גן לאומי ממשית

טיול לגן לאומי ממשיתגן לאומי ממשית הינו אתר מורשת עולמית המשמר שרידים של עיר נבטית מימי רומא וביזנטיון הקדומים, תוך שהוא מציג אדריכלות נבטית מפוארת. הגן שוכן בבקעה די קטנה בין רכס חתירה בדרום לרכס אפעה בצפון – 6 קילומטרים מזרחית לעיר דימונה. ממשית זו העיר הנבטית הכי מזרחית בנגה. מיקומה הוא אסטרטגי במיוחד שכן הוא סוגר פרצה באזור ספר בו נתקיימו יישובים מעטים בלבד.

ממשית זו עיר קדומה שנבנתה על ידי הנבטים

עם עתיק ששכן באזוריו המדבריים של הנגב, ירדן הדרומית וסעודיה בימי הרומאים. תחילה, היו הנבטים עם נודד, אולם עם הגיעו של האלף הראשון לספירה עברו להתיישבות של קבע. בנגב הצפוני הוקמו במהלך הימים שש ערים נבטיות – רובן ככולן מוגדרות כגנים לאומיים.

 

בעוד שהיישוב הראשון נבנה בסביבות פסגת הגבעה, הרי שלאחר סיפוח ממלכת הנבטים לאימפריה הרומית, גדלה והתפתחה העיר.

פרנסת תושבי ממשית (ממפיס, בפי הרומאים ואלו שהגיעו אחריהם, או כורנוב בערבית), התבססה על מסחר וחקלאות. בעיר, נחשפו בין השאר אורוות קדומות, שכנראה מעידות על תחילת העידן של גידול הסוסים הערביים באזור. חקלאות נבטית שהתבססה על ניצול מי הנחל נתגלתה במורד נחל ממשית הקרוב.

 

באמצע שנות החמישים של המאה הקודמת נערכו בממשית חפירות נרחבות, בניהולו של אברהם נגב, נוסף על חפירות נוספות שנעשו עד שנת 1994. ב-2005 הוכרז אזור "דרכי הבשמים" של הנגב כאתר מורשת עולמית מטעם אונסק"ו – הכולל ערים נבטיות, לרבות ממשית.

 

גן לאומי ממשית כולל גם קטע באורך 2 קילומטרים באפיק נחל ממשית. הקטע כולל מפעל קדום לאגירת מים לטובת תושבי ממשית; מדובר היה במערכת סכרים מרשימה שכיום סתומה בסחף. הנחל מתחתר בקניון מרהיב, תוך שהאפיק חולי יחסית ודי עביר.

 

מדברים היום על הרחבה אפשרית לגן הלאומי – כ-2 קילומטרים במעלה הנחל, על שטח בן כ-2,400 דונמים.

 

בגן לאומי זה אורגן מסלול הליכה מעגלי משולש באורך קילומטר בודד. מדובר במסלול המתאים למשפחה כולה, אולם אינו נגיש לבעלי מוגבלויות תנועה. שלטי הסבר הוצבו לצד האתרים העיקריים במסלול.

 

אפשר לטייל דרך שער העיר ועולה לכיוון אחד ממבני המגורים המהודרים ביותר שבעיר: בית האמידים. משם ניתן לעלות למגדל תצפית המשקיף אל העיר, כאשר לצידו ישנה טחנת קמח שבסמוך אליה תצפית לעבר הסכרים של נחל ממשית. בהמשך ניתן להגיע לכנסייה המערבית המכונה "כנסיית נילוס הקדוש", שבה רצפת פסיפס מרשימה הכוללת כתובת הקדשה.

 

בסמוך לכנסיית הנילוס תמצאו בית מגורים משוחזר שבו אורווה נבטית. ניתן לעלות מהכנסייה לעבר הכנסייה המזרחית, המכונה "כנסיית הקדושים המעונים", שלצידה בור מים גדול שכפי הנראה שימש לצרכי ציבור. דרומה לשם תגלו תצפית מלהיבה למדי לקניון נחל ממשית ואילו בחדר שסמוך לכנסייה זו, תגלו אגן טבילה יפה בצורה של צלב, כאשר בחצר הכנסייה תמצאו עמודי שיש וגם כותרות מעוטרות.

 

אם תמשיכו לחקור ולסקור את האזור, תגלו פניני חמד נוספים, כגון מבנה משטרת כורנוב ואת רחוב השוק – שלאורכו שורה של מבנים, שכנראה שימשו כשוק עירוני או כמחנה צבאי. בימי חגים מופעל במתחם זה "שוק נבטי", שמאחוריו יורד מסלול הטיול אל בית נבטו הנאה, ממנו ניתן להמשיך לעברו של מאגר מים ציבורי ובית המרחץ הביזנטי.

 

נושאים נוספים באתר "המלצה" שאולי יעניינו אתכם:

פרסום עסקים

טיפים לעסקים

בלוג - כתבות מאמרים וטיפים בתחומים שונים

המלצות טיולים בארץ

המלצות טיולים בחו"ל

מתכונים מומלצים