טיול מאורגן או פרטי – יתרונות וחסרונות

טיול מאורגן או פרטי אם תשאלו באופן אקראי שלושה אנשים שעומדים לטוס לתאילנד, "מה הדבר שהכי חשוב לכם בביקור הזה?", סביר להניח שתקבלו שלוש תשובות שאינן דומות זו לזו. זה נכון לגבי כל יעד בעולם: טיול הוא חוויה אינדבדואלית, ולכן ניתן לחוות ביקור בארץ זרה בכמה דרכים שונות. הבחירה בין טיול מאורגן או פרטי אם כן, צריכה להיעשות מתוך הכרה ביתרונות ובחסרונות של שתי הדרכים הללו, כמו גם מהמחשבה כיצד כל אחת מהן יכולה להגשים את מטרותיכם האישיות כמטיילים.

 

הרצון למצות כמה שיותר אטרקציות בזמן הטיול

כשאתם טסים לטיול מחוץ לישראל, אתם בוודאי רוצים לבקר באזורים ייחודיים שנחשבים למוקדי תיירות, לטייל בטבע פראי ולחוות כמו שצריך את התרבות במקום. טיול מאורגן יכול לסייע לכם להספיק הרבה, ויחסוך לכם טרחה בכל הנוגע לתכנון לו"ז יומי.

טיסה ליעד חדש ולא מוכר באופן פרטי, לעומת זאת, תדרוש מכם הבנה טובה לא רק לגבי המקומות שמומלץ "להתעכב" עליהם, אלא גם בקיאות בדרכי התחבורה בהן כדאי יהיה להשתמש בדרך לשם. לפעמים בחירה לא נבונה בין רכבת, מונית או אוטובוס תגרום לבזבוז משווע של זמן יקר. טיול מאורגן לעומת זאת, מאופיין ב"תקתוק" של לוח הזמנים ובהספק אופטימלי של חוויות ומקומות.

 

לחוות את היעד בקצב האישי שלי

הרבה מטיילים מעדיפים דווקא "לזרום" עם הטיול, ולתת לחוויה לעשות את שלה: ייתכן שתגיעו במיוחד לאתר תיירותי הנחשב לאטרקטיבי, ולא תתפעלו ממנו יתר על המידה, לכן תעדיפו פשוט להמשיך הלאה. לעומת זאת, דווקא מקומות אקראיים שתראו בדרך - יקסמו לכם מאוד ועל אף שתכננתם לשהות בהם שעות מספר – אולי תבחרו בסופו של דבר להישאר ללילה או שניים. הגמישות בלו"ז אפשרית בהחלט כשמדובר בטיול פרטי, לעומת טיול מאורגן המחייב עמידה בזמנים לפי מה שתוכנן מראש עבור כלל הקבוצה - ואתם צריכים לחשוב האם זה מתאים לכם.

 

התנהלות פשוטה בכל יעד ותקשורת קלה עם בני המקום

ההתלבטות בין טיול מאורגן או פרטי יכולה לצוף, גם כאשר אתם תוהים כיצד תסתדרו ביעדים שבהם אינכם מדברים את שפת המקום. החיסרון של טיול פרטי עבור מי שאינו דובר שפות זרות הוא שבכל מקום תידרשו, לכל הפחות, לשיחה באנגלית בסיסית – ובמקומות מסוימים בעולם גם זה לא יספיק לכם.

ההתנהלות בטיול עם קבוצה מאורגנת היא הרבה יותר פשוטה בעניין הזה, כיוון שהמדריך הישראלי שלכם חייב לדבר את שפת המקום ומכאן שהוא יהווה עבורכם פה ואוזן, וינהל את התקשורת עם אנשי המפתח בכל אחד מהיעדים - בין אם אלו נהגי האוטובוסים, המלצרים במסעדות או הפקידים במלונות בהם תלונו.

 

לטייל עם אנשים בעלי עניין משותף

היתרון הגדול של טיול פרטי הוא שאתם בוחרים בדיוק עם מי לטייל. שהות בחו"ל עם אנשים שאתם יודעים מראש שתסתדרו ביחד, תקל על ההתנהלות היום-יומית ותוסיף הנאה. כאשר אתם יוצאים לטיול מאורגן אתם לוקחים סיכון מסוים, כיוון שלא תוכלו לדעת מראש מי יהיו חבריכם לקבוצה, וייתכן שנוכחותם של חלק מהאנשים שאישיותם לא תתחבב עליכם, תהפוך למועקה של ממש.

את הסיכון הזה תוכלו להפחית במידה ותבחרו בטיול מאורגן המיועד לאנשים בעלי מכנה משותף מסוים, לדוגמה קבוצה ייעודית לשומרי מסורת, קבוצה של מבוגרים מעל גיל 60, קבוצה של מטיילים שאוהבים ספורט אתגרי ועוד. טיול שכזה יכול להוסיף מאוד לחוויה האישית שלכם, ולקרב אתכם אל אותם אנשים זרים בצורה מהירה ונעימה, שתוסיף ערך לטיול עצמו.

 

חיסכון בעלויות

חלוקת התקציב לכל אחד מחלקיו של הטיול, באם תעשה בצורה מחושבת, ייתכן שתחסוך לכם הרבה מאוד כסף וזו אחת מהסיבות שרבים בוחרים בטיול פרטי – אך בו בעת ייתכן שסכומים גדולים נוספים יבוזבזו לשווא, רק כי לא ידעתם היכן ניתן לקבל הנחה, או מתי מומלץ לבקר באטרקציות מסוימות וליהנות מעלות מופחתת. בנושא הכסף, בהשוואה בין טיול מאורגן או פרטי אין  מנצח כיוון שגם לטיול מאורגן יהיו יתרונות בנושא זה, כמו לדוגמה הנחה במסעדות בזכות גודל הקבוצה, וכל רכישה קבוצתית אחרת כגון כרטיסים להצגה או הגעה למקומות תיירותיים שבהם נדרש תשלום בכניסה.

 

וישנו גם פתרון ביניים

למתקשים לבחור, יש גם אפשרות לטייל לבד ללא קבוצה, אבל כן להצטרף לקבוצה מקומית ביעד עצמו למטרות ספציפיות כמו קבלת הדרכה בסיור במוזיאון או תערוכה. טיול "מאורגן חלקית" הוא אופציה מעניינת, המאפשרת לכם להיות עצמאיים ולחבור לקבוצת טיילים היכן ומתי שמתאים לכם וכך למצות את הביקור ביעד עד הסוף. העלויות של העניין יהיו בהתאם, אבל ייתכן שפתרון הביניים הזה יהפוך את הטיול שלכם למהנה במיוחד.

 המלצות טיולים בחול
פרסום עסקים איכותי בגוגל ובאתר המלצה
התקנת מצלמות אבטחה 2
 איתמר גולדשטיין טיפול רגשי
רישום עסקים לאתר