הכירו את גוטאמלה

הכירו את גוטאמלהגואטמלה היא אחד היעדים האהובים על תרמילאים במרכז אמריקה, ויש הטוענים שזוהי המדינה הקסומה ביותר שביקרו בה.

 

ארץ הרי הגעש הגבוהים והפעילים, ובה מתקיימים שרידי תרבות המאיה המרשימים ביותר של התרבות הילידית שעודנה חיה ונושמת.

 

בגואטמלה הקטנה והמגוונת שפע אתרי היסטוריה ופולקלור, והם משובצים בין אתרי טבע מיוחדים במינם. לאורכה ולרוחבה של הארץ פזורים אתרים ארכיאולוגיים מושלמים של תרבות המאיה, כפרי אינדיאנים, מונומטים ספרדיים קולוניאליים, ועולם אנושי צבעוני ומרתק. היא נחשבת לצפופה ביותר מבין מדינות מרכז אמריקה. מתגוררים בה 11 מיליון תושבים, כשהרוב השולט הן קבוצות אינדיאניות. השפה הרשמית היא ספרדית, אולם בפסגות ההרים אפשר למצוא קבוצות אינדיאנים הדוברים דיאלקטים עתיקים של שפות המאיה. האקלים במדינה משתנה בהתאם לגובה. אזורי החוף חמים ולחים, בשאר אזורי המדינה חם ויבש לכל אורך השנה. באזורים ההרריים לרוב נעים וחמים אך יכול להיות גם צונן בעונה הגשומה (מאי-אוקטובר). העונה היבשה נמשכת מנובמבר עד אפריל. בצד הפאסיפי והקריבי ניתן לצפות לממטרים לאורך כל השנה, כשהגשמים הכבדים יורדים על הצד הפאסיפי בין החודשים יוני וספטמבר (עם הפוגה שנעה בין יולי לאוגוסט) במישורים הנמוכים של Peten, העונה הרטובה נעה בין מאי לאוקטובר ובתקופה זו החום והלחות קשים מנשוא.

 

את עצמאותה קיבלה גואטמלה מספרד ב-1821. תחילה כחלק מהפרובינציות המאוחדות של מרכז אמריקה אולם משמדינה זו התפרקה במהלך מלחמה שנמשכה כשנתיים הפכה גואטמלה למדינה עצמאית. מאותה עת ואילך גדושה ההיסטוריה של גואטמלה במהפכות, הפיכות, ממשלות לא דמוקרטיות והתערבויות חוזרות ונשנות מצד ארצות הברית. הסי.איי.אי., עם תמיכה של החברה בגואטמלה ניצח על הדחת הממשל ב- 1954. אז החלה תקופה רוויית זעזועים במדינה שכללה מלחמת אזרחים בת 36 שנה ואשר נסתיימה בשנת 1996 עם חתימה על הסכם שלום עם כוחות הגרילה.

 

מרבית שטחה של גואטמלה הררית, מלבד אזורי החוף ושפלה בצפון המדינה. הערים הגדולות, בהן עיר הבירה גואטמלה סיטי, מרוכזות ברובן בדרום ההררי. התרבות בגואטמלה משלבת בין תרבות המאיה העתיקה לנצרות-קתולית אשר הובאה על ידי הכובשים הספרדים. בגואטמלה סיטי תוכלו לראות את הכיכר הראשית, הארמון הנשיאותי, השכונות החדשות והמוזיאון הארכיאולוגי.

 

מקומות נוספים שאליהם מומלץ לתייר הם אנטיגואה, אשר שימשה בעבר כבירת גוטאמלה עד שנחרבה ברעידת אדמת בשנת 1773. מאז חדלה העיר לשמש כבירה, אך היא שוקמה ובהדרגה הפכה לאחת הערים היפות במרכז אמריקה. היא עטורה באדריכלות קולוניאלית, רחבות צרים ובתים צבעוניים. העיר, הוכרזה אף כאתר מורשת עולמית של אונסק"ו.

בסמוך לאנטיגואה ניתן לבקר בפקאיה, הר הגעש החרוטי שאף נראה היטב מהעיר. הטיפוס עליו הוא חוויה מיוחדת במינה הכוללת הליכה באפר וללקני, גזים בעלי ריח חריף הנפלטים מלועו ובעיקר נוף מרהיב מאין כמותו.

 

טיקאל הוא אתר המאיה האדיר והמפורסם בלב הג'ונגלים. בעיר שננטשה לפני כאלף שנה יש עשרות פרמידות, ארמונות ומקדשים, המעידים על עוצמתה של ממלכת טיקאל האגדית.

 

העיירה צ'יצ'יקסטננגו או בקיצור צ'יצ'י היא מרכז הומה של אינדיאנים בני הקיצ'ה. העיירה משמרת את תרבות המאיה והיא מפורסמת בעיקר בשוק הססגוני הגדול המתקיים בה בימי ראשון וחמישי.

 

אגם אטיטלן הוא אגם יפהפה הנמצא בלוע של הר געש עתיק. לא רק האגם עצמו יפה, גם האזור המקיף אותו המקושט בהרי געש חרוטיים וכפרים של צאצאי המאיה ששימרו את התרבות העתיקה בלבוש, במנהגים ובשפה. כאן סביב האגם משובצים כפרים שבהם חיים אינדיאנים בני הקיצ'ה, הקקצ'ויקלן והצ'וטוהיל, כשלכל כפר דגם לבוש מיוחד משלו.

 

 המתוקים של ענבל - מארזים ממותגים ומתוקים
המלצות טיולים בחול
תכשיטים נגד עין הרע
המלצות טיולים בארץ
רישום המלצה חדשה