היתרונות של דק סינטטי

דק נועד בעיקר לחיפוי בשטחים פתוחים. אנשים פרטיים משמשים בו לחיפוי משטחים בגינה הצמודה לבית. כך ברחבה הצמודה לסלון הבית, במשטח סביב בריכת הדגים שבחצר או סביב הבריכה הפרטית ועוד. במסעדות ובתי קפה, על טיילות לאורך ים ובמקומות ציבוריים ועסקיים אחרים מניחים אותם כדי ליצור משטח נעים לעין ונוח לדריכה אשר ישתלב היטב במרחב הקרוב. ניתן למצוא שני סוגי דקים. כאלו העשויים מעץ טבעי ואחרים מחומרים סינטטיים. יש הבדלים בין שניהם המתבטאים בעיקר בסוג החומר אבל גם בצורת ההתקנה, בתחזוקה, וכמובן, במחיר. ההחלטה על סוג הדק להתקנה נובעת משיקולים עניינים של בעלי המבנה וכוללים, כמובן, גם כספיים.

 

חומר חזק

 דק סינטטי עשוי תערובת עץ טחון דק מאוד, פלסטיק ותוספים אחרים בתהליך של מיוחד המתבצע בטמפרטורה ובלחץ מתאימים וגבוהים. החומרים הללו הינם, לרוב, ממוחזרים ומגיעים מפסולת שנזרקה ועובדה מחדש, כך, שהם תורמים לאיכות הסביבה. העיבוד בתנאי אלו גורם להיווצרות חומר מלוכד וצפוף בעל תכונות חדשות ועמידות גבוהה. שילוב של תכונות והעץ והפלסטיק מבטל את כל החסרונות של כל אחד מהם בנפרד. מהתערובת החדשה יוצרים את הפרופילים שהינם בעלי מראה דומה לעץ. ניתן ליצור אותם במגוון צורות, חתכים, מידות וגוונים.

 

יתרונות

לדק הסינטטי יתרונות רבים. היות ולא מדובר בעץ אלא בחומר סינטטי אין הוא מושך אליו מזיקים, ולכן, אין צורך בתחזוקתו הרבה. הוא עמיד מאוד בפני פגעי מזג האוויר ובכלל זה למים וללחות, וכל מה שצריך לעשות זה לנקותו. ניתן לשטוף בוץ ממנו בצינור או לנגב אבק באמצעות מטלית לחה. הכול בהתאם לצורך ולמצב. גם כאשר רוצים להחליפו בחדש, ניתן לפרקו בקלות ולקחת את הלוחות למרכז מחזור כדי לנצלם מחדש. ניתן למצוא פרופילים בגדלים ובגוונים שונים ,כך שיש גמישות רבה לבוחרים בו. דק כזה משתלב היטב עם כל החומרים הנמצאים בחלל הפתוח ביניהם, אדמה, חול, ירק, זכוכית, מתכת, עץ וכדומה.

 

שימושים

באופן כללי, בכל פרופיל משולב עץ בכמות גדולה יותר מאשר פלסטיק, והדבר נובע משיקולים שונים שחלקם טכניים והנדסיים וחלקם מרצון ליצור מרקם נאה. לכן, המראה הטבעי שלו נשמר. משום כך, רבים גם בוחרים בו. דקים אלו משדרים חום ויוצרים אווירה מעט יותר ידידותית. הדריכה עליהם נעימה ורכה יותר מאשר על משטחי אבן קשים ותורמים לבריאות הרגליים והברכיים של מבוגרים וילדים ההולכים, קופצים או משחקים עליהם. לכן, הם מתאימים לעיסוקי ספורט וניתן לראותם רבות גם במגרשי ספורט ומשחקים הממוקמים במתנסים, מוסדות חינוך ובאתרים נוספים. לצד משטחים אלו ניתן למצוא גם  גדרות, חיפויי קיר ועוד העשויים פרופילים סינטטיים.

 

התקנה

ההתקנה נעשית לאחר תכנון מסודר. תחילה יגיע נציג החברה לקחת מידות ולראות את האתר. בשלב זה, יוצג למזמין מבחר רב ממנו הוא יבחר את הראוי בעיניו. יש צורך להכין את האתר, ליישר את המשטח התחתון כדי למנוע שיפוע גדול מדי. הדבר חשוב בעיקר על גגות ומרפסות ומטרתו ליצור ניקוז טוב למים. ההתקנה עצמה תיעשה במועד מוסכם. בתחילה מכינים את המשטח התחתון המורכב מקורות עץ עליהם מניחים את הפרופילים המתחברים ביניהם בקלות. יש שני סוגי גמורים: באמצעות ברגים גלויים או סמויים מהעין. רבים מבקשים כמובן את הגימור השני הנאה יותר ואשר הינו בטוח יותר. המחיר המבוקש תלוי רבות בסוג הפרופילים, באיכותם, בכמות העבודה כולל עבודות ההכנה וכדומה. אבל לרוב, המחיר נוח יותר מאשר דק עץ ומתאים לכל כיס. מומלץ לקבל שירות מחברה בעלת מוניטין שהינה בעלת ניסיון מצטבר בתחום התקנת דקים לסוגיהם.