שפה של פרחים בשמחה ובעצב

פרחים מלווים אותנו לאורך החיים, ברגעי שמחה ועצב, אהבה ופרידה, תמיד כדאי שיהיה שם זר עם הפרחים הנכונים והאנרגיה המתאימה. כי לפרחים יש שפה משלהם, דרך להעביר מסרים ולהציף רגשות.

באופן מסורתי, פרחים הם סימן לחיים חדשים, פריחה וצמיחה. נשים מקבלות אותם לאחר הלידה, אנשים מעניקים אותם כאקט של אהבה, שחקנים מקבלים כאות הוקרה על מתן הופעה משובחת ובכלל זר פרחים ידוע כמתנה שתמיד נעים ונחמד לקבל. אך, כמו החיים עצמם, שאינם רק הנאות, הצלחות ואהבה, גם ברגעי עצב, משבר ואובדן לפרחים משמעות עמוקה. היופי הטבעי, החיות והריח המשכר מעדנים את העצבות וממלאים את הלב בתחושת חום וחמלה. 

בעת אובדן של אדם יקר נוהגים להניח זרי פרחים על קברו. מנהג זה השתרש במהלך השנים וגם אם אין במסורת היהודית אזכור לכך בדיני אבלות ומוות, הוא אומץ וכיום ניתן לראות בלוויות רבות זרים מונחים על הקבר. מנהג הנחת פרחים על קברים הינו קדום ביותר, הוא מגיע מהאבות הקדמונים ויש לכך אזכורים רבים. למשל, הנחת ענף של הדס, או צמחי תבלין אחרים על מיטת המת היא מנהג קדמון ומקובל בעם ישראל. ביון העתיקה נהוג היה להניח פרחים על קברי הלוחמים מתוך אמונה כי אם יכו הפרחים שורש יהווה הדבר סימן למציאת שלווה בעולם הבא. בתקופה הוויקטוריאנית כאשר רצו לציין אבל או יגון על לכתו של אדם, נהוג היה להניח על קברו יקינתון סגול, ורד בצבע ארגמן כהה ועלי ערבה.

 

כיום, מקובל להניח בלוויות ואזכרות סידורי פרחים בעיקר משני סוגים, זר אבל וגלגל אבל. הזר בדרך כלל בנוי בצורה בה יוכלו להניחו בשכיבה, כך שצד אחד הנראה כגב הזר, מיושר כדי שיהיה נוח להשכיבו. הסוג השני הוא זר עגול המכונה גם גלגל אבל, אשר נשזר באופן עגול ובמרכזו סרט שחור עליו ניתן להוסיף מילות ניחומים או ציון של שם המנחמים. יש הגורסים כי הזר העגול מייצג את מעגליות החיים ויש שיגידו אף חיי נצח. למבחר זרים להלוויה, היכנסו:

https://www.irisim.co.il/category/גלגלי-וזרי-אבל

 

הזרים כולם עשויים מפרחי העונה עמידים לשהות של מספר שעות ללא מים, בצבעים סולידיים שאינם מושכים תשומת לב.

 

נוהג הנחת זרים אינו קיים רק בהלוויות פרטיות, במקומות שונים, באירועים וימי זיכרון מרכזיים נהוג לקיים טקס הנחת זרים. מדובר על טקס בו עולים ובאים מנחמים ובידיהם גלגלי זרים והם מניחים בזה אחר זה את ניחומיהם. בימי זיכרון ממלכתיים, אזכרות רשמיות ואירועי זיכרון וכן ביקור רשמי וממלכתי של מנהיגים ושועי עולם ביד ושם, נוהגים לקיים את הטקס המרגש.

 

הנוכחות של פרחים בטקסי זיכרון, אזכרות ולוויות, מרככת מעט את האווירה, הפרחים הנכונים יכולים להפיץ מעט אנרגיה של חיות ואופטימיות בלב האבלים ואולי להקל מעט על העצב והיגון.