עליית מחירים בשוק הסלולר- האם הסתיים עידן ירידת המחירים?

כמעט 6 שנים עברו מאז רפורמת הסלולר, ולראשונה באוקטובר השנה העזה סלקום להעלות מחירים. האם פלאפון ופרטנר בדרך לעליית מחירים זהה? האם מגמת ירידת מחירי הסלולר נעצרה? וגם איפה אפשר לעשות השוואת מחירים כדי לשלם כמה שפחות?

 

באוקטובר 2018, אחרי הפסד ברבעון השני, העלתה חברת סלקום את מחירי חבילות הסלולר שהיא משווקת ב-10 ₪, בעודה מנסה לגרור את פלאפון ופרטנר למהלך של עליית מחירים בשוק הסלולר, לראשונה מאז הרפורמה של השר כחלון שהחלה במאי 2012, עם כניסתן של שחקניות חדשות לתחום כמו גולן טלקום והוט מובייל. הרפורמה הזו, הובילה  לצניחת מחירים משמעותית מאוד. היה זה המשכה של מחאת קיץ 2011, בו שמו הרגולטורים בישראל דגש על הסוגיה של יוקר המחיה.

 

בהתחלה זה היה הקוטג' של תנובה ואחר כך המשיך ברפורמת הסלולר. מה שאומר שעד אוקטובר שעבר, לא הייתה שום עליית מחירים. לכאורה נראה כי גם העלייה הזו מצומקת, אבל לנוכח העובדה שבישראל אין כמעט מישהו שלא משלם לחברת סלולר, חשבון פשוט של 10 ₪ כפול מיליוני משתמשים, מדובר בהגדלת הכנסה משמעותית לחברות הסלולר

 

האם מחירי הסלולר במגמת עליה? ואיך ניתן להמשיך לשלם כמה שפחות.

 

מאז הרפורמה של כחלון, היו עוד כמה ניסיונות כושלים להעלאת מחירי חבילות הסלולר ורובם לא צלחו. סלקום מעזה הפעם לעשות את זה ובצורה גלויה. האם פרטנר ופלאפון יעמדו מן הצד ולא יעלו גם הן מחירים. האם הן מופתעות מהמהלך, כמו הלקוח הישראלי הממוצע היום שהתרגל לכך שמחירים כל הזמן רק יורדים, ומצדו שהמגמה הזו תימשך לנצח.

 

מכיוון שהשאיפה שלנו, של הלקוחות, היא תמיד לשלם כמה שפחות. במסגרת השיטוטים שלי ברחבי הרשת מצאתי אתר בשם זורו, אשר משווה בין שירותי התקשורת השונים, וכמובן ניתן למצוא השוואה בין חבילות הסלולר השונות, וגם עמוד המיועד אך ורק לחבילות הסלולר הכי זולות המסודרות לפי נפח גלישה.

 

בועת הסלולר

 

 הרמז הראשון להעלאת המחירים היה כבר בתחילת שנת 2017. למי שלא זוכר אלקטרה רכשה את גולן טלקום (זו שהובילה לצניחת המחירים) ובכיר בחברת גולן טלקום שאמר שהמחיר שהיא גובה, לא סביר בעליל. גם בכיר בפרטנר שלא היה מרוצה מירידת המחירים, הביע את דעתו בכתבות עיתונאיות על המהלכים שגרמו לירידה החדה במחירי חבילות הסלולר.

 

כלכלנים בכירים מסבירים כי הנושא של עליית מחירים, אמור לגרום לשוק הסלולר להתייצב בדרך גם למיזוגים ורכישות שיתרחשו. את מה שקורה היום בשוק הסלולר היה מי שכינה "בועת סלולר". צמצום התחרות אמור לדעתם להתבצע רק באמצעות מיזוגים ועליית מחירים, ובהתאם גם שדרוג מערכות התקשורת הסלולרית לדור החמישי. מישהו יהיה צריך לממן את מיליארדי השקלים שיושקעו בשדרוג הזה. 

 

 

נתונים מהרשת: חברות הסלולר במגמה של ירידות רווחים

עפ"י הדוחות הרבעוניים של שלושת חברות הסלולר הגדולות בענף, חלה ירידה משמעותית מרווחיהן פלאפון עם ירידה של 79.4% לעומת הרבעון המקביל, פרטנר עם ירידה של כ-9% וסלקום רשמה הפסד של 37 מיליון ₪. עליית המחירים הנוכחית, גרמה להתלהבות בקרב המשקיעים שהעלו את מחירי המניות. הם כמובן מרוצים ומקווים שהמהלך יגדיל את הכנסות החברות. אחת השאיפות היא שהתקציבים הגדולים המופנים לפרסום ומבצעים, יושקעו בשימור לקוחות ובחבילות סלולר במחירים אטרקטיביים לנוטשים. והיה כבר מי שאמר שפרטנר ופלאפון יעלו בקרוב גם הן את המחירים.