מידע על סרטן העור לרבות BCC, SCC, ומלנומה

 

סרטן העור הוא הנפוץ מבין המחלות הממאירות. קיימים שלושה סוגים עיקריים לסרטן העור כאשר המלנומה היא המסוכנת ביותר מבחינת היכולת להתפשט ולשלוח גוררות למקומות נוספים בגוף- אך היא גם הכי פחות נפוצה. סוג נוסף הוא גידול ה- BCC (קרצינומת תאי הבסיס) שהוא הנפוץ ביותר. והסוג השלישי הנפוץ הינו גידול ה- SCC (קרצינומת תאי הקשקש).

 

גידולים מסוג SCC ו- BCC מופיעים בדרך כלל באיזורי גוף החשופים לשמש – לרבות פנים, צוואר, ידיים וכיוב'. לעומת זאת מלנומה אופיינית גם לאזורים נסתרים כמו מפשעות, אצבעות הרגליים, גב תחתון וכיוב'.

 

גורמי הסיכון לסרטן העור?

חשיפה לשמש או מיטות שיזוף (קרינת UV). אנשים בעלי גוון עור בהיר ו/או בעלי עיניים בהירות, לרבות אנשים עם שיער בהיר פגיעים במיוחד. מגורים בקרבת איזור קו המשווה או בגבוה מגדילים את הסיכון לסרטן העור.

תרופות שונות או מחלות כמו איידס או סרטן – עשויות להגביר את הרגישות לקרינת השמש ובכך להעלות את הסיכון לסרטן העור, לרבות מלנומה, BCC  (קרצינומת תאי הבסיס) - SCC (קרצינומת תאי הקשקש).

קרינה מייננת (חשיפה תעסוקתית או נוכח טיפולי הקרנות) מעלים את הסיכון בעיקר ל-BCC.

כימיקלים כגון ארסן יכולים להעלות את הסיכון לסרטן העור.

כמו כן, גם לגנטיקה יש תפקיד בסיכון לסרטן העור ולאנשים שהיה להם בעבר סרטן עור, נמצאים אף הם בסיכון מוגבר.

 

נוכח תקופת חביון על רקע חשיפה לשמש בעבר– המחלה מופיע, בדרך כלל, בגיל המבוגר – עם עלייה בשכיחות ככל שהגיל עולה.

 

טיפול בסרטן העור:

 

יש מגוון טיפולים הרלוונטיים לסרטן העור. להלן דוגמאות:

  1. טיפולים כירורגים – לרבות הסרת הגידולים, צריבתם, שריפתם בחנקן נוזלי וכיוב'. סוג הניתוח הנפוץ והיעיל ביותר להסרת BCC ו- SCC הוא ניתוח מוס- במסגרתו תוך כדי הליך ההסרה מבוצעת פתולוגיה של הנגע. ניתוח זה מאפשר הסרה מדויקת של הנגע, תוך פגיעה קטנה ככל האפשר ברקמות בריאות.

  2. קיים גם טיפול תרופתי לרבות משחות- התרופות והמשחות יעילות בדרך כלל כאשר מדובר במחלה עם תפוצה רחבה.

  3. במקרה של מחלה גרורתית נעשה שימוש בתרופות מיוחדות לרבות כימותרפיה והקרנות במקרה הצורך.

 

האם ניתן למנוע סרטן העור?

ניתן למנוע או להקטין את בסיכון לסרטן העור על ידי הימנעות והקטנת החשיפה לגורם הסיכון העיקרי. הגנה מפני חשיפה לשמש, שימוש במסנני קרינה, ביגוד ארוך, הימנעות מחשיפה לשמש בשעות השיא ובקיץ תסייע בהקטנת הסיכון. יש גם להימנע משימוש במיטות שיזוף.

 

ככל שצבע העור בהיר יותר כך מומלץ להתמגן יותר, למרות שאף אחד לא חסין.