מה צריך לבדוק לפני שרוכשים רכב משפחתי

רכישת רכב חדש היא תהליך, שלפעמים יכול לקחת זמן ואנרגיות רבות. על מנת לוודא שהרכב החדש שנכנס לחיינו ישרת אותנו נאמנה, ובצורה מיטבית, למשך שנים – הנה כמה אלמנטים שחשוב לשים לב אליהם.

תקציב

רובנו, לצערנו, איננו ילידים למשפחת רוטשילד או רוקפלר. על כן חשוב לשים לב לתקציב המיועד, ולהגדיר אותו בתור דבר ראשון. בהגדרת התקציב – שימו לב לעלויות הנלוות לרכישה (כמו אגרת רישוי, נניח) ולעלויות נוספות (ביטוח, התקנה של מערכות בטיחותיות נוספות וכו') וקחו אותן בחשבון. למשל, אם התקציב שלי הוא 50,000 שקלים – אעדיף לחפש רכבים עד סכום של כ-45,000 שקלים.

איזה רכב

לא כל רכב מתאים לכל אחד, לכן כוונו את עצמכם לסוג הרכב שבו אתם מעוניינים. מהו מספר המושבים לו אתם זקוקים? מה גודל הרכב שתרצו? מה גודל המנוע? כל אלו יאפשרו לכם למקד את החיפוש בסוג רכב מסוים, אך לאו דווקא בדגם ספציפי. בנוסף, הגדירו את מטרות השימוש ברכב, ונסו לחשב כמה קילומטרים תרצו לעבור איתו בשבוע / חודש / שנה. למתקדמים בינינו – נסו לבדוק לגבי דגמים ספציפיים ולמצוא את הדגם המועדף על ידיכם.

ממי לקנות

לא פחות חשוב מאיזה רכב נקנה, חשוב גם ממי נקנה אותו. כולם יודעים שעדיף להתרחק מסוחרי רכב, כאלו שלרוב יציעו לנו הצעות שנשמעות טובות מדי (ספוילר: הן בד"כ הרבה פחות טובות, כי מדובר ברכבים פגומים במידה כלשהי), אך האם כדאי לגשת למגרש? האם כדאי לרכוש ישירות מחברת השכרה? לפעמים דווקא כדאי לגשת למגרשים או לחברות השכרה, שכן אלו מציעים גם אחריות כלשהי, בניגוד למוכרים פרטיים. עצה אישית נוספת – לא לרכוש רכבים משפחתיים ממכרים או חברים קרובים, אבל זו כבר דעה אישית.

בדקו את הרכב

לפני שתקפצו על הרכב הראשון המוצע לכם – עשו את כל הבדיקות הדרושות. קחו את הרכב למכון בדיקות מוסמך, ובצעו בדיקה מקיפה, היא אולי תעלה לכם כמה מאות שקלים – אך היא עשויה לחסוך לכם כמה אלפי שקלים. לאחר בדיקה פיזית מכנית של הרכב גשו למשרד הרישוי ובידקו האם ישנם עיקולים או שעבודים על הרכב, למרות שלרוב רכב מעוקל או משועבד לא ניתן לבצע עליו העברת בעלות, אבל עדיף לדעת מראש בכל מקרה. בנוסף, לעולם אל תחליטו על קניה של רכב אם לא ראיתם אותו באור יום, לא משנה כמה מואר הרחוב – ישנם פגמים שלא ניתן לראות בתאורה מלאכותית