המלצת טיול בארץ - נחל פצאל תחתון ועיינות פצאל

 

קמתם ליום יפה בו תכננתם לקחת את בני המשפחה לטיול אבל אין לכם או לילדיכם חשק לעשות מסלול הליכה ארוך? זה היום שלכם לבקר בנחל פצאל ועיינות פצאל. תזכו לראות בריכה אדירה מהתקופה הרומית, שרידים של טחנת קמח מימים עברו, אמת מים מלאה, מעיין צלול ובחלק מחודשי השנה גם נחל שוצף ופריחה נדירה ביופייה. הכירו את נחל פצאל ועיינות פצאל.

נחל פצאל תחתון ועיינות פצאל - תיאור המסלול:

ממזרח השומרון ועד בקעת הירדן, שם עובר ומנקז את המים נחל פצאל לאורך כאחד עשר קילומטרים ומגיע אל אזור של כשלושים ושתיים קילומטרים של מים מנוקזים. בתחתית הנחל נוכל לראות את עיינות פצאל, שרידים של תחנות הקמח שפעלו פה בעבר, את הבריכה האדירה שגם היא כבר נחלת עבר אך עדיין מרשימה לצפייה. היכן המים אתם שואלים? אלה זורמים דרך אמת המים של הנחל ובהם משתמשים רועי צאן ובעלי החיים שלהם וכן משתמשים במים לצרכי חקלאות סמוכה.

אם כן הטיול הנהדר שלנו לנחל פצאל הוא טיול שאת רובו אנו עושים בנסיעה ברכב, עוצרים בכמה נקודות ועושים הליכות קצרות של 200-300 מטרים בכל פעם. נתחיל את המסלול בחניות עיינות פצאל.

 

התחנה הראשונה שלנו היא הברכה האולימפית הענקית שמלפני אלפיים שנה! לאחר שהגענו לנקודת ההתחלה בכביש 505, נמשיך עם הרכב לכיוון דרום על הכביש המסומן בכחול. אורך הנסיעה כעת תהיה בערך 1.2 קילומטר עד שנגיע למפגש שבילים הנמצא למרגלותיה של בריכת שאיבה מימינו אנו. כעת נפנה שמאלה ונסע בכביש מעט משובש שיחצה את אפיק הנחל (בימים גשומים ומיד לאחריהם כשיש שיטפונות לא מומלץ לנסוע פה). בדרך כלל הדרך יבשה וניתן לעבור. לאחר מכן נמשיך עוד כארבע מאות מטרים עד שנראה משמאל גבעה תלולה. זו נקראת תל א-שייח דיב. נחנה את הרכב בסמוך, נעקוף את התל ברגל ונגיע לצד הדרומי שלו. כעת תוכלו לראות את הבריכה העצומה שבה נאגרו מי הנחל בימים עברו. למעשה עד שנות ה90 של המאה הקודמת חלק ממי הנחל היו ממלאים חלק קטן מהבריכה.

 

כעת נחזור אל הרכב ונמשיך לנסוע מערבה, על אותו כביש המסומן בכחול. הנסיעה תהיה לאורך אפיק הנחל ובדרך תוכלו לראות את האמה שהזרימה את מי הנחל בעבר אל העיר פצאליס. זו הוקמה על ידי הורדוס בזמנו אותה הוא הקים לזכר אחיו פצאל. על שמו נקראה העיר ונקרא כיום הנחל והמושב הסמוך. אם תפתחו את חלונות הרכב בנסיעה תוכלו ליהנות מצופרי שיר המצייצות להנאתן על עצי השיזף באזור. סעו עוד קצת קדימה עד שתגיעו לשרידים של טחנת הקמח העתיקה שבעבר פעלה באמצעות מי הנחל.

 

התחנה הבאה שלנו היא עיינות פצאל. נחזור לרכב ונמשיך לנסוע מערבה עוד כמה מאות מטרים. נראה תחנת שאיבת מים מודרנית ונחנה את הרכב בסמוך. כעת נלך מאתיים מטרים ברגל ונוכל להתרשם מנביעות עיינות פצאל בצד המזרחי. בהמשך תוכלו לראות את זרימת המים מגיעה אל בריכה קטנה, בה בדרך כלל המבקרים אוהבים לשכשך מעט. אם תמשיכו מערבה דרך עצי השיזף תוכלו למצוא מספר שולחנות פיקניק בהם תוכלו לעצור, לאכול, לנוח וליהנות מהטבע. מומלץ להמשיך לצעוד מעט לאורך ערוץ הנחל וליהנות מהאווירה, המים, הצמחייה ועוד. בנחל עצמו תוכלו למצוא גם קרפדות וראשונים וכן שחרירי נחלים החיים במקום. באביב תוכלו להתרשם מצמחייה אדירה וצבעונית הגדלה באזור.

 

איך מגיעים?

מתחילים בצומת עם השילוט לכיוון עיינות פצאל מכביש 505. פשוט כוונו בווייז עיינות פצאל.

משך ואורך המסלול, דרגת קושי ולמי הוא מתאים?

המסלול הוא כ3-4 קילומטרים. מסלול קל, מתאים גם למשפחות. רוב המסלול בנסיעה עם קטעי הליכה קצרים. אורך המסלול הוא כשעה וחצי-שעתיים. לא כולל הפסקת אוכל.

 

הערות חשובות:

  • חשוב לנסוע לאורך הכבישים המסוסמנים.
  • אין לטייל במקום בימים גשומים. כמו כן גם לאחר ימים גשומים עשוי להיות שיטפון.
  • הטיול באזור יהודה ושומרון דורשת תיאום מוקדם עם גורמי הביטחון.

נהלי בטיחות וציוד:

כדאי להכיר מראש את המסלול ואופי המסלול. להכין את הילדים שרוב הטיול יהיה ברכב ותצאו לקטעי הליכה קצרים. מומלץ לקחת סמארטפונים או מצלמות ולצלם את הטבע ואת הילדים בטבע. מומלץ להשתכשך בבריכת המים הקטנה אולם רחצת הילדים באחראיות מבוגר בלבד. כמו כן הרחצה במקום היא באחראיות המתרחצים ואין כוחות הצלה במקום. דאגו למזון ומים, כיסוי ראש וכל צרכיכם לדרך. החנה את הדרך בצורה שלא תפריע לתנועה. הכי חשוב – תיהנו!

 

פירוט המסלול ותמונות באתר של רשות הטבע והבנים - לחצו כאן

 

 

פרסום מאמרים וכתבות

מעוניינים לפרסם מאמר באתר המלצה? 

חייגו 0722-400-400

או שלחו מייל ל info@hamlatza.co.il ונחזור אליכם בהקדם

 

נושאים נוספים באתר "המלצה" שאולי יעניינו אתכם:

 

 

 

 

 

 

המתוקים של ענבל - מארזים ממותגים ומתוקים
פרסום עסקים איכותי בגוגל ובאתר המלצה
אלפנט פיננסים
רישום עסקים לאתר
המלצות טיולים בארץ