מעוניינים לפתוח חשבון בנק? כל מה שעליכם לדעת

פתיחת חשבון בנק היום אינה מסובכת, היא יכולה לקחת זמן אך ישנם מקרים תוכלו היום לעשות זאת אפילו בלי לצאת מהבית

רננה פז

 

יפה כדאי לפתוח חשבון בנקאם הגעתם לגיל שאפשר להתחיל או שהחלטתם לפתוח חשבון בנק חליפי או נוסף כדאי שתדעו כי התהליך היום אינו מסובך במיוחד וישנם בנקים אשר אפילו מאפשרים פתיחת חשבון בנק מקוונת, אפילו בלי לצאת מהבית. לפני שעושים את הצעד, רצוי להבין איפה כדאי לפתוח חשבון בנק, על מה כדאי להסתכל, אלו מסמכים תצטרכו על מנת לפתוח חשבון בנק ומה יבקשו מכם לעשות, ולמה. בכתבה הנ"ל נתייחס גם לנושא המשלים: כרטיסי אשראי וניתן גם כמה טיפים כיצד מתנהלים נכון עם חשבון הבנק החדש שלנו.

מה היתרונות של חשבון בנק?

לחשבון בנק יש יתרונות רבים וישנם מקרים בהם הוא מחויב המציאות. מלבד העובדה כי הכסף בבנק בטוח יותר מאשר בבית או בכיס ואף יכול "לעבוד" עבורכם ולצבור ריבית, ישנם גם יתרונות נוספים. נתחיל משכירים: כדי ששכיר יקבל משכורת, עליו להמציא חשבון בנק שאליו המשכורת תופקד מדי חודש. גם למי שעדיין אינו עובד ישנם יתרונות בפתיחת חשבון בנק – האפשרות להשתחרר מהצורך בנשיאת כסף מזומן, אפשר לבצע רכישות מקוונות ובחו"ל, אפשרות להסתובב עם כרטיס במקום ערימה של כסף נייר ומטבעות שמכבידים על התיקים והכיסים.

נושא נוסף שנכון במיוחד בגילאים הצעירים: פתיחת חשבון בנק מאפשרת לעזור ולהתאמן על ניהול חיים פיננסיים בריאים ונכונים, דבר אותו לא מלמדים בבית הספר.

איפה הכי כדאי לפתוח חשבון בנק?

פתיחת חשבון בנק, במיוחד עבור צעירים, היא צעד משמעותי לקראת עצמאות כלכלית. לפני הצעד הזה חשוב לברר עבור מה החשבון נדרש. ישנם מצבים בהם הדרישה מגיעה מכיוונו של המעסיק אך אפילו אז, כדאי לשאול את עצמנו לצורך מה נועדו הכספים.

 

במידה ומדובר על דרך נוחה להשתמש, למעשה במזומן – ההחלטות שנקבל אחר כך ביחס לחשבון ולסוג כרטיס האשראי שנבחר יהיו בהתאם. במקרים אחרים, נרצה שהכסף ישמש לחסכון – ואז כדאי להגדיר משך וסכום יעד כדי לקבל החלטות נבונות ואולי להשקיע את הכסף עד לקבלת התשואה.

 

בואו נניח כי מדובר בחשבון עו"ש אליו תכנסנה משכורות וישמש להוצאות שוטפות. אחרי שהגדרנו – נמשיך לשלב הבא – בחירת המקום בו ייפתח חשבון הבנק. ישנם שיקולים שונים כתשובה לשאלה זו. ראשית, כדאי לשאול את עצמנו מה מיקומו הפיסי של הבנק. ככל שהבנק יהיה קרוב למקום המגורים, כך הגישה אליו תהיה נגישה יותר. אם אנו צופים שנצטרך להגיע לעתים תכופות לסניף עצמו, מדובר בשיקול משמעותי.

 

שיקולים נוספים נוגעים באפשרויות שהבנק מציע. לכל בנק יש מדיניות שונה ביחס לחשבונות בנק של צעירים – מאיזה גיל ניתן לפתוח חשבון ומה התנאים שאפשר לקבל בכל גיל, אילו הטבות? לכמה זמן הן נמשכות? רצוי לעשות השוואה עם התנאים השונים כדי לקבל בסופו של דבר החלטה מושכלת אשר תשקלל את הסיבות השונות.

האם מדובר בחתונה קתולית?

ממש לא! אפשר ורצוי לערוך השוואות תנאים תקופתיות בין בנקים וסניפים שונים ולקבל החלטה האם להשאר או לעבור בנק בהתאם לממצאים: איפה תקבלו את העמלות הכי משתלמות? מה גובה הריבית השלילית על המינוס? האם מקבלים ריבית חיובית על הפלוס? איפה התנאים טובים יותר? אילו כרטיסי אשראי ניתן להוציא בבנקים השונים?

