קטמנדו, נפאל

קטמנדו, נפאלקטמנדו היא בירתה הנצחית של נפאל ושוכנת בעמק קטמנדו. מדובר בעיר הגדולה והמודרנית ביותר במדינה. לעיר יש קסם רב ואופי תיירותי מזמין. היא מציע שפע רב הכולל מבחר מסעדות, חיי לילה, חנויות הלבשה ומזכרות, חנויות אינטרנט וסוכנויות נסיעות, חנויות ציוד למטיילים, עם העתקים מושלמים כמעט של המוצר המקורי ובמחירים נמוכים הרבה יותר מאלו של המותג ועוד הרבה יותר. בנוסף לכל אלו, מדובר בעיר יפהפייה בעלת מבנים עתיקים, אדריכלות מעוררת התפעלות ועשרות מקדשים ופסלים המפוזרים ברחבי העיר.

 

מאתריה הבולטים של העיר קטמנדו ניתן למנות את מקדש הקופים המשקיף אל העיר ממעלה הגבעה, כיכר דורבאר, על מקדישה העתיקים והמבנים הממשלתיים ומקדש פאשופוטינאת' המיוחד.

 

אתריה המיוחדים של העיר יכולים לתת לכם סיפתח איכותי לטיול בנפאל בכך שיעזרו לכם להכיר את תרבותה הייחודית של המדינה מקרוב.

נקודות מרכזיות בקטמנדו

רובע טאמל הוא האזור בו מתמקמים רוב התיירים המגיעים לעיר. רחובותיו של המתחם נמצאים בעיר העתיקה, במרחק הליכה קצר מכיכר דורבאר המרכזית. בטאמל תמצאו מבחר מרשים של אכסניות ומלונות, מסעדות שונות, חנויות מזכרות, שווקים, פאבים, מועדוני לילה וסוכנויות נסיעות.

 

בכיכר דורבאר שוכנת חצר "קומארי בהוואן" – המשכן של הקומארי המלכותית. אתם בוודאי שואלים "מהי קומארי?" ובכן, מדובר בילדה-אלה המקודשת כבר מילדותה ומבלה את שנותיה הראשונות במקדש. השמירה האדוקה בכניסה למתחם אינה מאפשרת לתיירים להיכנס ולחזות בקומארי.

 

מקדש הקופים, הידוע גם בשמו Swayambhunath, הוקם על גבעה מערבית לקטמנדו. המקום הוא מתחם של מקדשים קטנים, כאשר לב העניין הוא הסטופה הבודהיסטית מעוררת ההתפעלות, שהוקמה לפני כ-2,500 שנים. המקדש קרוי על שם הקופים הרבים המתגוררים בו. הקופים נחשבים קדושים עד כדי שמורשה להם להתנהג בגסות, כגון ביצוע ניסיונות גניבת חפים מתיירים המבקרים במקדש. המקדש ניצב במיקום של עשר דקות נסיעה מהטאמל. אפשר גם להגיע למקום ב-40 דקות הליכה. אם תחפצו לבקר במקום, קחו בחשבון את הצורך לטפס על מדרגות מוקפות בפסלים.

 

פאשופטינאת (Pashupatinath) זהו המקדש החשוב והמקודש ביותר לנפאלים. הוא שוכן ליד קטמנדו ונערכים בו טקסים שונים מדי עקב, כולל הקפת כיכר המקדש, הדלקת נרות וטקס שריפת גופות בשעות הבוקר, הפתוח למבקרים.

 

הכניסה למקד אסורה לזרים שאינם נפאלים מאמינים, אולם ניתן ליהנות משפע המבנים העתיקים, מקדשים, סאדהואים צבועי פנים וקופים.

 

במתחם המקדש נמצא נהר הבאגמאטי בו מתקיימים טקסי שריפת הגופות המסורתיים; מדובר בחוויה בלתי נשכחת ומיוחדת במינה.

 

בהאטבהאטני (bhatbhateni), רשת מרכזי הקניות – שם תוכלו לעבור חוויית קניות איכותית, המזכירה את קניוני עזריאלי. במרכזים אלו תמצאו את כל מה שאי פעם תרצו, כולל ביגוד, כלי בית, נעליים, ציוד מטיילים וסופרמרקט גדול. החנויות ורשתות הקניות מפוזרות על פני קומות אחדות.

 

השוק הסיטונאי. זהו השוק הסיטונאי של העיר קטמנדו, המכונה Kalimati. אם יש בכם את הכוחות, הגיעו לשוק בשעה 4 בבוקר כדי לחוות חוויה מיוחדת במינה. בשעה כה מוקדמת זה נפרקת התוצרת החקלאית המגיעה על העיר מרחבי נפאל. זוהי חוויה אותנטית מדהימה בה תוכלו ללמוד ולהתרשם עמוקות מהתוצרת החקלאית המגיעה לעיר, מהסבלים ומהרוכלים הצועדים, מהנשים המקומיות העובדות בשוק ומהילדים הנושאים את הסלים בעבור פרוטות אחדות. לפני שאתם מגיעים, וודאו שהשוק פתוח בזמן בו אתם מתכוונים להגיע.

 

Kailashnath Mahadev זהו הפסל הגבוה של שיווה, הניצב מזרחית לקטמנדו ולבקטפור. זהו פסל שיווה הגדול ביותר בנפאל, המתנשא לגובה של 143 מטרים. הפסל עשוי ברובו נחושת והוצב למטרות תיירות ולא בהכרח עקב חשיבות דתית מיוחדת כלשהי.