קבלן מפתח – מה זה בדיוק?

בניית בית פרטי היא משימה לא פשוטה גם לאנשי מקצוע, המכירים וחיים את עולם הבנייה מדי יום ביומו ועל אחת כמה וכמה, כאשר מדובר באדם מן הרחוב, שאין לו שום רקע בענף הבנייה וצריך פתאום להרים על הרגליים ולנהל פרויקט בנייה שלם, שהוא גם הלקוח שלו. בדיוק כדי לפתור את הקושי הזה, כדאי מאוד לבחון את האפשרות לעבוד עם קבלן מפתח שיהיה אחראי על הביצוע של פרויקט הבנייה שלכם. מה זה קבלן מפתח? מהם השלבים בתהליך הבנייה, בהם מעורב קבלן המפתח ומהי תרומתו לשלבים השונים? האם אפשר לשכור קבלן מפתח לצורך ביצוע בלבד, ואת החומרים להביא ממקור אחר? על שאלות אלו ועוד, עונים לכם בשורות הבאות המומחים של חברת בית פלוס, המתמחה בתכנון, ביצוע וניהול פרויקטים של בניית בית פרטי.

מה זה בעצם קבלן מפתח?

כל תהליך בנייה מתחיל בשלב התכנון ומסתיים בשלב המסירה והאכלוס. שלב המסירה והאכלוס נקרא גם שלב המפתח, קרי השלב בו מוסר הקבלן את המפתח ללקוח על מנת שיוכל להיכנס לביתו. קבלן מפתח הוא קבלן שלוקח אחריות מלאה על הפרויקט כולו כמו חברת י.נ הנדסה המתמחה בבניית בתים פרטיים, משלב התכנון ועד שלב מסירת המפתח ללקוח. זאת בשונה מפרויקט המנוהל על ידי הלקוח עצמו, ובמסגרתו על הלקוח לשכור קבלנים שונים לביצוע משימות שונות, כמו למשל קבלן עפר, קבלן שלד, קבלן גמר, קבלן פיתוח, קבלן אינסטלציה, קבלן חשמל וכן הלאה. קבלן מפתח הוא למעשה קבלן ביצוע שמתפקד גם כגורם מנהל, האחראי על ניהול הפרויקט כולו. אין זה אומר שקבלן המפתח מבצע גם את עבודות השלד, גם את עבודות האינסטלציה וגם את עבודות הגמר, אלא שהוא הגורם המקצועי האחראי שמנהל את כל הפעילות לטובת הלקוח.

מהם התפקידים שממלא קבלן מפתח לאורך תהליך הבנייה?

תהליך הבנייה מתחיל בשלב התכנון, בו יש לגבש תכנית בנייה גם שמדובר בפרויקט בניה קלה בסיוע אדריכל בניין ובאישור של מהנדס בניין ומהנדס קונסטרוקטור. את תכנית הבנייה יש להגיש לוועדה המקומית לתכנון ובנייה לצורך קבלת היתר בנייה ובהמשך לכך יש לבצע שורה של תיאומים ופעולות המוגדרות בחוק, כמו למשל מינוי אדריכל מפקח, מינוי מהנדס מפקח וכן הלאה. קבלן מפתח הוא גורם מקצועי שתוכלו לשכור כמובן בכל שלב של הפרויקט, אבל חשוב לדעת שתוכלו לשכור אותו כבר בשלב התכנון, כך שהקבלן יהיה אחראי גם על כל השלבים הראשוניים של הזנקת הפרויקט מול הרשויות ומולכם אתם הלקוחות.

 

יחד עם זאת, במקרים רבים מבקש הלוח לעבור תחילה את שלב התכנון על מנת להבין מה עומד מולו, וזאת לפני שהוא שוכר אנשי מקצוע שיהיו אחראים על השלבים המתקדמים יותר של הפרויקט. על כן, זה בהחלט אפשרי להתחיל את הפרויקט דרך עבודה עם אדריכל, מולו תוכלו לעבוד במשך חודשים או כל זמן אחר שתרצו, עד שתתגבש אצלכם תכנית הבנייה הסופית שלמעשה תספר איך ייראה הבית שלכם. כך תוכלו להמשיך ולשכור אנשי מקצוע נדרשים, ובכלל זה קבלן מפתח, רק לאחר שתהיו שלמים עם התכנית, עם הפרויקט ועם התקציב שיהיה עליכם להעמיד לטובתו.

 

בהמשך הדרך, אחראי קבלן המפתח על גיוס קבלני משנה למשימות הבנייה השונות, החל מקבלן שלד ואנשי מקצוע אחרים הרלוונטיים לשלב זה כמו למשל יועץ קרקע, מודד מוסמך, מהנדס קונסטרוקטור, מעבדות לבדיקת בטון וכן הלאה. כמו כן, בשלב זה מבצע קבלן המפתח את כל התיאומים מול חברות התשתיות והרשויות הרלוונטיות. בהמשך הדרך, יגייס קבלן המפתח את קבלן הגמר שיבצע את עבודות הגמר במבנה ולבסוף יבצע את כל הפעולות הנדרשות על מנת להשיג את האישורים הנדרשים לצורך הוצאת טופס 4 וקבלת אישור אכלוס.

