השתלת שיניים ללא כאב

השתלת שיניים היא למעשה ניתוח שבו מחליפים את שורשי השיניים בבורגי מתכת, שעליהם מרכיבים שיניים מלאכותיות, שנראות כמו שיניים אמיתיות. התהליך יכול לשמש להחלפת שיניים שבורות או פגועות וכן להשלמת שיניים, במקרה של חסר.

האופן שבו נעשית השתלת השיניים תלוי מאוד בכמה גורמים, וביניהם מספר השיניים החסרות ומצב הלסת. כיום יש שיטות מודרניות, כמו השתלת שיניים דיגיטלית, שחוסכות זמן, מקטינות את מספר הביקורים הדרושים במרפאה, מורידות כאב ומקצרות את זמן ההחלמה.

השתלת שיניים נעשית למעשה בשני שלבים:

  1. הראשון הוא פתיחת החניכיים והחדרה של בורג למקום שבו רוצים למקם את השן המלאכותית. לאחר שהבורג במקום, הרופא תופר וסוגר את החניכיים ומניח לעצם להיבנות סביב הבורג כך שהוא יתמקם בצורה הטובה ביותר במקומו. ההליך נעשה כך, שהוא בונה גם רקמה רכה שתקיף לאחר מכן את השתל.
  2. בשלב השני פותחים את החניכיים שוב ומרכיבים את השן המלאכותית על גבי הבורג. תופרים בשנית ומניחים לפה להחלים.

כל התהליך מבוצע תחת הרדמה, ממש כמו בסתימת חור או עקירת שיניים, כך שהטיפול עצמו אינו כואב. ההחלמה עצמה היא שכואבת, ולכן אנחנו מעוניינים לקצר אותה ככל האפשר. אחת הדרכים הבדוקות לקצר את זמן ההחלמה היא לפגוע כמה שפחות בחניכיים ובעצם, דבר שדורש תכנון טוב מראש של ההשתלה על שלביה השונים.

כדי לקצר את זמן ההחלמה, הרופא צריך לדעת בדיוק לאן הוא אמור להחדיר את הבורג שמשמש לעיגון השן, באיזו זווית ולאיזה עומק. אם הוא ידע מראש מה מבנה העצם וכיצד נראות הרקמות הרכות בפה, הוא יוכל לעשות זאת בצורה הטובה ביותר.

כיצד מכוון הרופא את הבורג למקום הנכון?

באופן כללי קיימות לשם כך שתי שיטות מודרניות עיקריות: הראשונה היא הדמיה ממוחשבת של הפה (בעזרת CT) וייצור של סד מיוחד, שגם הוא מתוכנן באמצעות המחשב. את הסד הזה מניח הרופא על הלסת, במקום ההשתלה. הוא בנוי כך, שהוא מאפשר את החדרת הבורג רק בזווית הנכונה ולעומק הנכון ביותר להשתלה.

השיטה השנייה היא הנחיה של הרופא על ידי המחשב עצמו, תוך כדי צפייה בנעשה על גבי צג מחשב. זהו מעין "GPS להשתלות שיניים" שנכנס לשימוש ממש בשנים האחרונות.

ברגע שהרופא יודע בדיוק לאן הוא צריך להיכנס עם הבורג, באיזו זווית וכו', הוא לא צריך לבצע חיתוכים עמוקים או רחבים בחניכיים. די לו בחתכים קטנים יותר, שכואבים פחות וקל להם יותר להחלים. בנוסף, כל זמן הטיפול מתקצר מאוד וכך גם זמן ההחלמה וכל התהליך כולו כואב הרבה פחות.

האם אפשר לבצע השתלה בשלב אחד בלבד?

בדרך כלל משתילים את השן או השיניים בשני שלבים, כמו שתיארנו. יש אפשרות להשתיל בורג ועליו גם שן מלאכותית באותו יום או באותו שלב. החיסרון של השיטה הזו הוא בכך שקו החניכיים ייראה נפרד לשן, כל עוד ההליך לא הסתיים במלואו. יש מי שלא רוצים בכך, ומעדיפים לכן השתלה בשני שלבים.