שחרור מתחים וכאבים בעזרת טיפולי מים

 

הידרותרפיה היא שם כללי לכל סוגי הטיפולים מקובל להבחין בהם:

ווטר לוטוס

טיפול המתבצע באמצעות כרית התומכת בראשו של המטופל, בצווארו ובחגורת הכתפיים. באופן זה מתמסר המטופל למטפל המפעיל שיטות עיסוי שונות. האפקט הטיפולי מושג הודות למתיחות ותנועות שהמטפל מבצע באמצעות רצועות מיוחדת שמחוברות לכרית, באופן שמאפשר ציפת המטופל על המים ביתר קלות.

וואטסו

טיפולי וואטסו הנה שיטת טיפול בה מציפים את המטופל על פני המים- ראשיתה של השיטה בשנות ה- 80 של המאה שעברה במעיינות החמים של קליפורניה - ומבצעים בו טיפול בשיאצו. השילוב של תנועה רכה במים עם לחיצות על הגוף וערסולו מפיגים מתחים. יש רבים ששיטה זו מסייעת להם להתמודד עם זיכרונות רחוקים, מודחקים, ומאפשרת להם לחוש מוגנים כמו, בשעתו, ברחם אמם. שיטה זו מתבצעת על פי רוב בבריכות הידרותרפיות.

 

ריברסינג

שיטה זו מתאימה בעיקר- אבל בהחלט לא רק- למי שעוסקים במדיטציה. שיטה זו מבוססת על נשימה מבוקרת, מודעת, שעיקרה- נשימות עמוקות של המטופלים הצפים על הים. בהתחלה צפים על הגב ובהמשך מתהפכים וצפים על הבטן, כשהראש מוכנס אל המים, כשאת נחירי האף אוטם אטב ושנורקל מאפשר נשימה. שיטה זו הומצאה בשנות ה-70. שמה של השיטה נובע מהאמונה כי שיטת טיפול זו מחזירה את המטופלים בעיני רוחם לימיהם בתוך הרחם של אימם. שיטה זו יכולה להיות מיושמת לא רק בבריכות הידרותרפיות אלא גם במקורות מים כדון כנרת וים המלח.

 

הילינג דאנס

שיטה זו מבוססת על אמונה לפיה המים מחוללים ומניעים תהליך פנימי המזקק את הנפש ממשקעים וגורם לשחרור פנימי, רגשי, מעכבות וחסמים. הטיפול מתבצע, בין השאר, על ידי לחיצות, מתיחות והרפיות וסוגי עיסוי שונים.

 

גם שאר השיטות ובהן, ג'הארה (המתאימה במיוחד למטופלים הסובלים מכאבים כרוניים, ממגבלות בתנועה ומפציעות), ווטר דאנס (הצללת המטופל לתוך המים ולחיצות שיאצו עמוקות בסוף הטיפול) ו דולפין אימפרוביזציה (תנועה חופשית במים המדמה תנועות דולפין).

כאמור, היתרונות והתועלות הרבות של מכלול השיטות מתמצים בכוח הרב הגלום במים לשחרור ולהרפיה. השהייה במים מקלה על התנועה והכל מתבצע בשקט, ברוגע, ללא מתחים, ללא לחצים,  בקצב האישי של כל מטופל ובעיקר- בקשיים ובמגבלות.