גורם מתפעל

בתחום הפנסיה יש לא מעט תקלות שמשתנות עם השנים והסיבה לכך היא הרצון והצורך לפקח על העניין הזה. לכן החוק קובע: מעסיק שיש לו יותר מתשעה עובדים חייב לדווח בצורה מסודרת על ההפקדות של הפנסיה עבור העובדים שלו. הגורם המתפעל בכל העניין הוא גורם מקצועי שלמעשה בוחר המעסיק בתור הגוף שאחראי על תפעול הפנסיה לעובדים. אותו גורם מתפעל נותן בפועל שירותי תפעול פנסיוני. הוא צריך להיות בעל ניסיון רב בתחום הפנסיה, ובנוסף, הוא גם נמצא תמיד בקשר ישיר עם המעסיק. המטרה היא, כמובן, לוודא בכל עת שהמעסיק אכן משלם את הפנסיה בהתאם לחוק ובצורה קבועה ומסודרת. 

 

מה התפקיד של גורם מתפעל

בפועל אנחנו רואים שלגורם המתפעל יש לא מעט תפקידים שהוא צריך לבצע לאורך הזמן, כמו לדוגמא: 

 

  • ביצוע הפקדות לפנסיה 
  • מעקב שמתבצע באופן קבוע אחר הכספים 
  • העברת מידע על כל ההפרשות לקופות הפנסיה והגמל בצורה תקינה 

 

בצורה כזאת אותו גורם מתפעל למעשה מוודא שכל הכספים באמת הופקדו בצורה חוקית, נכונה ועקבית בחשבון הבנק של העובד. יש משמעות אדירה לגורם המתפעל, שכן רק בצורה כזאת העובדים יכולים להיות רגועים ובטוחים שתמיד, בלי קשר לשום דבר, הכספים יועברו לחשבונותיהם. בנוסף לכך, יש יתרון משמעותי בעבודה עם גורם מתפעל גם מבחינת המעסיק, שכן יש מי שמבצע בדיקה מתמדת, מה שמונע מהמעסיק לבצע עבירות מחוסר ידיעה. זה לא במקרה שהחוק קובע שבמקרים שבהם יש יותר מתשעה עובדים חובה לעבוד צמוד עם גורם שכזה. 

 

איך בוחרים את הגורם המתפעל שאתו כדאי לעבוד? 

כפי שראינו, ישנם מספר גורמים מתפעלים בתחום הפנסיוני שאיתם ניתן יהיה לעבוד. עם זאת, בחירת גורם מתפעל לשיתוף פעולה ארוך טווח זה לא עניין פשוט. לכן, אם גם אתם מנהלים היום עסקים עם יותר מתשעה עובדים, ברור היטב מדוע אתם חוששים מהעניין הזה ומדוע אתם תוהים עם איזה גורם כדאי לכם לעבוד. רצוי לבדוק, לפני הכול, את האמינות ואת הרצינות של אותו גורם. האם באמת תקבלו את כל הדיווחים בזמן? והאם אנשים אחרים שמנהלים עסקים ועובדים עם אותו גורם באמת מרוצים מעבודתו? האם הגורם שאיתו תעבדו יוציא עבורכם דוחות מפורטים בכל פרק זמן מסוים? זה חשוב לא רק כדי לעקוב אחר התשלומים שאתם מבצעים מחשבון העסק, אלא גם עבור מקרים שבהם צצות בעיות. אם אחד מהעובדים יגיע וינסה לטעון שלא שילמתם לו את הפנסיה שהייתם צריכים להפריש לו, תוכלו מיד לשלוף את המסמכים הנכונים ולהציג בפני הגורמים הרלוונטיים את הטעות. זה לא במקרה שהחולט על כך שיש צורך לעבוד עם גורם כזה ולכן גם אתם צריכים לבחור עוד היום את הגורם שאתו אתם מעוניינים להתחיל לעבוד בזמן הקרוב.