לבחור כרטיס אשראי מתאים

ישנם סוגים שונים של כרטיסי אשראי: כרטיס חיוב (דביט), כרטיס רגיל, כרטיס מוגבל, כרטיס נטען. בואו נדבר על כל אחד מאלו ונבין מה ההבדלים בינם:

  • כרטיס נטען – כרטיס נטען הוא כרטיס שמוטען אליו סכום כסף מסוים ידוע מראש. אפשר להשתמש בכרטיס ככרטיס אשראי והחיוב ינוכה מהסכום אשר שמור בכרטיס. כרטיס נטען יעיל במיוחד לקניות בחו"ל אך יש מצבים בהם צעירים במיוחד יכולים לקבל כרטיס נטען מחשבון ההורים אפילו מגיל 12.

  • כרטיס חיוב – הוא כרטיס המאפשר ביצוע רכישות בחיוב מידי מחשבון הבנק. לא ניתן לבצע באמצעותו רכישות שיחרגו ממסגרת האשראי בחשבון, עבור צעירים עד גיל 18 לרוב מדובר ביתרון בולט המונע מהם להסתבך בצרות ולהיכנס למינוס בבנק.

  • כרטיס מוגבל – הוא כרטיס אשראי לכל דבר ועניין אך סכום הרכישות בו מוגבל. כרטיס של קטינים, לדוגמה, מוגבל לרוב עד לסכום רכישות העומד על 400 ₪ ליום.

  • כרטיס רגיל – הוא כרטיס שבו ניתן לבצע רכישות, בארץ ובחו"ל, והחיוב מתבצע במועד מסוים בחודש שאותו ניתן לרוב לשנות. כרטיס זה מאפשר מגוון גדול יותר של פעולות אך דורש גם יותר אחריות בהתנהלות מולו כיוון שייתכן מצב בו סכום החיוב החודשי יהיה גדול מהקיים בחשבון.

איך לפתוח חשבון בנק?

ניתן להגיע לסניף לצורך פתיחת חשבון בנק, אך כיום יש גם בנקים המאפשרים פתיחה מקוונת של החשבון. לצורך פתיחה מקוונת תצטרכו להוריד את האפליקציה של הבנק ולתת לה גישה למצלמה. לאחר הזנת הפרטים האישיים שלכם תתבקשו לצלם את עצמכם תמונת סלפי ואת תעודת הזהות, וכן לקרוא הצהרה. פעולה זו מתאימה לכל מי שמעוניין לפתוח חשבון מקוון פרטי ללא שותפים מגיל 16 ומעלה. הפעולה אינה מתאימה לאזרחי ארה"ב, תושבי חוץ, המכהנים כאנשי ציבור (כיום או במהלך חמשת השנים האחרונות) וקרוביהם או נותני שירותים פיננסיים. חשבונות אלו מיועדים לפעילות שאינה עולה על 50,000 ₪ בחודש. בפתיחה, החשבון נפתח ללא מסגרת אשראי אולם ניתן להוסיף מסגרת כזו בפנייה לסניף.  

 

אפשרות שנייה היא פנייה לסניף, לאחר שהבאנו את כל המסמכים הנדרשים. עבור מרבית האנשים מדובר בתעודת זהות (לא דרכון או רישיון נהיגה) ותלושי משכורת שלושה חודשים אחורה. רצוי שקטינים יגיעו עם הוריהם.

טיפים להתנהלות נכונה

  • כנסו מידי כמה ימים לבדוק את מצב החשבון ואת החיוב הצפוי בכרטיסי האשראי. כך תוכלו להימנע מצבירת חיוב גדול. עקבו אחר ההכנסות, וקבעו גבול מראש להוצאות בהתאם להכנסות. במידה ואתם מתקשים לשמור על המסגרת, שיקלו מעבר לכרטיסי דביט אשר ישמרו עליכם מחריגה ולא יאפשרו לכם רכישה במידה וחרגתם מהמסגרת המותרת.

  • השתדלו לבצע כמה שיותר פעולות באפליקציה – מלבד חסכון הזמן המשמעותי, לעתים קרובות גם תחסכו בעמלות בדרך זו.

  • בדקו אלו הטבות מגיעות לכם מהבנק ואל תהססו לעמוד על המקח. לפני פתיחת החשבון קבלו הצעה טובה יותר, תוכלו לרב להשוות תנאים עם הסניף הרצוי עליכם במידה ותציגו לו את ההצעה השנייה.

  • מיד כמה שנים בצעו השוואה בין התנאים שמציעים הבנקים והסניפים השונים.

פתיחת חשבון בנק אינה פעולה הדורשת זמן רב והיא יכולה לחסוך לכם לא מעט כסף לאורך זמן, וגם להקל על חייכם. אמנם במהלך התהליך תישאלו שאלות רבות, אך המטרה בסופו של דבר היא טובה – לעזור לכם לקבל את התנאים הטובים ביותר להם אתם זכאים.

 

 תמונה מאת Shutterstock

 איתמר גולדשטיין טיפול רגשי
רישום המלצה חדשה
תכשיטים נגד עין הרע
התקנת מצלמות אבטחה 2
המלצות טיולים בחול