איך לנהל תקציב משפחתי

ניהול תקציב משפחתילכל אחד מומלץ לעקוב אחר המתרחש בחשבון הבנק שלו – גם למי שהפקידים מחייכים אליו בכל ביקור, וגם לאלו שאוספים שקל לשקל כדי לקנות לחם במכולת. חרדת הקיום היא מחשבה שרבים מאיתנו לא מייחסים לה חשיבות מספקת. התרבות שבה אנחנו חיים מייצרת מצג שווא תמידי של חיים בעולם של שפע שאיננו נגמר, בעוד שבפועל - הכסף שאמור לממן את כל השפע הזה, בהחלט עלול להיגמר אם לא נדאג לנהל אותו כמו שצריך.

משפחה היא ארגון לכל דבר

הלב הפועם של כל משפחה מורכב מאהבה כמובן, אך לא פחות מכך – מהיכולת להתפרנס כראוי. כמו בכל עסק או ארגון, גם היציבות הכלכלית המשפחתית תישמר לאורך זמן רק אם ראשי המשפחה ידאגו לניהול יעיל של כל העניינים הפיננסיים: זיהוי מהיר של כשלים במערכת הזו, הוא גורם חשוב המסייע לפתרונן של הבעיות שעולות באופן האפקטיבי ביותר, עוד לפני שהן הופכות לעניין רציני ולמצוקה כלכלית של ממש.

מפתח מרכזי לניהול תקציב משפחתי – איזון התקציב

על מנת שתוכלו לבדוק לעומק את ההכנסות וההוצאות שלכם, חשוב לדאוג שבשני הצדדים תהיה תנועה, כלומר שהמשפחה תייצר הכנסות שוטפות, ובמקביל תצמצם את ההוצאות ותדאג קודם כל לכיסוי העלות של אלו ההכרחיות ביותר. אין זה אומר שאינכם יכולים לפנק את עצמכם במותרות כמו בילויים במסעדות או יציאה לסרט מדי פעם, אבל כל משפחה חייבת להכיר את גבולות התקציב שבתוכו היא יכולה להרשות לעצמה לחיות, כאשר הכול מתחיל ונגמר באיזון.

בעיות כמו ירידה בהכנסות בין אם בשל פיטורין, צמצום משרה או כל סיבה אחרת, חייבות לגרום לשינוי גם בהוצאות. התעלמות משינויים במאזן בין הצדדים, יובילו אתכם לחוסר שליטה על המתרחש, לכן מעקב מתמיד אחרי מה שנכנס לחשבון ומה שיוצא ממנו, הוא המפתח העיקרי לכך שאתם תוכלו לנהל את התקציב המשפחתי בחוכמה ולא "תקפצו מעל הפופיק" ותבזבזו מעבר ליכולות האמיתיות שלכם.

כדאי לעשות מעקב ולהיות מודעים לכל הכנסה והוצאה

הידרדרות כלכלית דומה במקצת לכדור שלג, ויכולה כמותו להתחיל מ"פתית" קטן שמתחבר לאחר ויוצר תהליך מתגלגל. במידה ומינוס קטן יחסית של כמה מאות שקלים שחסרים לכם בחשבון, לא יכוסה בהקדם האפשרי - הוא עלול בתוך כמה שבועות להגיע לגירעון של אלפים ולהוביל אתכם למצב פיננסי שלא יהיה לכם פשוט להיחלץ ממנו. אין ספק שעוד לפני שאתם מתחילים לחלום על ההון שתרצו לצבור עם השנים ולהוריש לילדיכם, חשוב קודם כל שתחשבו פעמיים לפני כל שימוש בכסף, על מנת שיספיק לדרוש לכם ולמילוי צרכיכם ולא יבוזבז על דברים מיותרים.

מתעדים כל שקל שיוצא מהארנק

ממש כמו דיאטה, גם את התקציב המשפחתי לא קל לנהל לאורך זמן, אפילו אם המוטיבציה להתחיל בשינוי היא גבוהה. אחת מהעצות הטובות ביותר שעוזרות לשמור על ההישגים בשני התחומים הללו, היא פשוט לרשום הכול. הכוונה במקרה של התקציב המשפחתי, היא לתעד ממש כל הוצאה, ולו הזעירה ביותר: כל בקבוק קולה או מסטיק בקיוסק, כל בגד שרכשתם לילדים וכל קנייה בסופרמרקט.

העלאת המודעות למה שיוצא לכם מהכיס היא צעד ראשון בדרך לשינוי המיוחל, ולהפיכת הכסף מענן אפור המרחף מעליכם ומאיים על שלוותכם, לאמצעי שמסייע לכם לחיות.

 

קשה להתעשר בן לילה וגם להפוך לעני זה דבר שלוקח זמן, ואת הרכבת הזו ניתן בהחלט לעצור לפני שהיא יורדת מן הפסים. היכולת לנהל נכון את הכסף שלכם תסייע לכם לשמור על הקיים, לתכנן בצורה מושכלת את העתיד, וכך להגדיל עם הזמן את התקציב המשפחתי ולהגיע לרווחה כלכלית אמיתית.

 

פורסם בתאריך 12.11.17

חזרה לדף הבית >>>

פרסום עסקים איכותי בגוגל ובאתר המלצה
המלצות טיולים בארץ
האחים תמם עבודות איטום
המלצות טיולים בארץ
רישום המלצה חדשה