שווקי איכרים לעומת קניה בסופרים

שווקי איכרים לעומת קניה בסופריםשוק איכרים זהו שוק בו נמכרת סחורתם של ספקים עצמאיים – חקלאים ואיכרים – המציגים בדוכנים או על שולחנות את תוצרתם החקלאית – פירות, ירקות, מזונות שונים ומשקאות.

 

שוקי איכרים זוהי תופעה כלל עולמית הקיימת בארצות רבות ברחבי העולם ובאזורים שונים, כדוגמת אמריקה הלטינית, אירופה, אמריקה הצפונית ויבשת אסיה הגדולה. בכל מקום ניתן לחוש בייחוד הקולינארי והתרבותי באותו אזור, אם זה במאכלים מקומיים או במלאכות יד ייחודיות. יום השוק השבועי הוא חלק מחיי הכפר ונקודות מפגש עיקריות ברחבי העולם. השוק היא דרך נהדרת עבור נוסעים ומבקרים להכיר את התרבות המקומית באמצעות טעימה מענגת מהמאכלים המקומיים ומפגש עם התרבות האותנטית.

 

שוק איכרים הוא בעל יתרון בולט מבחינת הצרכן – יתרון הקניה הישירה מהיצרן של מזון טרי, אורגני ועונתי, המתאפשר בגידול חקלאי מקומי. מבחינת החקלאי היתרון הוא היעדר הצורך בגורם מתווך ובלקיחת הרווחים כולם.

 

שוקי איכרים התקיימו בהמוניהם בימים של טרם המהפכה התעשייתית, אולם הוחלפו עם הזמן בסופרמרקטים ובמכולות. עם זאת, התחזקה בשנים האחרונות מגמת שוקי האיכרים ברחבי תבל. מדובר בחלק מתנועת ה-Slow Food העולמית, ממנה הם שואבים השראה בקידום מטבח מקומי וחקלאים אזוריים.

 

שוק איכרים אמנם מוכר בארץ כבר שנים רבות, אך הוא הפך לפופולארי הרבה יותר עם הגעתו של טרנד הבריאות (כאשר כולנו יכולים רק לקוות שמדובר במגמה שתתחזק ותישאר כאן, ולא רק באירוע אופנתי חולף); לצד יוקר המחייה ממנו לא ניתן להתעלם כבר, שוק האיכרים הופך פופולארי יותר ויותר, כאשר בימינו אפשר לבקר במגוון גדול למדי של שווקים ברחבי הארץ. המשיכו לקרוא כדי ללמוד ולדעת קצת יותר ממה שאתם כבר יודעים אודות שווקי איכרים בישראל ויתרונותיהם ביחס לשווקים אחרים, סופרמרקטים וכו'.

 

שווקי איכרים – אולי מה שחשבתם (ואולי לא)

מה המילה "שוק" מזכירה לכם? ברור שאצל כל אחד עולות אסוציאציות מעט שונות, אבל אצל כולנו כנראה עולות תמונות טיפוסיות של שוק – עם דוכנים מלאי תוצרת צבעונית טריה וסוחרים המוכרים את מרכולתם וצועקים לאוויר הפתוח מחירים ומבצעים. שוק איכרים אינו שונה משמעותית מהשוק שאנו מכירים, אולם האווירה עשויה להיות "רגועה" יותר מכפי שהיינו עשויים לחשוב.

 

טריות – בשווקי האיכרים ניתן למצוא רמת טריות מהגבוהות והטובות ביותר

זאת בשל העובדה שהחקלאים מוכרים את הסחורה בעצמם – היישר משדות הגידול. רמת הטריות ניכרת בכל תבשיל ובכל סלט טרי, מה שהופך כל ארוחה וחטיף ליותר מחוויה קולינארית סטנדרטית, אלא לתופעה בלתי נשכחת. כדי לזכור שמדובר בסחורה אורגנית שאינה כוללת תוספים של חומרי שימור או תהליכים בלתי טבעיים המשנים את טעמו ואופיו של המוצר – זאת בניגוד לחנויות רשת, כגון סופרמרקטים וגם בשוק ה"רגיל" – בהם התוצרת היא לרוב בלתי אורגנית ולא תמיד ניתן לדעת מה עבר על הפרי או הירק לפני שהוא מגיע לצלחתכם - וברור שמדובר בסיבה שרק בגללה כדאי מאוד להגיע לשוק האיכרים ולרכוש בו סחורה איכותית.

 

מחירים – כיוון שהמגדלים והחקלאים הם גם המוכרים בשוק האיכרים (לעומת רשתות מזון, חנויות ירקות ופירות וכו'), עלות התיווך נעלמת כלא היתה, מה שמאפשר מכירת הסחורה בעלויות נמוכות, זאת למרות הטריות הגבוהה יותר. בנוסף, חקלאים המוכרים את מרכולתם בשוק איכרים, יעדיפו לרוב למכור את כל הסחורה שהביאו, ולכן יש מצב גם לקבל הנחה – מה שלא יתאפשר ברשת מזון גדולה (ורק לפעמים, אולי, במכולת שכונתית באזור מגוריכם).

 

מבחר – בשווקי איכרים ישנו מבחר גדול למדי של ירקות ופירות שלעתים גדול יותר מזה שמוצע על-ידי סופרמרקט גדול ואף חנות ירקות בשכונה. תוכלו לעתים גם למצוא זנים שלא תראו בסופר.

 

נושאים נוספים באתר "המלצה" שאולי יעניינו אתכם:

 

המלצות טיולים בחו"ל

 

בלוג - כתבות מאמרים וטיפים בתחומים שונים

 

פרסום עסקים

 

פרסום עסקים חינם

 

טיפים לעסקים

רישום עסקים לאתר
האחים תמם עבודות איטום
תכשיטים נגד עין הרע
רישום המלצה חדשה
המלצות טיולים בארץ