מסכנות האביב

מסכנות האביב.

הגיע האביב, חמים ונעים, כמה נחמד לצאת עם הכלב אל הטבע לאחר חורף קר ואפרורי. 
לא רק לנו!
גם חרקים, חסרי חוליות ובעלי דם קר אחרים מתחילים לצאת מהאדמה, וחלקם יכולים להיות מסוכנים לכם ולבעל החיים שלכם.
דבורים יכולות לעקוץ ולגרום לרוב לתגובה מקומית בלבד.
במקרים מסויימים תגרם תגובה אלרגית נרחבת הכוללת לרוב התנפחות של הפנים עם/בלי אזורים קטנים של נפיחות מפושטים על כל הגוף (נראה קצת כמו אבעבועות). 
במקרים חריגים, בדקות שלאחר העקיצה, תתכן תגובה אלרגית כללית ומסוכנת בדומה לבני אדם.
עקיצות של עקרבים ונדלים גורמות גם הן לרוב לכאב מקומי בלבד. לעיתים יתכן גם חום והקאות, וכן תגובות אלרגיות התלויות ברגישות האישית של אותו בעל חיים.
עקיצות של עכבישים יכולות לגרום לתגובה מקומית, תגובה אלרגית, או אזורים נרחבים של נמק עורי אם מדובר על עכביש הבית שישן חום.
בכל העקיצות למיניהן, הטיפול לרוב יכלול תרופות להורדת התגובה האלרגית והדלקת (ממשפחת האנטיהיסטמינים, ובמקרים החמורים גם סטרואידים), שיכוך כאבים, אנטיביוטיקה וטיפולים נוספים לפי הצורך והמקרה הספציפי.

אורח נוסף שמופיע בעונה הזאת הוא תהלוכן האורן (תוואי התהלוכה). מדובר בזחל של עש, שבוקע בקינים מיוחדים לרוב על עצי אורן. 
כשהזחלים גדלים הם יורדים אל הקרקע כדי להתגלם ולהפוך לעש הבוגר. הם הולכים בשיירות - תהלוכות, וניתן לראות אלפים רבים מהם בשדות וביערות. 
הזחל אמנם מאוד יפה, אבל מכוסה בשערות קטנות וארסיות. במגע של השערות עם העיניים וריריות הגוף, נגרמת תגובה קשה לרקמות אלו. 
כלב ש"טעם" זחל, או שיחק עם הרגליים ואז ליקק, או שפשף את העיניים, עלול להפגע מהשערות הארסיות הללו. במקרה של שערות שנכנסו לפה, הכלב יראה חוסר תאבון וריור. תתכן גם נפיחות באזור הפגוע וכן נמק בריריות הפה כולל בלשון. לאחר מספר ימים האזור הפגוע והנמקי עלול לנשור. באם הכלב בלע שערות, תתכן פגיעה בהמשך מערכת העיכול (בושט ובקיבה).
הטיפול בנפגעי תהלוכן האורן כולל שטיפות (בהרדמה) של חלל הפה על מנת לנקות אותו משערות ארסיות שנשארו, והטרייה כירורגית של אזורים נמקיים. בנוסף הכלב יקבל אנטיהיסטמינים (וסטרואידים במקרים קשים) להורדת תגובה אלרגית נלוית ונפיחות, אנטיביוטיקה ושיכוך כאבים.
ניתן להמנע ממצבים כאלו ע"י נקיטת זהירות בעיקר ליד חורשות אורנים, או הליכה עם מחסום פה. מדובר במספר שבועות בודדים שלאחריהם הזחלים נעלמים מהשדות.

הימים מתחילים להתחמם ולהתארך, גם הנחשים יתחילו בקרוב להפשיר מתרדמת החורף. הכשות נחש מתבטאות בעיקר בכאב ובנפיחות באזור ההכשה (בכלבים לרוב בפנים, ובחתולים לרוב בגפיים הקדמיות).

בכל מצב של נפיחות חדשה שהופיעה, בעיקר לאחר טיול בשדה, יש ליצור קשר עם הוטרינר המטפל.
הכשות נחש ועקיצות שונות הן מצבים שיכולים להיות מסכני חיים ומחייבים פניה מידית לוטרינר בכל שעה ביממה.

שיהיה לכולנו אביב מקסים! 
ד"ר אור שליט.

*בתמונה: תהלוכן האורן, באדיבות גוגל תמונות.

 

תהלוכן האורן