5 טיפים לבחירת חברת בנייה לפרויקט מגורים

הקמת בנין למגורים מחייבת תכנון יסודי וניהול מסודר. התהליך ארוך מאוד ומחייב אורך רוח, מאחר ויש סביב הנושא בירוקרטיה רבה והתדיינות עם בעלי מקצוע רבים. התהליך מתחיל ברכישת מגרש המיועד למגורים. ניתן לרכוש מגרשים המיועדים למטרות אחרות דוגמת חקלאות, ולנסות להסב אותם לצרכי מגורים, אבל הדבר כרוך בקשיים רבים ולא תמיד ניתן לעשות זאת. לאחר רכישת המגרש יש צורך לברר את אחוזי הבנייה המותרים, ובין היתר, מספר הקומות והתנאים המגבילים. את כל אלו מבררים ברשות המקומית ובועדות התכנון והבנייה המטפלות בנושאים הללו.

שיקולים בבחירה

לאחר סיום כל ההליכים הללו ולאחר קבלת תכניות בנייה מאושרות על ידי כל הגורמים הרשמיים יש צורך לגשת בחירת חברת הנדסה ובנייה. את הבדיקה יש לעשות בזהירות מאחר ומדובר על פרויקט עתיר כסף שיש צורך לבצעו היטב ובצורה מקצועית תוך פרק זמן מוגדר. במקרים רבים, מוכרים בית קיים וגרים בשכירות, ולכן, יש צורך לעמוד בלוח זמנים כדי לא להיקלע למצב בו אמורים לסיים את חוזה השכירות ועדיין הבית אינו בנוי ומושלם. במקרה כזה, קיימות גם עלויות שכירות שאינן נמוכות. הבחירה נעשית על פי שיקולים שונים של מצב והתמחות החברה, סוג הפרויקט, צרכי המבקשים, וכמובן, שיקולים כספיים. שקלול כל האלמנטים הללו, ואחרים נוספים יוביל לבחירה הנדרשת. 

 

בדיקות חיוניות

הבדיקה הראשונה  היא מצבה הכלכלי של החברה. בתחום הזה ידועים מקרים רבים בהם חברות בניה קרסו, לא השלימו את הבנייה והותירו את בעלי הבתים במצב שבו הם הפסידו כסף, ובנוסף ,היו חייבים להוסיף כספים להשלמת הבנייה. בדיקת חוסנה הכלכלי נעשה על ידי מומחים לנושא. ובין היתר, נבדק העבר שלה, עמידתה ביעדים קודמים ועוד. את אינטנסיביות פעילותה ניתן לבדוק גם על פי חברות בנייה דרושים עובדים. חברה המחפשת עובדים כל העת הינה פעילה מאוד. יש צורך לקבל ערבויות מתאימות לפני שמפקידים אצלה כספים. בנקים ומוסדות פיננסיים אחרים מספקים ערבויות בנקאיות ואחרות. בנוסף, קיימים נהלים וחוקים רשמיים המסדירים את ההתקשרות. יש צורך להכירם ולהקפיד עליהם, ולאחר מכן, להכין הסכם מפורט באמצעות עו"ד מהתחום.

 

התמחות החברה

אלמנט נוסף חשוב הוא התמחות החברה. יש חברות המתמחות בבנייני מגורים גדולים, יש בבניינים פרטיים, בבנייה קלה של יחידות דיור, בהרחבה ושיפוץ דירות, וכן הלאה. יש צורך להבין איך החברה עובדת האם יש ברשותה ציוד בסיסי כמו מנופי הרמה, משאיות, טרקטורים וציוד כבד אחר? או שהיא מעסיקה קבלני משנה? הבחירה נעשית, איפה, על פי הצרכים, הרצונות וגם על פי הטעם האישי. במקרים רבים, מציעים המהנדסים ו/או הארכיטקטים שהכינו את התכניות ואף מפקחים על העבודות, חברת בנייה שאותה הם מכירים מניסיון קודם. כדאי, לרוב, לקבל המלצתם. ניסיון עבודה קודם משותף יכול לסייע רבות לקידום תהליך הבנייה ולעשותו על הצד הטוב ביותר. כמובן, שגם כאן יש לבדוק את השיקול הכספי.

 

חברה מקצועית

ברור הוא, שיש צורך לקבל המלצות על החברה והן יכולות להגיע מכיוונים שונים. מחברים, מהאינטרנט, מגופים המספקים מידע לציבור ועוד. כמו כן, יש צורך לגשת ולראות פרויקטים קיימים ובניינים אותם החברה בצעה כדי לקבל רושם מקרוב. חברת עשת היא חברה המתמחה בבניית בנייני מגורים מסוגים שונים יש בידיה רישיונות המתאימים הניתנים ממשרד השיכון והמתאימים לסיווגים הנדרשים. כדאי ליצור קשר עימה כדי לקבל מידע מפורט ומקיף ולברר פרטים על הפרויקט כולל מחירים. התקשרות עם חברה מקצועית ואמינה היא הדרך הטובה ביותר להיכנס לפרויקט אשר משנה ומשדרג את מהלך החיים.