טיפים לשיפור הביטחון העצמי

 

שיפור הביטחון העצמילא מעט אנשים, הן ילדים, הן בני נוער ואפילו מבוגרים רבים, מתמודדים לא פעם עם ביטחון עצמי נמוך. זה יוצר מצב שהם נמנעים מלבצע פעולות שלכאורה נחשבות פשוטות, סטנדרטיות, אך גם פעולות מורכבות. מדובר על דברים שיכולים לשנות ולשפר את חייהם אילו רק היו מבצעים אותה ללא פחד וחשש. לשם כך צריך למצוא דרכים כיצד לשפר את הביטחון העצמי ולדעת לשמר את זה.

 

חשוב לומר, עצם זה שאדם מתמודד עם ביטחון עצמי נמוך, לא אומר שהוא פחות טוב מאחרים. זה אפילו לא אומר שאחרים חושבים שהוא פחות טוב מהם. בדרך כלל מצב בו יש ביטחון עצמי נמוך נובע מכך שאנשים חושבים על עצמם שהם פחות טובים מאחרים, בין אם זה בגלל שהם לא מאמינים ביכולות שלהם ובין אם זה בגלל שהם מאמינים שאחרים חושבים כך או מתקשים להאמין שאחרים חושבים שהם באמת טובים. העניין הוא, הרבה פעמים אנשים בסביבה הקרובה והרחוקה באמת חושבים שהם טובים, ורק הם עצמם לא חושבים כך.

 

במאמר זה אנחנו נציג כמה המלצות כיצד אפשר לשפר את הביטחון העצמי. צריך להדגיש, אם מדובר על בעיה מורכבת ורצינית, יש לפנות לבעלי מקצוע שיוכלו לעזור. אסור כמובן להשתמש באמצעים חיצונים ללא אישור וללא פיקוח. ישנם מספיק דרכים כיצד להשתפר את הביטחון העצמי באופן שלא דורש שינויים משמעותיים ולא יפגע באיכות ובשגרת החיים.

מה יכול להוביל לביטחון עצמי נמוך?

לפני שאנחנו נציג טיפים והמלצות כיצד לשפר את הביטחון העצמי, נסביר תחילה, מה בכלל יכול לגרום לכך שהוא יהיה נמוך מלכתחילה. שוב, חשוב להדגיש, אין מאפיין אחד שגורם לכך, כולם יכולים להתמודד עם ביטחון עצמי נמוך, לא משנה מי הם ומאיפה הם באו. יתרה מזו, ישנם אנשים שהיה להם ביטחון עצמי גבוה אך אירוע מסוים בחיים, גרם להם לאבד אותו.

 

מראה ומוגבלות - הרבה פעמים המראה אישי ובפרט מוגבלות פיזית או אחרת, מובילה לכך שהביטחון העצמי נשאר נמוך או יורד עם הזמן. בפרט רואים את זה בקרב אנשים שעברו תאונות, מחלות או דברים אחרים שהשפיעו עליהם פיזית וקוגניטיבית.

 

משפחה וחברים – לצערנו הרבה פעמים הביטחון העצמי יורד בגלל הסביבה. אנשים שליליים שבמקום להחמיא ולפרגן, דואגים כל הזמן להקטין ולפגוע. חשוב לציין, גם חוסר בחברים יכול לגרום לביטחון עצמי נמוך.

 

כישלונות עבר – אנשים שנכשלו פעם או פעמיים, נאחזים בכישלון ומתקשים להאמין שהם יכולים להצליח. זה יכול לבוא לידי ביטוי במבחנים בבית ספר וזה יכול לבוא לידי ביטוי בדברים יותר משמעותיים.

 

תכונות ומאפיינים אישיים – ישנם אנשים שנולדים וגדלים עם ביטחון עצמי נמוך. למשל, אנשים שנולדו במצב כלכלי מסוים, לא פעם זה משפיע על היכולת שלהם לפתח ביטחון עצמי גבוה, בוודאי מול אנשים שנולדו במצב כלכלי טוב משלהם.

טיפים לשיפור ביטחון עצמי

הטיפ הראשון הוא להיאחז בדברים חיוביים, בפרט בסביבה חיובית. יותר קל ופשוט להיאחז בדברים שליליים ובכישלונות, הבעיה היא שזה לא מוביל לשום מקום. אם נאחזים בדברים חיוביים, מתחברים לאנשים חיוביים שדואגים לעזור ולקדם, אז גם הביטחון העצמי יכול להשתפר עם הזמן.

 

הטיפ השני הוא תרגול אינסופי. ברגע שמתרגלים כל דבר נהיה קל ופשוט יותר. אף אחד לא נהיה גאון ביום אחד וגם לא ספורטאי מקצוע אחרי משחק אחד. הכל דורש עבודה קשה מאוד ועם הזמן אפשר לראות תוצאות.

 

הטיפ השלישי להציב יעדים הגיוניים ולנסות לעמוד בהם. מי שמציב בפניו יעדים לא סבירים, כנראה ייכשל ואז זה ישפיע על המשך התהליך. לעומת זאת, אם הוא יציב בפניו יעדים קטנים וסבירים, אז הוא יצליח וכל הצלחה תעודד אותו יותר, להמשיך ולהתקדם.

 

הטיפ הרביעי, לראות את הדברים כתהליך. כמו שנהוג לומר שאין מלחמות זבנג וגמרנו, כך אין בחיים קיצורי דרך. הכל זה תהליך ארוך וקשה. צריך להסתכל על התמונה המלאה ולהבין שהדרך ארוכה. גם אם נופלים במהלכה, תמיד אפשר לקום ולהתקדם הלאה.

 

הטיפ החמישי, בסוף הכל תלוי בנו וביכולות שלנו. אם נדע לבצע את הדברים כמו שצריך, אין סיבה שאנחנו לא נצליח. אנחנו לא פחות טובים מאחרים, אלא רק בראש ובמחשבות שלנו.

 

 

 

פרסום מאמרים וכתבות

מעוניינים לפרסם מאמר באתר המלצה? 

חייגו 0722-400-400

או שלחו מייל ל info@hamlatza.co.il ונחזור אליכם בהקדם

 

נושאים נוספים באתר "המלצה" שאולי יעניינו אתכם:

 

 

 

 

 

 

 איתמר גולדשטיין טיפול רגשי
התקנת מצלמות אבטחה 2
המלצות טיולים בארץ
המלצות טיולים בארץ
האחים תמם עבודות איטום