משכנתא - איך להגיע מוכן לפגישה עם הבנק

אם אתם נמצאים בתהליך רכישת דירה, אתם בוודאי מתרוצצים ממקום למקום על מנת לקבל את האישורים המתאימים, מתמודדים עם בחירת דירה במיקום נכון, מגייסים הון עצמי, מתייעצים עם חברים ובני משפחה, ובעיקר -  מצויים בסיטואציה שאינה קלה,. עם זאת הסיטואציה תוביל אתכם אל דירה שכל כולה שלכם! (או: כמעט).

כדי לרכוש נכס בישראל, דרוש הון עצמי של 30 אחוזים ממחיר הדירה, בעוד שבזמן שלוקחים משכנתא מהבנק (הלוואה גדולה שבאמצעותה רוכשים נכס), הדירה משועבדת אל הבנק וזאת עד סיום התשלומים של רוכש הדירה עבור כיסוי ההלוואה הגדולה שהבנק העניק.

 

כיצד בוחרים מסלול משכנתא

מי שנמצא בתהליכים לרכישת נכס מכל סוג, בוודאי יודע כי הבנק אינו מעניק משכנתאות מטוב ליבו, וכי לבנק ישנו אינטרס מובהק והוא: הוספת ריבית, עמלות ושאר תשלומים שיצטרך הלקוח לשלם במשך השנים בהן יחזיר את ההלוואה. בכך, חשוב לדעת איך להגיע מוכנים אל הבנק וכיצד לבחור מסלול משכנתא נכון ומותאם אישית.

 

אז כיצד עושים זאת באמת?

בתחילה יש להבין כי הבנקים המסחריים מציעים מגוון מסלולי משכנתאות לזוגות צעירים וכל אדם שזכאי להלוואה, בעוד שישנם יותר מ - 30 סוגי משכנתאות אותן מציעים הבנקים. על מנת לבחור את המסלול הנכון, רצוי לעשות "שיעורי בית" ולהיעזר בכלי שימושי מאוד מחשבון משכנתא און ליין.

שימוש במחשבון יעזור לכם לקבל מושג אודות האופציות שעומדות בפניכם. כלי זה נועד כדי שתוכלו לחשב מה יהיה גובה ההחזר החודשי אותו תחזירו לבנק בכל חודש, ומה יהיה הסכום הסופי של ההלוואה.

 

כיצד זה עובד?

כדי להשתמש במחשבון, רצוי לחקור אודות המסלולים השונים שהבנק מציע לכם, ולאחר מכן לבצע השוואה בין תמהילי המשכנתא. כדי להשתמש במחשבון, יש לבחור את המסלול הרצוי (במחשבון עצמו כבר מוזנים כל מסלולי ההלוואות), להזין את שיטת ההחזר, סכום המשכנתא שתצטרכו להחזיר בכל חודש, תקופת ההחזר בשנים, סוג הריבית שיש לשלם לבנק, ואת שיטת ההחזר (ישנן אופציות במחשבון כמו החזר לפי לוח שפיצר או לפי הלוואת גישור, לוח בוליט ועוד).

 

לאחר מכן, לוחצים על הפונקציה שמחשבת את כל הנתונים באמצעותה ניתן להבין מהו ההחזר המשוער, בכל חודש. ישנם מחשבונים שיוכלו לסכום את הסכום הכולל והסופי של ההלוואה.

 

מהן הזכויות של רוכשי הדירות?

כיום, מאפשרת מדינת ישראל משכנתא מסובסדת והלוואה בתנאים נוחים עבור זכאים. הריביות בשנים האחרונות, ירדו, ובכך ניתן לקחת משכנתא בריבית צמודה בגובה של 2%. כדי לדעת כיצד לבחור במסלול הנכון: פנו ליועצים פיננסיים שילוו אתכם בכל צורך, וזאת ללא אינטרס מלבד האינטרס שלכם.