המלצת טיול בארץ - גן לאומי קיסריה

גן לאומי קיסריהבשנת 22 לפני הספירה החל המלך הורדוס בהקמת העיר קיסריה, בתהליך שנמשך כ-12 שנים. העיר, שהוקדשה לאוגוסטוס, הקיסר הרומי, החליפה את כבר הדייגים הנידח שנקרא "מגדל סטרטון". בשונה מערי נמל קדומות אחרות בארץ, כמו יפו, עכו ודור, הוקמה קיסריה בחוף בלתי מפורץ, והיה צורך להשקיע עבודה בהקמת נמל כדי לאפשר עגינה בטוחה לספינות. עם השנים, שקע חלק מהנמל שנחצב ביבשה אל מתחת לים (שטח השייך היום ל"גן לאומי ים קיסריה".

 

קיסריה שגשגה מאוד אחרי חורבן ירושלים בעקבות המרד הגדול (בשנת 70 לספירה), ודעכה בימי התקופה הערבית הקדומה (700 לספירה בערך).

 

מהאירועים החשובים שגרמו להתפשטות המרד הגדול ברחבי הארץ היה הטבח שבוצע ביהודי קיסריה בשנת 66 על ידי נוכרים בעיר. בצפון קיסריה נתגלה בית כנסת קדום (שכיום נותר מוזנח).

 

קיסריה היתה מהגדולות בערי הארץ, ועל מנת לספק די מים לתושביה, הורמו אמות מים מנחל תנינים אל העיר. בגן הלאומי חוף קיסריה ניתן לראות את שרידיהן של אמות המים. אמה נוספת הובילה מים להשקיה חקלאית מנחל חדרה, אך נהרסה בפיתוח של תחנת הכוח בחדרה. בימי הצלבנים קיסריה שבה לפעילות, אך כאשר נכבשה על ידי בייברס בשנת 1265, ננטשה. מוסלמים מבוסניה התיישבו בעיר בדורות האחרונים, והקימו אם המסגד, שהיום נותר נטוש.

 

בשנת 1940 הוקם קיבוץ שדות יום מדרום לקיסריה, בו גם התגוררה הצנחנית הגיבורה חנה סנש. האתר הוא מבין אתרי התיירות הפופולאריים בארץ. מעניין לדעת שחלק גדול משטח הערים הרומית והביזנטית עוד לא נחפש עד היום, ומשמש כשטח חקלאי של הקיבוץ.

 

בגן הלאומי ישנם כמה מוקדים בולטים, כולל בית מרחץ רומי, התיאטרון הרומי, ארמון שונית הסלע, מתחם אצטדיון בין התיאטרון לארמון השונית וחומת העיר הצלבנית. ב-2019 נחנך מרכז המבקרים בקמרונות הנמל (שהכניסה אליו כלולה בתשלום הכניסה לגן לאומי קיסריה).

 

ניתן לבקר ללא תשלום בתערוכה "קיסריה – חלומו של הורדוס", אשר במוזיאוני ראלי בקיסריה.

בתחומי העיר הצלבנית תוכלו למצוא בתי קפה ומסעדות. ניתן להיכנס לעיר הצלבנית בלבד בתשלום מופחת.

"קמרונות קיסריה" – חוגגים את מרכז המבקרים החדש (קיץ 2019)

באמצע 2019 נפתח מרכז המבקרים החדש שבגן הלאומי נמל קיסריה. סוף כל סוף, ואחרי חמש שנות חפירה, שימור ופיתוח, הותרה הכניסה לציבור על מנת לחזות בעבודה אדריכלית מרשימה – במערך 14 הקמרונות שהמלך הורדוס הקים על מזח הנמל לכבוד אוגוסטוס קיסר.

מרכז המבקרים המודרני שוכן בארבעה חללים היסטוריים בני 2,000 שנים ומונגש גם לבעלי צרכים מיוחדים. מבקרים בארבעת הקמרונות יגלו תצוגה מרשימה למדי של ממצאים ארכיאולוגיים שנתגלו בחפירות ביבשה ובים ומיצגים ויזואליים המתארים את ימי השגשוג של קיסריה הקדומה. אחד הקמרונות הוסב לאולם הקרנה שבו מוקרן סרט בהפקה מרשימה על חייו ודמותו של המלך הורדוס. זוהי הפקה מושקעת המתארת את החזון ארוך הטווח של המלך. הסרט כולו צולם בפורמט אנכי כדי שיתאים לקשת הקמרון; הוא מוקרן לכל גובה הקמרון (בגובה 7 מטר).

מרכז המבקרים שנחנך מעצים את חוויית הביקור בגן הלאומי ובנמל קיסריה – מאתרי התיירות הפופולאריים בארץ.

הפרויקט הגדול והמרשים הזה מומן על ידי קרן אדמונד דה רוטשילד.

 

מידע נוסף באתר רשות הטבע והגנים - לחצו כאן

 

 המלצות באתר על גן לאומי קיסריה - לחצו כאן

 

פרסום מאמרים וכתבות

מעוניינים לפרסם מאמר באתר המלצה? 

חייגו 0722-400-400

או שלחו מייל ל info@hamlatza.co.il ונחזור אליכם בהקדם

 

נושאים נוספים באתר "המלצה" שאולי יעניינו אתכם:

המלצות טיולים בארץ

המלצות טיולים בחו"ל

בלוג - כתבות מאמרים וטיפים בתחומים שונים

פרסום עסקים חינם

 

 

 

פרסום עסקים איכותי בגוגל ובאתר המלצה
המלצות טיולים בחול
המלצות טיולים בארץ
תכשיטים נגד עין הרע
המתוקים של ענבל - מארזים ממותגים ומתוקים