איך מנקזים מים מהמרתף?

בבתים פרטיים רבים יש מרתפים, חללים גדולים שלרוב אינם מנוצלים בצורה טובה מספיק, מה שגורם ליותר ויותר בעלי בתים פרטיים להתעניין באופציה של לסגור את המרתף ולהשכיר אותו כיחידת דיור. עניין נוסף הוא הפיכת המרתף למרחב המוגן של הבית, על ידי איטום, מה שבדומה לרצון לההשכיר את המרתף כיחידה נפרדת גורם לצורך להתקין מערכת אינסטלציה וניקוז, מפאת הצורך לארגן שירותים, מקלחת וכו', וביחידה המיועדת להשכרה גם מטבח עם כיור נוסף.

 

מה היו עושים לרוב בעבר?

בעבר, במקרה שבעלי בית פרטי היו מעוניינים להתקין בו צנרת ואינסטלציה הם היו נאלצים להנמיך את כל מערכת האינסטלציה של הבית, תהליך שהיה דורש זמן ועבודה מרובה, והיה עשוי לעלות הרבה מאד כסף. הנמכת האינסטלציה היא פיתרון שהיה זמין בעבר, כאשר מערכות הביוב והשפכים העירוניות היו ממוקמות נמוך יותר יחסית לבתים שעל הקרקע, והיה ניתן להנמיך את מערכת הניקוז של הבית כולו מבלי להזדקק לאישורים מיוחדים מהעירייה.

 

אז איך ניתן כיום לנקז מין מהקומות התחתונות?

כיום, היות והתשתיות העירוניות, שהתפתחו מאד מאז, גם מותקנות בצורה שונה הרעיון של הנמכת הצנרת הביתית אינו רלוונטי יותר, ולכן נמצא פתרון טכנולוגי לבעיה של מערכת ניקוז במרתפים. זוהי בעצם מערכת הכוללת משאבה, עם מסננים, לשאיבת השפכים מהקומה התחתונה, המשאבה נקראת סילוקית, והיא מגיעה במספר תצורות שונות ובמספר דגמים.

 

סילוקית היא בעצם מערכת הכוללת בריכת טיהור, עם משאבה עוצמתית אשר שואבת אליה את הנוזלים הנמצאים במערכת הניקוז שמתחת לצנרת המקורית של הבית, במערכת קיימים פילטרים שונים אוטומטיים, אשר גם מפרקים את הפסולת לפני הגעת הנוזלים למשאבה, ובכך בעצם ניתן להעביר את השפכים מהצנרת התחתונה ליתר מערכת האינסטלציה של הבית.

 

איך מתקינים משאבת סילוקית?

התקנה של מערכת סילוקית היא קלה, פשוטה ולא מצריכה שינוי או אדפטציה מיוחדת של שאר מערכת האינסטלציה של הבית, פשוט חיבור של צינורות, בדומה להתקנת מערכת אינסטלציה רגילה. ההתקנה הפשוטה ואי הצורך בעידכון של כל מערכת הצנרת הביתית הופכים את סילוקית לפיתרון המועדף על ידי בעלי מרתפים המעוניינים להתקין מערכת אינסטלציה מלאה במרתף הדירה.

המשאבה בעצם מותקנת במקום נסתר, רחוק מהעין רחוק מהלב, והתפעול שלה נעשה על ידי אינסטלטור מוסמך, אשר הינו בעל ידע בטיפול במערכת סילוקית (אל דאגה, רוב האינסטלטורים הבינו כבר מזמן את הפופולריות של מערכת סילוקית ולכן למדו לעבוד איתה). חשוב לשים לב לתחזוקה ברמה של טיפול חצי שנתי, וכל זאת על מנת למנוע תקלות בהפעלת המערכת.