טיפוח כלבים – טיפים לכלב המטופח

הכלב הוא החבר הכי טוב שלנו, אך הוא זקוק לעזרתנו בכל הנוגע לטיפוח. כלבים אינם יכולים לצחצח שיניים לבד, הם צריכים אותנו כדי להבריש את הפרווה ולקצץ ציפורניים, והם אינם מסוגלים להיכנס לבד למקלחת ולנקות את האוזניים, להסתבן ולחפוף את הראש.

כדי ליהנות מכלב מטופח ונקי וכדי לשמור על היגיינה בבית עלינו להקפיד על צחצוח שיניים לכלב, להבריש מידי יום את הפרווה של חיית המחמד, לשטוף אותו במקלחת אחת לתקופה וכדומה. כמו כן, כדי לשמור על טיפוח העור והפרווה של הכלב עלינו לספק עבורו אוכל איכותי יותר, לרכוש שמפו מיוחד לכלבים ולקנות בחנויות המובילות אביזרים נוספים לטיפוח הכלב.

קיצוץ ציפורניו של הכלב

כלבים החיים בטבע אינם זקוקים לקצוץ ציפורניים מאחר ואלו נשחקות כל הזמן במהלך הפעילות הגופנית, הריצה והציד. כלבים שחיים בעיר או בבית ביישוב מגדלים ציפורניים באופן טבעי וכדי למנוע נזק לרהיטים ולהימנע משריטות כאשר הכלב קופץ עליכם או משחק אתכם – חשוב לרכוש קוצץ איכותי המיועד לציפורני כלבים. יש מספר דגמים בהתאם לגודל הציפורניים, כדאי לקצץ אותן לאחר רחצת הכלב ויש להימנע מפגיעה בבשר החי.

אם אתם מסתבכים עם פעולת קיצוץ ציפורני הכלב אפשר לקבוע תור אצל הווטרינר או להגיע למספרת כלבים המציעה שירות זה.

סירוק והברשה

יש הרבה טיפים להברשה נכונה של פרוות הכלב, וכדאי לדעת כי הכלבים אוהבים סירוק של הפרווה מאחר והתחושה עבורם היא כמו של ליטוף. חשוב לרכוש מברשת איכותית בגודל המתאים לאורך פרוותו של הכלב. פעולת ההברשה נועדה לפתיחת קשרים ולהפחתת תופעת נשירת השיער בבית. מומלץ להבריש גם כלבים עם פרווה קצרה, ובתקופות הנשירה חשוב להבריש את הכלב מידי יום.

מקלחת לכלב

כלבים לא יכולים להיכנס למקלחת לבד ולהתנקות בעצמם, זו חובה המוטלת עלינו. רוב סוגי וגזעי הכלבים זקוקים למקלחת טובה פעם בחודש בלבד, וכדי שהכלב ישתף פעולה מומלץ להתחיל עם המקלחות מגיל צעיר אחרת תיאלצו להתמודד עם כלב המתפרע בזמן הרחצה ומנסה להימלט ממנה.

כמו כן, חשוב להשתמש רק בשמפו איכותי המיועד לכלבים, אם הכלב סובל מאלרגיות או מיובש בעור כדאי להתייעץ עם הווטרינר לגבי סוג השמפו. לאחר המקלחת חשוב לייבש את הכלב עם מגבת גדולה, ובחורף כדאי להדליק חימום. כמובן שאם אתם חוזרים מטיול ארוך והכלב מלוכלך, לא צריך לחכות עד למועד המקלחת הבאה וכדאי לשטוף אותו היטב.

צחצוח שיניים

כלבים עלולים לסבול מבעיות שיניים שונות בעיקר בגלל הזנחה, אוכל באיכות ירודה והצטברות אבן שן הגורמת לדלקות ולזיהומים ובמקרים מסוימים גם לכאבים. כדי למנוע הצטברות אבן שן חשוב להקפיד על צחצוח שיניים לכלב מידי יום. יש להשתמש במברשת שיניים המיועדת לכלבים וכדאי לרכוש משחת שיניים ייעודית אצל הווטרינר או בחנות לחיות מחמד. 

כדאי להרגיל את הכלב לצחצוח שיניים מגיל צעיר, לעשות זאת כמשחק, וכך הכלב ישמח לשתף פעולה ולא יתנגד לצחצוח השיניים. טיפולי השיניים לכלבים נעשים לרוב בהרדמה מלאה והטיפול יקר יחסית.