כך נבחר את מכשיר השמיעה המתאים ביותר

תחום מכשירי השמיעה עובר פיתוחים וחידושים טכנולוגיים פורצי דרך בשנים האחרונות וכיום קיימים בשוק מכשירים רבים שיכולים לשנות את איכות חייך באופן משמעותי. המגוון רחב והשפע עשוי להקשות מאוד על הבחירה שלך. על מנת להקל על ההחלטה, אספנו עבורך כמה טיפים שימושיים שיסייעו לך לבחור את מכשיר השמיעה הטוב ביותר עבורך.

לא ללכת לפי מראה חיצוני

מה שנכון כלפי מגוון גאדג'טים אחרים, נכון גם לגבי מכשירי שמיעה – העיצוב אומר לנו מעט מאוד על איכות המכשיר. מכשירי שמיעה תוך-אוזניים, או להיתלות על האוזן במגוון תצורות ואופנים, אך תצורתם של המכשירים אינה אומרת דבר על איכות הפעולה שלהם. על מנת לקבל מידע על איכות המכשיר, יש להבין אילו תכונות ומאפיינים קיימים בו, מהי איכות הייצור ועל הפונקציות השונות ורמת איכותן. 

התאמה לאורח החיים

מכשירי השמיעה היום יכולים להתאים את עצמם למגוון סביבות ולספק לך יכולת תפקודית במגוון סיטואציות. לכן, על מנת להבטיח שהמכשיר ייתן מענה לצרכים הייחודיים שלך וישפר את איכות חייך בהתאם לאופן בו הם מתנהלים, חשוב שנתאים את המכשיר לאורח החיים. בעוד שאדם המנהל חיים שקטים ומעביר חלק משמעותי מן הזמן בבית בשיחות שקטות יקבל את כל מה שהוא זקוק לו ממכשיר בסיסי ובעלות יחסית נוחה, אדם שאורח חייו דינמי ומתנהל בחוץ יזדקק למכשיר מתקדם עם סינון רעשים, חלוקה לערוצים רבים ויכולת להתאים את אופן חלוקת הערוצים ונתוני השמע לפי הסיטואציה הנתונה. התאמה זו לאורח החיים יכולה לעשות את כל ההבדל בין שמיעה איכותית ונוחה ובין רעש צורם.

התאמה לפי יכולת השמיעה

אחד הדברים הראשונים שיש לעשות לקראת בחירת מכשיר השמיעה שלך הוא לבצע בדיקת שמיעה על ידי קלינאי תקשורת מקצועי. בבדיקה ניתן יהיה לאבחן מהו אופי ירידת השמיעה שלך ומה מקורה. לירידת שמיעה עשויים להיות מספר גורמים.

  • גורם זמני – כמו הצטברות שעווה, נוזלים או סתימה אחרת בתעלת השמע.
  • פגיעה פיזית – פגיעה או נזק לרקמות במנגנוני השמיעה כמו עור התוף.
  • פגיעה עצבית – שחיקת תאי עצב השמע או פגיעה מוחית.

על ידי אבחון מקור הבעיה וחומרתה, יהיה קל לייעד פתרונות מדויקים שיוכלו לתת מענה לקשיים הייחודיים לך ולאפשר לך תפקוד גבוה יותר בחייך.

מכון השמיעה

קופת החולים אמנם מסייעת במימון המכשיר ובאבחון הבעיה, אך מכון השמיעה הוא הגורם מולו תעבדו רוב הזמן בהתאמת מכשיר השמיעה, כיוונונו וכיולו, רכישתו והחלפתו ותיקונו במידת הצורך. לכן, חשוב שנבחר נותני שירות מקצועיים וברמה גבוהה שיהיה לנו קל לנהל איתם יחסים ארוכי טווח. 

מכוני שמיעה איכותיים יציעו לך מגוון רחב של שירותים והיצע עשיר של יצרנים לבחור מתוכם את מכשירי השמיעה המובילים. חשוב שנותני השירות יהיו סבלנים ואדיבים, שכן כנראה שנצטרך לעבוד מולם תקופה ארוכה ובהתנהלות שעשויה להיות אינטנסיבית. אחרי הכול, מדובר באמצעי הדורש תקופת הסתגלות ולימוד כיצד להרכיבו ולהתאימו לצרכיך. אחרי תקופה ארוכה של ירידה בשמיעה ייקח זמן להתרגל שוב לשמוע וסביר להניח שנצטרך לבצע התאמות רבות הן מבחינת נוחות לבישת המכשיר והן מבחינת התכונות שבו.

מכון השמיעה יתאים באמצעות תוכנות מחשב מתקדמות את עוצמת השמע המתאימה לירידת השמיעה שלך, את יחס הגברת הערוצים השונים, סינון רעשי הרקע ועוד מאפיינים רבים אחרים.

ביצוע המכשירים

טווח היכולות של מכשירי השמיעה רחב מאוד. ממכשירים בסיסיים בעלי ערוץ אחד המגבירים את הסביבה כפי שהיא ועד למערכות חכמות להפרדת נתוני צליל וסינון רעשים, ישנו היצע רחב לבחור מתוכו. כדי להבטיח הבנה של דיבור גם בסביבות רועשות, תכונות מתקדמות לחידוד הבנת הדיבור נדרשות. מכשירים אחרים יוכלו לנטרל טנטון באוזניים או למנוע פידבקים בצורה מיטבית. כמו כן, כיום ישנם מכשירים שיכולים להסתנכרן למכשירים הדיגיטליים שלך ולנהל שיחות טלפוניות או לצפות בטלוויזיה עם הגברה מבלי שום הכנה מיוחדת. ככל שתקציבך יאפשר, אין גבול למה שהמכשיר יכול לתרום לאיכות חייך.

חשוב לבצע השוואת מחירים

חשוב להכיר את מחיר המחירון של המכשיר על מנת להבין בדיוק מה ההפרש שמרוויח מכון השמיעה בניכוי השתתפות קופות החולים. נדיר שנראה הפרשים משמעותיים במחירי המכשירים בין המכונים. עם זאת, ישנם שירותים משלימים רבים שיציעו המכונים כמו תמיכה, אחריות, מכשירי סיוע נוספים, שירותי משלוחי סוללות חלופיות ועוד רבים אחרים. בתחום הזה, טווח המחירים עשוי להיות גמיש מאוד וחשוב שנהיה עם האצבע על הדופק.

כמה ישתתפו קופות החולים?

קופות החולים מסבסדות את מכשירי השמיעה עבור מטופלים שאובחנו עם ירידת שמיעה וזקוקים לכך. הסכומים בהם ייטלו קופות החולים חלק משתנים על פי גיל המטופל, כאשר בין גיל 50-64 השתתפות קופת החולים נמוכה יחסית ועומדת על 1,086 ₪ בעוד שבין גיל 18-50 ומגיל 65 ומעלה יעמוד הסכום על 3,704 ₪. חשוב לזכור שגם עם ההשתתפות, צפויה לנו הוצאה גדולה שכן המכשירים די יקרים וחשוב שניערך להוצאה שבסופו של דבר תשתלם.

מידע מקצועי רב זמין עבורך

ישנו מידע רב זמין באתרי האינטרנט של יצרני המכשירים השונים וניתן דרכם ללמוד על התכונות הזמינות, על טווח המחירים ועל מגוון שיפורים שניתן לשלב במכשיר ותרומתם לאורח החיים והתפקוד השוטף.