המלצות טיול לשמורת טבע נחל המערות

 

במדינת ישראל קיימים מספר אתרים אשר נחשבים על ידי אונסק"ו לאתרי מורשת עולמיים, אתרים שצריכים לשמר אותם מאחר ויש להם חשיבות משמעותית, בין אם זה בשביל לתאר את תולדות האנושות, לספר את הסיפור ההיסטורי שלנו ובין אם זה מסיבות אחרות. אתרים אלו, באופן טבעי, מובילים בכל רשימת המלצות טיול בארץ.

 

אחד מאותם אתרי מורשת עולמית היא שמורת טבע נחל המערות המצויה בהר הכרמל. שמורה אשר נמצאת סביב הנחל, ומהווה חלק בלתי נפרד מפארק הכרמל.  האתר נמצא כמרחק 17 ק"מ מחיפה, וארבע ק"מ מזרחית לים התיכון. הוא מצוי בשטח של 24 קילומטר רבוע.

 

המערות שנמצאות בשטח זה החלו להיחשף בשנת 1928 בעזרת מחקר ארכיאולוגי שנעשה על ידי חוקרים בריטיים במקום. עם השנים, לאחר הקמת המדינה, נערכו באזור יותר ויותר חפירות על ידי חוקרים ישראליים שהובילו לחשיפתן של מערות נוספות ואתרים ארכיאולוגיים משמעותיים אשר מלמדים על תולדות האדם וההתיישבות שלו באזור לפני חצי מיליון שנה, אלו כאמור, הובילו להחלטה של אונסק"ו להפוך את המקום לאתר מורשת עולמי.

מעט על שמורת הטבע נחל המערות

שמורת הטבע נחל המערות היא חלק בלתי נפרד מרשימת המלצות טיול בארץ, והיא מאוד פופולארית בקרב מטיילים ישראלים. לכן, רשות הטבע והגנים אשר אחראית על המקום, דורשת מהמטיילים לתאם מראש את הביקור. ניתן לעשות זאת דרך אתר הרשות.

האתר עצמו נגיש עבור מטיילים, כולל מבוגרים וכן מטיילים עם כסאות גלגלים. באתר אפשר למצוא שולחנות פיקניק, ספסלים לישיבה, וכן מעקה אחיזה בשבילי ההליכה. מי שרוצה יכול להזמין הדרכה מטעם המקום, עבור יחידים, משפחות או קבוצות. ניתן להיכנס למקום עם כלבים בתנאי שהם קשורים ולא מסתובבים חופשי.

 

המקום פתוח כל השבוע, כולל שבתות וחגים. אך בשביל שתוכלו לבקר בו ללא בעיה, מוטב לבדוק היטב את התנאים, בין אם זה מבחינת מזג אוויר ובין אם זה מבחינת היבטים אחרים, על מנת שתוכלו להגיע וליהנות מהחוויה שהמקום מספק.

חשוב לציין, ניתן להגיע אל המקום הן בתחבורה פרטית והן בתחבורה ציבורית. ישנו אוטובוס שמגיע ישירות מחיפה אל המקום. 

מה אפשר לראות בשמורת נחל המערות?

שמורת נחל המערות כולל מספר חלקים. החלק העיקרי אשר מושך אליו הרבה מאוד מבקרים, הוא שביל האדם הקדמון, מסלול הליכה שכולל בתוכו את המערות השונות, כולל מערת התנור, מערת הגמל ומערכת הנחל, כל אחת מהן מציגה כיצד חיו בה אנשים לפני אלפי שנים. שביל דומה לכך, הוא השביל למערכת הגדי אשר מוביל אל מערה פרהיסטורית מלפני 90 אלף שנה ומתאר כיצד חי אז האדם.

 

מלבד שביל האדם הקדמון, אפשר למצוא גם את השביל הבוטני אשר מציג את הצמחייה הגדלה במקום, וביניהם יער של אורן ירושלים טבעי. שם גם אפשר ליהנות מנקודת תצפית על החוף. כמו כן, אפשר למצוא את השביל הגיאולוגי אשר מציג את השינויים של הקרקע באזור זה.

 

כאמור, השמורה מלאה מערות אשר כוללות מאפיינים שונים של כלים וציוד מתקופות היסטוריות שונות. מדובר על פריטים שנמצאו במקום במהלך חפירות ארכיאולוגיות שנערכו בשטח השמורה במאה השנים האחרונות. כל חובב היסטוריה או ארכיאולוגיה, בוודאי ייהנה מהתגליות שהוא ימצא במקום.

 

מלבד זאת, השמורה מציעה אפשרות ליהנות מהרבה מאוד צמחים מסוגים שונים, בעלי חיים שונים שחיים במקום, וכן אפשר ללמוד על צמחים ובעלי חיים שחיו באזור בעבר, בתקופות היסטוריות שונות. בין בעלי החיים שניתן לראות היום בשמורה, אפשר למצוא שפני סלע, קוצן מצוי, חזירי בר, תנים, שועלים, דרבנים ועוד.

 

חשוב להבהיר, נחל המערות הוא נחל אכזב שפעיל רק בחורף ורק במקרה של שיטפונות. במהלך השנים הוסדר התווי שלו, על מנת לייצר ניקוז של המים הזורמים בו ולהוביל אותם אל השדות בסביבה. בעונת החורף אפשר ליהנות גם מביקור בשמורה וגם מנחל זורם במלואו עוזו.

 

 

המלצה - אתר ההמלצות של ישראל

מעוניינים לפרסם מאמר באתר המלצה ?

חייגו 0722-400-400

או שלחו מייל ל info@hamlatza.co.il ונחזור אליכם בהקדם

 

נושאים נוספים באתר "המלצה" שאולי יעניינו אתכם:

 

 

 

 

 

 

 

 המלצות טיולים בחול
רישום עסקים לאתר
פרסום עסקים איכותי בגוגל ובאתר המלצה
רישום המלצה חדשה
המלצות טיולים בארץ