איך לעבוד עם לוחות גבס ב־2020?

אז מה עושים עם לוחות גבס?

עם לוחות גבס אפשר ליצור נישות, מדפים, בודקה, מחיצות בין חדרים ועוד ועוד. חשוב להדגיש ש לוח גבס לבן מיועד רק לשימוש פנימי ולא לשימוש חיצוני. כמובן חשוב להקפיד שהגבס לא יהיה חשוף לפגעי מזג האוויר וללחות, זו הסיבה שיש לוחות גבס ייעודיים לכל מצב.

 

סוגי לוחות גבס

קיים מגוון של גבס וכל גוון בעל תכונה ייחודית לו. עם לוחות גבס פופולריים תוכלו לבנות תקרה, מחיצה ועוד. לוחות הגבס הפופולריים מגיעים בגודל של 1.20 לרוחב, 3-2 מטרים לאורך. בשוק תמצאו גם לוח גבס אדום העמיד לאש ולטמפרטורה גבוהה. לוח גבס כזה יתאים למבנים שיש בהם חומרים דליקים. סוג נוסף הוא לוח גבס ירוק העמיד מפני לחות גבוהה. לוח גבס כזה מתאים לחדרי האמבטיה ולקומות גבוהות בבניין משותף כי שם יש לחות גבוהה. סוג נוסף הוא לוח גבס מחורר, זהו סוג רגיל, למעט העיצוב המחורר השונה.

 

תכננו את היעד ואת העבודה

כשרוצים לעבוד בגבס צריך לדעת מה עושים ומה המטרה בכלל. צריך לתכנן היטב את היעד לפני שמתחילים לעבוד עם לוחות גבס שגם יפיקו מראה מהמם וגם יהיו עמידים בתנאים השונים. רוצים ליצור נישה? מדף? מזנון? אתם צריכים לתכנן היטב את העבודה עם לוח גבס ולשמור על בטיחות, כך שלוחות הגבס גם יעמדו בעומס המשקל וגם לא יתפרקו עם הזמן.

 

הגדירו את המטרה לעבודה בגבס

לפני שאתם יוצאים לדרך ובוחרים לוח גבס לעבוד איתו, הגדירו לעצמכם את מטרת העבודה. אין כאן מקום לספונטניות. אתם חייבים לתכנן צעד אחר צעד כדי לעבוד עם גבס בצורה אופטימלית. בהתקנת תקרת גבס אתם נדרשים לפעול במשנה זהירות גבוה מאוד, לכן בדקו היטב אם יש סכנה בעבודת הגבס שאתם מתכננים ואם הגבס אמור לכסות גם על מערכות חשמל ועל מערכות אחרות. אם כן, אתם חייבים לשכור איש שירות מקצועי שמומחה בתחומו ויודע איך לעבוד עם לוחות גבס בכל מצב פיזי נתון.

 

תכננו את צורת הגבס

בכל עבודה בלוחות גבס אתם צריכים לתכנן את הצורה המיועדת לגבס שלכם ולהבין מה החיתוך ומה הזווית הנחוצים לכם. אחרי שיש לכם את כל הנתונים החשובים, שאלו את עצמכם בכנות אם אתם מסוגלים לעבוד עם לוחות גבס בכוחות עצמכם או שאתם זקוקים לעזרת חבר או איש מקצוע לצדכם כדי להתעסק עם לוחות גבס.

 

הצורך בחומרי גלם שונים

כדי לבנות קיר גבס אתם צריכים להשיג חומרי גלם שונים. אל דאגה! חומרי הגלם אינם יקרים כלל. חפשו אותם בחנויות מורשות בלבד, אלה המוֹכרות חומרי בנייה מגוונים. נזכיר כאן את חומרי הגלם והכלים החשובים לעבודה בגבס. מוכנים?

 

מסילות, ניצבים, דיבלים וברגים

דבר ראשון, אתם צריכים מסילות שעליהן בונים את השלד ועליו את לוחות הגבס. כיוון שמדובר במשקל כבד, חשוב שתחזוקת השלד תהיה איתנה ויציבה, לכן המסילות צריכות להיות חזקות ומתאימות למטרה. אתם זקוקים גם לניצבים המאפשרים את תכונת החוזק. הניצבים עשויים פח כחומר המסילות. חשוב לא פחות – זכרו ברגים ודיבלים במידה 8. נשמע לכם יידיש? אל דאגה! ב מרכז הגבס כבר ידעו את התשובה. בעזרת הברזים תחברו את המסילות לקירות. החיבור יְקבע את הקיר וייצב אותו היטב. תזדקקו גם לברגי פח לצורך חיבור הניצבים למסילות – ולברגי גבס לצורך חיבור לוחות גבס אל התשתית. תזדקקו לחומרים נוספים כמו דבק אקרילי לצורך חיבור המסילות לרצפה, סיליקון לבידוד מים ולצורך הגנה, ניירות גבס לכיסוי חיבורי לוחות הגבס, פינות גבס לצורך הגנת פינות הקיר, שפכטל להחלקת הקירות ולוחות גבס שהם חומר הגלם הראשי.

 

מתי דרוש לכם איש מקצוע לעבודה בגבס?

ראוי לציין שיש לוחות גבס שניתן לעבוד איתם בקלות, אם לא מדובר בעבודה מסובכת. המלצה אישית היא תמיד לשכור שירות של בעל מקצוע, אבל אם יש הנדימן במשפחה, הוא יוכל בכוחות עצמו לעבוד עם לוחות גבס ולהגיע לתוצאה מעולה. יש לכם צורך להרכיב לוחות גבס מעל מערכות חשמל, מים או גז? אתם חייבים איש מקצוע ללכת איתו יד ביד בתהליך ההרכבה.

כדאי לכם לדעת לקדוח חורים בקיר, אם אתם רוצים לעבוד עם לוח גבס בכוחות עצמכם בלי לפגוע בתשתיות חשובות, אחרת אין לכם סיכוי להצליח במלאכת העבודה בגבס. אם אתם לא בטוחים, אתם כבר יודעים מה לעשות – פנייה לאיש מקצוע תציל אתכם מכל המכשולים האפשריים בתהליך ההתקנה והעבודה בגבס. לסיכום, אם תעבדו לבד עם לוחות גבס תחסכו לעצמכם כסף עבור השירות, אך זכרו שבעבודות גבס מסובכות לא שווה להסתכן בעבודה קשה ולא נכונה עם הגבס. בחרו איש מקצוע שיעבוד במקומכם ובשבילכם עם הגבס שלכם.