מן הסתם, במקרים מסוימים קבלן מפתח מבצע בעצמו את כל שלבי הבנייה במבנה, וזאת באמצעות אנשי מקצוע שהוא מחזיק ומנהל כחלק אינטגרלי מהפעילות שלו. במקרים אחרים, קבלן המפתח יתפקד כקבלן על שמגייס קבלני משנה שונים למשימות השונות, ובדרך כלל יהיה אחראי על שלב ספציפי שאותו הוא יבצע בעצמו. אבל הערך המרכזי של קבלן מפתח הוא בניהול הפרויקט, בניהול כלל אנשי המקצוע המעורבים בפרויקט וניהול כל השלבים של הפרויקט, לרבות ניהול התקציב, ניהול לוחות זמנים, פיקוח על התנהלות נכונה של הפרויקט וכן הלאה.

מהם היתרונות המרכזיים בעבודה עם קבלן מפתח?

הערך המרכזי שאותו מספק קבלן מפתח הוא ערך הניהול של הפרויקט כולו. כאנשים פרטיים תוכלו לשכור את הקבלנים ואנשי המקצוע הנדרשים לכם, אלא שאתם פשוט לא יודעים איך לבחור את אנשי המקצוע, אתם לא יודעים מיהם אנשי המקצוע הנדרשים בכל שלב, ואתם לא יודעים מהן הפעולות שיש לבצע ואיך לבצע אותן. במצב כזה, אתם למעשה מניחים את עצמכם בעמדה של נחיתות ביחס לכל אנשי המקצוע איתם אתם עובדים, ואתם חשופים לגמרי למניפולציות מצדם. קבלן מפתח הוא איש מקצוע שמכיר היטב את אופן הניהול של פרויקט בנייה, יודע בדיוק מה צריך לעשות בכל שלב ובכל רגע ומבצע את הכל עבורכם תוך ניהול כלל ההיבטים של הפרויקט כולו.

 

בעבודה עם קבלן מפתח אתם נדרשים לבחור איש מקצוע אחד, לחתום על הסכם עבודה אחד ולשחרר את הפרויקט לידיים שלו, כדי שינהל אותו עבורכם. במסגרת ההסכם תוכלו להכניס תנאים שונים של פיקוח, ביצוע בדיקות בדק בית, תשלום מדורג לפי אבני דרך ואפילו סוגיית חומרי הגלם. יש לכם את האפשרות לשכור קבלן מפתח עם חומרי גלם, כלומר קבלן מפתח שאחראי גם על כל הרכש של חומרי הבנייה, ויש באפשרותכם לבחור את המודל של קבלן מפתח בלי חומרי גלם, שבו אתם מביאים את חומרי הגלם ממקור אחר, שאולי מאפשר לכם להשיג את החומרים במחיר זול יותר. כך תוכלו למקסם את היתרונות של העבודה עם קבלן מפתח ולמזער את התקציב של הפרויקט כולו. כמו כן, ניהול הפרויקט בצורה מקצועית תוך תיאום מלא בין כלל הגורמים המעורבים בו, יאפשר לכם לחסוך כסף וזמן בגין היעילות של ניהול הפרויקט, ולכך יש משמעויות כספיות גדולות, שאולי אתם לא יודעים להעריך כרגע, אך הן שם.

מי מציע שירותי קבלן מפתח?

כמו כל קבלן ששוכרים לטובת פרויקט בנייה, גם קבלן מפתח צריך להיות מגויס מתוך מאגר הקבלנים הרשומים של משרד השיכון. הקבלן אמור להיות רשום תחת הקטגוריה של קבלן מפתח ובסיווג של היקף פרויקט דומה לפרויקט שלכם. חברת בית פלוס מציעה שירותי קבלן מפתח למגוון רחב של פרויקטים בתחום של בניית בית פרטי במודל בנה ביתך. החברה היא קבלן רשום בעלת סיווג מלא לכל פרויקט בנייה פרטית ומציעה סטנדרטים גבוהים מאוד של עבודה בניהול פרויקטים, ניהול תקציב, ניהול לוחות זמנים, בקרה על התאמה לתכנית הבנייה, גיוס ותיאום בין אנשי מקצוע וקבלני משנה, עבודה רציפה מול הרשויות ולמעשה ביצוע כל הפעולות הנדרשות לאורך כל תהליך הבנייה. אם אתם רוצים ליהנות מכל היתרונות של עבודה עם קבלן מפתח, וגם להבטיח את הסטנדרטים הגבוהים ביותר של בנייה בפרויקט הבנייה הפרטי שלכם, בית פלוס היא הכתובת עבורכם.