הכירו את פומפיי

הכירו את פומפייפומפיי היא העיר החרובה שהיוותה השראה לספרים ולסרטים רבים. אם תבקרו בפומפיי, תזכו להציץ אל חיי הרומאים בימי העת העתיקה. תוכלו להתרשם מבתים, חנויות, בתי מלאכה, אמפיתיאטרון, מרחצאות, שוק, תיאטרון, משחקי ספורט שהיו פופולאריים באותם ימים ועוד דברים שנשתמרו מקדמת דנא.

 

פומפי נוסדה במאה השישית שלפני הספירה ואילו כבר במאה החמישית שגשגה העיר. בעת הכיבוש הרומאי, התאחדה העיר עם ערים אחרות בניסיון להדוף את הרומאים, אולם בסופו של דבר נכנעה, כמו שאר הממלכות הקטנות שבאזור. בימי הרומאים, בשנת 80, המשיכה העיר לשגשג ולגדול והיוותה נקודת סחר חשובה בין רומא לארצות שמעבר לים. ההתפרצות הראשונה של הר הגעש התרחשה בשנת 63 לספירה ואילו ההתפרצות השנייה – ב-79 (כ-16 שנים בלבד אחר כך).

2000 מתושבי העיר נהרגו בהתפרצות האלימה של הר הגעש. העיר נבזזה פעמים רבות וננטשה למאות שנית. רק בסוף המאה ה-16 גילה האדריכל פונטנה שרידי של העיר בעת בניית תעלה האזור. על אף שהתגלית זכתה לחשיפה, לא נערכו במקום חפירות רציניות, עד 1748. עד לימינו אנו מתגלים ממצאים מעניינים בפרויקטים ארכיאולוגיים באזור.

העיר פומפיי היתה פעם מוקפת חומה, בדומה לערים רבות באימפריה הרומאית. העיר תחזקה גם שערים – שמונה במספר – עם צריחים. לאחר שתיכנסו דרך שער הכניסה, תוכלו להיכנס לוילה הקיסרית, לאנטיקוואריום שמעליה ולעל החדר המציג יציקת הגופות שנתקשתה. כדאי לבקר גם במקדש אפולו ובבזיליקה המפוארת. גם בתיאטראות המרשימים רצוי לבקר, כמו גם במחנה הגלדיאטורים. יתרה מכך, יש שטח מרחצאות גדול ובו ציורי קיר מקוריים, אריחים ומונות מעניינות. המשיכו לסייר על מנת לגלות את בית הבושת ששימש את גברי פומפי להירגע.

 

לפומפיי רצוי להקדיש לפחות מספר שעות ואפילו יום שלם.

אל פומפיי תוכלו להגיע מעיר נאפולי וגם מסורנטו או סלרנו. ניתן להגיע גם בתחבורה ציבורית – רכבת או אוטובוס.

 

הרקולנאום (Herculaneum)

מקום זה היה עיירת נופש (ריזורט) פופולארי למדי עבור הרומאים בימים העתיקים של האימפריה הרומית העצומה. רעידת אדמה הרסה את המקום בשנת 63 ונהרסה שנית בשנת 79 – ומאז לא שבה לפעילות. על אף שאתר זה הוא פחות מרשים ופחות גדול מפומפיי הסמוכה, הרי שהוא מעורר עניין עקב שימורם של חלק מהמיצגים. כיצד קרה הדבר? כיוון שהחומר הגעשי קבר את העיר תחת זרם הלבה והגן עליה בפני מפולת אבנים שהגיעה לאחר מכן.

 

על פי המיתולוגיה, היה זה הרקולס מהמיתולוגיה היוונית שייסד את העיר, שכן היו אלו היוונים שהתגוררו במקום לפני שהגיעו הרומאים ושינו סדרי עולם. הרומאים אשר הגיעו למקום בנו בה מבנים מפוארים, כמו גם בתים שהשקיפו אל מפרץ נאפולי. העיר היתה קטנה משמעותית מפומפיי ורק 4,000 תושבים התגוררו בה (ביחס ל-20,000 איש שחיו בפומפיי). מובן שההתפרצות האדירה של הר הגעש הפתיעה מאוד את תושבי העיירה. ניסיונם של התושבים האומללים להציל את חייהם לא צלחה, וכ-200 שלדי אדם נתגלו באזור החוף. רק בשנת 1738 החלו בפרויקט רציני של חפירות ארכיאולוגיות, במהלכו נתגלו מבנים ששרדו במצב מעולה. עם זאת, חלק גדול מהעיירה עוד לא נחשף. אם אתם חובבי ארכיאולוגיה או פשוט מתעניינים בהיסטוריה המרתקת של האזור – עשו מאמץ ובקרו במקום.

 

נושאים נוספים באתר "המלצה" שאולי יעניינו אתכם:

פרסום עסקים

טיפים לעסקים

בלוג - כתבות מאמרים וטיפים בתחומים שונים

המלצות טיולים בארץ

המלצות טיולים בחו"ל

מתכונים מומלצים

 

פרסום עסקים איכותי בגוגל ובאתר המלצה
המלצות טיולים בחול
תכשיטים נגד עין הרע
המלצות טיולים בארץ
רישום עסקים לאתר