חומצה היאלורונית: כיצד היא מסייעת לשמירה על בריאות העור

חומצה היאלורונית, או בשמה הנוסף היאלורונן, היא חומר מורכב אשר מיוצר באופן טבעי בגופנו. היא קיימת בכמויות גדולות ברקמות החיבור (במפרקים) וברקמות העור החיצוניות, ותפקידה משתנה בהתאם לרקמת התאים, ברקמות החיבור היא משמשת בסיכוך המפרקים ובתרומה לעמידות המפרק ללחץ דחיסה, בתאי העור יכולת ספיגת המים שלה מסייעת לשמירה על לחות העור, ולהתחדשות העור.

הקשר בין חומצה היאלרונית לבין הזדקנות

בגופו של אדם בוגר, במשקל ממוצע של כ-70 ק"ג, יש כ-15 גרם חומצה היאלורונית, אשר מצויה בעיקר בתאי העור, במפרקים ובתאי העין. הירידה ברמת היצור של חומצה היאלורונית בגילאים מבוגרים היא המובילה לסימני ההזדקנות המובילים – שחיקת סחוס ויצירת קמטים על העור.

תפקיד החומצה ההיאלורונית בתעשיית האנטי אייג'ינג

מאז שנות ה-90 המאוחרות של המאה ה-20 משמשת חומצה היאלורונית בתהליכי מילוי קמטים, ובתעשיית הקוסמטיקה בעיקר בהזרקה. שימושים נפוצים בתעשיית הקוסמטיקה כוללים מילוי קמטים, הוספת נפח ללחיים והסנטר, הזרקה עמוקה להצערת העור. בעשור האחרון התחיל להיות נפוץ השימוש של חומצה היאלורונית, במשקל מולקולרי קטן, בייצור תחליבים וסרומים שונים בקטגורית האנטי-אייג'ינג. הטיפולים ניתנים בדרך של הזרקה ישירה של החומר לתוך רקמת התא הרלוונטית, ומייצרים תוצאה קוסמטית טבעית וכמעט נטולת תופעות לוואי, אשר מחזיקה בין שנה ל-3 שנים, ברוב הטיפולים, בתלות ברמת הצמיגות והסמיכות של החומר המווזרק.

 

שימושים נוספים של החומצה ההיאלורונית

שימושים נוספים של חומצאה היאלורונית הם בסרומים טיפוליים בגיעות עור ובפצעים, היות והחומר מסייע בהחלמה של העור מתראומות שונות ומפצעים. היות וחומצה היאלורונית מסייעת גם בהתחדשות תאים, ובהתחלקותם, שימווש בחומר על איזור פגוע בעור, או על פציעה, מסייע לתהליך ההחלמה, ולנטרול חלק מהתגובות החמצוניות הכרוכות בתגובת המערהת החיסונית לפציעה.

 

שימוש נוסף ומשמעותי של חומצה היאלורונית הוא ברפואת עיניים, שכן החומר מצוי בריכוז גבוה ברקמת העין. החומר משמש הן בניתוחי עיניים, כגון ניתוחים מורכבים לשחזור גלגל העין, או אפילו ניתוחי השתלת קרנית, והן כחומר טיפול יעודי לתופעת יובש בעין. טיפות עיניים מבוססות חומצה היאלורונית משמשות להקלה מיידית על יובש בעין, ובנוסף גם מסייעות להקטנת תהליכים דלקתיים בעין.

 

גרסה נוספת של חומצה היאלורונית קיימת בתכשירים לשיער, ומשמשת לטיפול בעור הקרקפת, אשר נפגע מתהליכי הזקנות כמו כל חלק אחר בעור, ולמניעה של נשירת שיער כתוצאה מהזדקנות של עור הקרקפת. כיום ניתן למצוא את החומצה ההיאלורונית בשלל תכשירי שמפו, מסכות ובתכשירים יעודיים לטיפול בבעור הקרקפת ולהקלה תחושת יובש בעור וגירוי. עם זאת, השפעתו של החומר על גוף השיערה עצמו טרם נחקרה.