מה זה הלבשת אמבטיה ? מתי צריך להלביש אמבטיה ? ובמה זה כרוך ?

במשך השנים הרבות ( למעלה מחמישים שנה) שבהן אני עוסק בחידוש אמבטיות, צביעת אמבטיות, תיקון אמבטיות והלבשת אמבטיות אני נתקל לא פעם בשאלה : מה זה הלבשת אמבטיה ? ובמאמר הנוכחי אנסה לתת את כל התשובות וההסברים הכרוכים בהלבשת אמבטיות.

 

במשך השנים רוב האמבטיות מתיישנות ומתבלות עקב שימוש ממושך , חומרי ניקיון חזקים ,מכות ונפילת חפצים שונים שגורמים לשברים ולנזק לאמבטיות . האמבטיות הופכות לישנות מלוכלכות ולא נעימות לרחצה . כדי להחזיר את האמבטיה למצב תקין יש שלוש אפשרויות שהן ,ציפוי האמבטיה, הלבשת אמבטיה או פירוק האמבטיה הישנה ,שבירת החרסינות והתקנה של אמבטיה חדשה (שיפוץ מלא) .

 

תהליך ציפוי האמבטיה הוא תהליך קצר ואורך בסביבות שלוש שעות עבודה ובמהלכו אני מלטש את האמבטיה הישנה , מתיז עליה ארבע שכבות חומר בסיס ועליו עוד עשרים שכבות של חומר ציפוי ( חומרים מרוכבים ) והצרכן מקבל אמבטיה מחודשת . חסרונות הציפוי הם בעיקר אורך חיים קצר שאינו עולה בדרך כלל על שלוש שנים ,אין אפשרות לשימוש בשטיחים נגד החלקה ואי התאמה לחלק מהאמבטיות , לדוגמא , אמבטיית פח חלודה אינה מתאימה לציפוי , אמבטיה אקרילית שבורה , גם היא אינה מתאימה לציפוי.

 

האופציה של החלפת אמבטיה מלאה או שיפוץ חדר האמבטיה היא אופציה מאד יקרה ,אורכת זמן רב ומערבת הרבה מאד בעלי מקצוע ומתאימה בעיקר למי שמעוניין בשיפוץ כללי של חדר האמבטיה כולו.

 

מתי כדאי להלביש אמבטיה ?

 

אם האמבטיה הישנה היא אמבטיית פח חלודה שנרקבת בשוליים או באזור יציאות המים או שהאמבטיה דולפת , הרי שהאפשרות היחידה לחידושה היא הלבשת אמבטיה אקרילית . גם אמבטיות אקריליות שנסדקו או נשברו (בעיקר בתחתית ) אין להן תקנה והאפשרות היחידה עבורן היא הלבשת אמבטיה חדשה. בשני המקרים שציינתי אין שום אפשרות אחרת מלבד הלבשה חדשה. בנוסף כפי שהסברתי בתחילת הכתבה , אורך החיים של ציפוי אמבטיה אינו ארוך ( ממוצע של שלוש שנים) ולכן כל מי שזקוק לאמבטיה מחודשת לפרקי זמן ממושכים ולשנים רבות , עדיף לו להלביש אמבטיה אקרילית .

 

כאן מגיעה האופציה של הלבשת אמבטיה שהיא כיום המשתלמת ביותר מכל הבחינות למי שמעוניין לשפץ את האמבטיה עצמה מבלי להיכנס לשיפוץ כללי של כל חדר האמבטיה.

 

בהלבשת אמבטיה , אני מכניס אמבטיה אקרילית חדשה (שמיועדת להלבשה בלבד) אל תוך האמבטיה הישנה . האמבטיה החדשה מגיעה במידות שונות בהתאם לאמבטיה המקורית , מה שמצריך ממני לפני ההלבשה לראות את סביבת האמבטיה ואת האמבטיה עצמה, לקחת את מידות האמבטיה המקורית כדי להגיע עם אמבטיה מתאימה.

 

ממה עשוייה אמבטיה אקרילית להלבשה.

 

האמבטיה מורכבת משכבה חיצונית של חומר אקרילי (קיימים סוגים שונים באיכויות שונות של אקריל,מאקריל סיני זול ועד לאקריל פלקסיגלאס מחוזק). את צורת האמבטיה קובעים לפי תבנית שאליה מוכנס האקריל בחום ולאחר שהתקרר מחזקים אל שכבת האקריל מצידה האחורי בפוליאסטר ופייברגלאס ליצירת עובי וחוזק לאמבטיה החדשה. בכל האמבטיות חומר נגד החלקה בתחתיתן.

 

ביום ההלבשה אני מגיע עם האמבטיה החדשה , מבצע מספר מדידות וחישובים ומעתיק את המידות מהאמבטיה הישנה אל האמבטיה החדשה . אני חותך את האמבטיה החדשה בהתאם למידות , עד להתאמה מלאה . בין האמבטיה הישנה לחדשה אני מניח פלטות של פוליסטירן קשיח המהווה תמיכה לאמבטיה החדשה ומדביק את האמבטיה האקרילית החדשה עם דבק פוליאוריטני ומבצע אטימה סיליקונית כפולה (גם על האמבטיה הישנה וגם על החדשה).

אני מחבר את יציאת המים של האמבטיה החדשה בחיבור ישיר ליציאה המקורית ,מרכיב רשת נירוסטה חדשה עם בורג נירוסטה (נירוסטה היא פלדת אל חלד שאינה מחלידה) ובסיום מבצע איטום סיליקוני סופי עם סיליקון מונע פטריות ועובש. האמבטיה החדשה ממולאת במים ליצירת משקל שיאפשר הדבקה טובה וייצוב נכון .כל מהלך העבודה אורך בדרך כלל בסביבות שלוש שעות עבודה עד לסיום ההרכבה הסופי. לאחר ההלבשה רצוי להמתין לפחות 15 שעות עד לשימוש ראשוני.

 

ישנם סוגים שונים באיכויות שונות של אמבטיות להלבשה , מאמבטיות מאד זולות מאקריל סיני או ממוחזר ועד לאמבטיות קשיחות מאד מפלקסיגלאס או פוליקרבונאט (חומרים פולימריים קשיחם וחזקים בעלי עמידות לשנים רבות). מחיר האמבטיה נגזר מאיכות האקריל שממנו היא עשויה ומאיכות האמבטיה הכללית.

 

כתבה זאת נכתבה על ידי צחי פיינר, מנכ"ל ובעלים חברת צחי ציפוי אמבטיות. אתר הבית בכתובת: http://www.zbath.co.il/