הרודיון, נחל תקוע ומערת חריטון

 

הרודיון, נחל תקוע ומערת חריטוןטיול מרגש עם היבטים היסטוריים המובילים אותנו החל מהגן הלאומי הרודיון, דרך שרידי הארמון וחדריו השונים אותו בנה המלך הורדוס ומה שנחשב עד היום לפלא הנדסי מופלא ושומט לסתות. משם נמשיך לאורך מסלול הסמוך לנחל תקוע ועד לאזור המערות שאת המפורסמת שבהן, מערת חריטון, תוכלו לראות ממש מקרוב ואולי אף להיכנס אליה במידה ומתלווה אליכם מדריך מנוסה המכיר היטב את המערה ומחזיק במפה מפורטת שלה.

תיאור המסלול:

נחל תקוע או ואדי חריטון אם תרצו היא שמורת טבע המונה שטח של מעל שלושת אלפים וחמש מאות דונמים. היא משמש כבתי גידול לצמחיה, מציגה נוף סלעי מדברי ואף שרידים של מערות שבהן חיו בעבר נזירים. השמורה נקראת ח'רבת א-תקוע והיא מחברת בין הים התיכון לאזור המדברי המזרחי. שמורה זו מזוהה עם העיר תקוע מהמקרא, בה חי עמוס הנביא.

אנו מתחילים את המסלול שלנו בחניון של פארק הרודיון. החנו את הרכב בחניון והמשיכו אל השביל המסומן בכחול דרך המורדות של פארק ההרודיון. לאחר כ-500 מטרים לערך נגיע לכביש שנצטרך לחצות אותו בזהירות. כעת נמשיך בשביל הכחול ולאט לאט נתחיל לראות ולהיחשף לנופים ולמצוקים המרהיבים של נחל תקוע.

 

כעת נרד לאט לאט אל אפיק נחל תקוע במורד המצוקים. באזור חודשים מרץ-אפריל נוכל להתרשם מפריחה נפלאה ומלבבת. בירידה נוכל להבחין במערות שונות ששימשו נזירים בעבר למגורים ושהייה. נמשיך בשביל הכחול לאורך נחל תקוע ונעלה מערבה אל מרגלות הישוב תקוע. בהמשך ניתקל בשרידים של מנזר חריטון ההיסטורי ובסמוך אליו נראה שבילים מפוצלים. נוכל להמשיך בשביל הכחול ליישוב תקוע ולסיים שם את המסלול או להמשיך בשביל המסומן בשחור, לאורך אפיק הנחל, היישר לעבר מערת חריטון.

 

במידה והחלטתם להמשיך אל מערת חריטון, המשיכו בשביל המסומן בשחור עוד כמה מאות מטרים עד שתגיעו אל פתח המערה אותה תוכלו לזהות על ידי סלעים גדולים ומלבניים הנמצאים בפתחה. המערה ארוכה, מסועפת וחשוכה. נכנסים אליה רק עם פנסים ורק בליווי מדריך מנוסה ומקצועי, המחזיק מפה מפורטת של המערה ושהוא כבר ביקר בה ומכיר אותה היטב.

לבסוף תוכלו לסיים את הטיול באחת משתי הדרכים הבאות: לחזור באותה הדרך שבאתם וכעת לעלות בשביל הכחול לכיוון יישוב תקוע. האפשרות השנייה היא להמשיך לכיוון דרום לאורך השביל השחור ולסיים ביישוב תקוע באזור הדרומי ולכוון לשם את רכב האיסוף.

איך מגיעים?

מתחילים את הטיול מחניון הגן הלאומי הרודיון. ניתן לרשום פארק לאומי הרודיון בווייז או לנסוע דרך כביש 398 מהשכונה הר חומה אשר בירושלים לאזור המזרחי גוש עציון ולנסוע לפי השילוט אל ההורדיון. חונים בכניסה למתחם.

את נקודת הסיום ניתן להגיע לחניון מערת חריטון או כאמור לתקוע דרום בהתאם לנקודת הסיום שלכם.

 

משך ואורך המסלול, דרגת קושי ולמי הוא מתאים?

אורך המסלול הוא כ4-4 וחצי קילומטרים ואורך כ3-4 שעות לערך לא כולל הכניסה למערת חריטון. דרגת הקושי של הטיול היא בינונית אך יכולה להתאים לכל המשפחה ולמי שיש לו מעט כושר פיזי להליכה זו.

הערות חשובות:

 

  • חשוב לא לסלול מהשבילים המסומנים.
  • המקום אינו מומלץ לטיול בימים גשומים או בעת שרב. כמו כן גם לאחר ימים גשומים חלק מהמסלול עשוי להיות רטוב ולא מומלץ להליכה.
  • אין להשתולל או לרוץ בתוך המערות ובמיוחד לא במערת חריטון הגדולה.
  • הטיול באזור יהודה ושומרון דורשת תיאום מוקדם עם גורמי הביטחון.
  • יש להצטייד בפנסים בביקור במערה. כמו כן לא להיכנס אליה לבד אלא בליווי מדריך מנוסה המכיר אותה היטב.

נהלי בטיחות וציוד:

חשוב להכיר מראש את המסלול. אם תוכלו להצטייד במפה של המערה ושל המסלול בכלל אז מה טוב. חשוב להצטייד בנעליים סגורות ונוחות, קרם הגנה, מים לשתייה, מזון, בגדים נוחים וכמובן כיסוי ראש. קחו אתכם טלפון סלולרי טעון ועדיף יותר מאחד. עדכנו את קרוביכם במסלול שאתם מתכננים לעשות. דאגו לרכב שיאסוף אתכם מנקודת הסיום של המסלול. השתדלו להימנע ממגע עם שיחים או בעלי חיים בדרך. עברו את הכביש בזהירות ולהסתכל היטב לצדדים לפני שחוצים. אין לקטוף פרחים או לדרוש עליהם בחודשי האביב – אנא שמרו על הטבע הנפלא שלנו שגם אחרים יוכלו ליהנות ממנו!

 

מהרודיון אל נחל תקוע ומערת חריטון - המלצה למסלול טיול בשמורת הטבע נחל תקוע באתר רשות הטבע והגנים >>>

 

המלצות טיולים בחול
פרסום עסקים איכותי בגוגל ובאתר המלצה
המלצות טיולים בארץ
רישום עסקים לאתר
אלפנט פיננסים