מהו תהליך גירושים מוצלח?

זוגות רבים נשואים לאורך שנים ושומרים על זוגיות יציבה. אבל רבים אחרים חווים קשיים בחיי הנישואין ברמה כזאת או אחרת. כאשר הקשיים הופכים לבלתי נסבלים עד כדי אובדן רצון ויכולת לחיות יחד הרי שאז מתחילות מחשבות על פירוק החיים המשותפים. היפרדות שבעקבותיה כל אחד הולך לדרכו היא תהליך קשה מבחינה נפשית וכספית ומומלץ מאוד לצלוח אותו בשלום וללא מתחים מיותרים. גם כאשר מדובר על פירוק תוך כדי הבנה וכבוד הדדיים אזי הוא מורכב וכואב. אז נשאלת השאלה מהו תהליך גירושים מוצלח? התשובה היא כאשר שני הצדדיים יוצאים ממנו מרוצים ולא נשארים משקעים רבים מדי שיעיבו אחר כך על המשך חיי המשפחה.

 

עזרה בכל סוג פרידה

 

עו"ד גירושין יכול לסייע בכל סיטואציה כזאת. במידה והם נעשים בהסכמה משותפת הרי שעדיין יש צורך לחלק היטב את הרכוש על מנת להגיע לשוויון מרבי. לא תמיד הדבר קל. לעיתים, יש תכניות פנסיוניות על שם בן זוג אחד וצריך לדעת לכמת את הסכומים המגיעים. יש מקרים של נדל"ן משותף, רכוש שיש צורך להעריכו ולחלקו וכדומה. במידה שבני הזוג גמישים ואינם יורדים לקוצו של יוד הרי שהתהליך לא יהיה מורכב מדי. את הכספים ניתן לחלק נומינאלית. את הרכוש ניתן לחלק על פי השווי וכל אחד ייקח נכס אחר בהתאם לשוויו, ובנוסף, יהיה מנגנון פיצוי מוסכם בגין קבלת נכס יקר יותר, וכן הלאה. עורך הדין, היכול להיות משותף, מכין הסכם אשר נחתם על ידי שני הצדדים. הוא מועבר לבית משפט כדי לקבל פסק דין מחייב שלאחריו ניתן ליישם אותו.

 

פרידה תחת מחלוקות

בעת גירושין שאינם נעשים בהסכמה אלא במחלוקות מורכבות יש משקל חשוב מאוד לעורך דין. במקרים אלו, כל צד יצטייד בעורך דין משלו. תחילה ינסו להגיע לשוויון במשא ומתן ישיר בין שני הצדדים, ובמקרים שהדבר לא מצליח וצד אחד מרגיש מקופח, הרי שניתן יהיה לפנות לערכאות משפטיות. בית דין למשפחה או בית דין רבני דנים בתיקים כאלו. אחת הבעיות העלולות להקשות על כל פרידה  היא בעיית המשמורת על ילדים קטנים כמו גם, הטיפול והדאגה להם. כאן, במקרים רבים, ניטש ויכוח מר כולל במקרים בהם הגירושין נעשים בהבנה ובכיבוד הדדי. יש מקרים בהם כל אחד רוצה שהילדים יישארו בחזקתו, וויכוח נוסף הוא על דמי המזונות המשולמים בגין ההוצאות. בעיות אלו קשות יותר גם בגלל הנושא הרגשי הנלווה אליהם. הקשר לילדים, הרצון להיות בקרבתם, לחינוכם העתידי ועוד. הקושי גדל במיוחד כאשר הרקע להיפרדות הוא ויכוחים ואי הסכמות, על דרך החינוך שלהם, בגין סברה של צד אחד להשפעה שלילית על התפתחותם ועוד.

 

יתרונות לעורך הדין

הדרך לגירושין מוצלחים עוברת, בלי כל צל של ספק, דרך עורכי דין המנוסים בתחום. הם בעלי ידע בניסוח הסכמים. הם מכירים לעומק את הבעיות המציפות תהליכי גירושין ויודעים להציע פתרונות מוסכמים. נושא חלוקת רכוש קל, יחסית, ובמקרה הקיצוני ביותר, מוכרים נכסים שלא רוצים עליהם בעלות משותפת ומחלקים את הכספים המשולמים בגינם. בנושא של ילדים הם יודעים למצוא פתרונות יצירתיים, הנראים תמיד כואבים אבל כאלו שלבסוף יהיו מקובלים על שני הצדדים. עורך דין טוב יכול לפרק מוקשים ולפתור מחלקות ובכך למנוע הליכה לבית משפט המוסיפה עלויות, יוצרת לחצים מיותרים וגורמת לעגמת נפש.  פעמים רבות צד אחד מתעקש, ולאחר סיום המשפט נוכח לדעת כי פסיקת השופט די דומה להצעות שעורך דין הציע מלכתחילה, וחבל.