אבחון פסיכודידקטי

מהו אבחון פסיכודידקטי? אבחון פסיכודידקטי מדבר על אבחון לבדיקת הקשיים הלימודיים של המטופל, ובחינת יכולות אינטלקטואליות, במיומנויות קריאה, כתיבה, דיבור וכן יכולות רגשיות נלוות. אבחון פסיכודידקטי הינו אבחון חשוב כדי לסייע באבחון יעיל ומוקדם של קשיי קריאה, דקדוק, כתיבה, הבנה מתמטית ועוד. סוגיות אלו ונוספות הן חלק מהאבחון הפסיכודידקטי, המאפשר לבחון לקויות מגוונות בהיבט הדקדוקי והלשוני כאחד.

 

אבחון פסיכודידקטי

 

אבחון פסיכודידקטי מאפשר לאבחן קשיים של קשב וריכוז וכן קשיים במוטוריקה עדינה ולקויות זיכרון או לקויות שפתיות. לכן חשוב לשקול אבחון פסיכודידקטי כאשר עולה החשד לקשיים מוטוריים או שפתיים אצל הילדים.

מה החשיבות של אבחון פסיכודידקטי מוקדם? אבחון פסיכודידקטי מוקדם יוכל לסייע באבחון מוקדם של הקשיים עימם מתמודדים הילדים ולסייע להם לבנות תכנית טיפולית המותאמת להם אישית ואשר תוכל לסייע להם לטפל בבעיות שלהם ולהתמודד בצורה טובה ויעילה יותר מול הקשיים שלו. אבחון פסיכודידקטי מוקדם יוכל לסייע למטופל לטפל בבעיה שלו בהקדם האפשרי, כדי למנוע הצטברות של קשיים נוספים בהמשך דרכו בעתיד. חשוב לאבחן לקויות למידה מגוונות בהקדם האפשרי, כדי שניתן יהיה להעניק טיפול מתאים והולם, בהתאם לרמת הקושי של המטופל, וכן התמקדות פרטנית בקשיים האישיים של המטופל.

 

בכך ניתן להעניק טיפול מיטבי והתמודדות יעילה מול קשיים ולקויות מגוונות בפן הלימודי, המילולי וכן בסוגיות של כתיבה והבנת הנקרא. חשוב לאבחן מוקדם, במסגרת אבחון פסיכודידקטי,  כדי להבחין בין קשיים לימודיים לבין קשיים של קשב וריכוז, ולדעת כיצד לטפל בכל אחד מסוגי הקשיים האלו לעיל. במכון דרור תוכלו לקבל ייעוץ והכוונה לסוג הטיפול המותאם לילדים שלכם, על מנת שהם יוכלו לקבל את הטיפול הטוב ביותר עבורם, המותאם ללקות שלהם או לקשיים מהם סובלים הילדים. טיפול בקשיים אלו יסייע לילדים לפתח דרכי התמודדות יעילות ומיטביות, וכן לבטא את היתרונות והחוזקות הפנימיות שלהם, כיעד להצלחת הטיפול.

 

אבחון פסיכודידקטי יעיל גם למבוגרים וגם לילדים, למשל מבוגרים אשר מעוניינים לשפר ציונים שלהם בתעודת הבגרות או שלא סיימו 12 שנות לימוד, בשל סיבות אישיות או אחרות, ולכן מעוניינים לטפל בבעיותיהם על מנת לשפר את ציוניהם באמצעות אבחון פסיכודידקטי, לבחינת מיומנויות למידה שלהם וכן טיפול בלקויות למידה, במידה וישנם.

 

תהליך של אבחון פסיכודידקטי מורחב הוא תהליך הקשור לקשיים נוספים עימם מתמודדים הילדים ומציע דרכי פתרון יעילים עבורם. תהליך של אבחון פסיכודידקטי מורחב מיוחס גם לטיפול בקשיים של מקצועות אנגלית וחשבון. תהליך של אבחון פסיכודידקטי מורחב יסייע לכם להבין האם הילד שלכם מתקשה בלמידת השפה האנגלית וכן בפעולות מתמטיות בחשבון. תהליך של אבחון פסיכודידקטי מורחב מורכב מבחינת שאלות מגוונות הקשורות להליך הלימודי, כגון : האם אוצר המילים בשפה האנגלית של הילדים מתאים לרמה של הילדים בכיתה שלהם, האם הילדים מזהים ויודעים לכתוב ולומר את האותיות באנגלית, וכן האם יש קשיים ופערים של הילדים בדיבור של השפה האנגלית מול כתיבת מילים ומשפטים בשפה האנגלית.

 

בנוסף, מבחינת קשיים בחשבון, תהליך של אבחון פסיכודידקטי מורחב, בודק גם קשיים של הבנת החומר המתמטי, קשיים בקריאה וכתיבה של כמויות וחישובים מספריים, הבנת פעולות החשבון ויישום שלהם בתרגילים מתמטיים, יכולות חישובים מגוונים במתמטיקה בעל פה, שליטה בנוסחאות מתמטיות ושליטה בפעולות כפל, חילוק, חיבור וחיסור במתמטיקה. סוגיות אלו של אנגלית וחשבון נכללות במסגרת תהליך של אבחון פסיכודידקטי מורחב, המאפשר איתור קשיים פסיכודידקטיים מגוונים והבנת דרכי פעולה להתמודדות מולם ולטיפול יעיל בבעיות אלו, במסגרת תהליך של אבחון פסיכודידקטי מורחב.