המרכז לחיים חדשים

לכל אחד מאתנו יש חולשה לחומרים מסוימים. חלקנו אוהבים שוקולדים טעימים ואחרים מכורים למשקאות קלים כמו קולה או ספרייט. אף על פי שמדובר בהתמכרויות שעלולות לגרום להשמנה ולפגוע בבריאות, אין להן השפעה על התנהגות האדם. לעומת זאת, קיימות התמכרויות מזיקות יותר המשפיעות על ההתנהגות ומטלטלות את חייו של המכור והקרובים אליו מן הקצה אל הקצה.

הימור אחד ודי

התמכרות להימורים מתרחשת כאשר האדם מתעקש להמר על סכומי כסף גבוהים מתוך תקווה לזכות בסכום גבוה מזה שבו הוא משקיע. ההתמכרות יכולה להתחיל מהתערבות פשוטה בין חברים ולהפוך למלחמה של ממש. וכך מוצא את עצמו המכור במעין מעגל קסמים: אם הוא מרוויח כסף מהרולטה או ממילוי כרטיס לוטו, הוא חש בצורך להמר שוב על מנת לזכות בסכום כסף גבוה יותר; מנגד, אם הוא מפסיד, המהמר חש בצורך להמר שוב כדי "להחזיר לעצמו את הכבוד האבוד".

לזהות את הסימנים המקדימים

אם יש התמכרות שאינה נראית לעין מלכתחילה היא התמכרות למשככי כאבים. באופן טבעי, האדם לוקח משככים כדי לא לסבול מכאבים עזים, וזאת מבלי לשים לב לכך שהוא הופך לתלוי בתרופות שהוא נוטל. אם אתם חוששים שהקרובים אליכם מכורים למשככי כאבים, אלה כמה סימנים שיכולים להוות מבחינתכם נורות אדומות:

  • המכור מרוכז בהשגת התרופה – הוא בוחן את המרשמים לתרופה, חושב כיצד להשיג כדורים נוספים או מפגין עצבנות כאשר הוא אינו מוצא את קופסת התרופות.
  • נוטל מינונים גבוהים יותר – כאשר משככי הכאבים אינם מועילים, המכור עלול לקחת מינון גבוה יותר ממה שרשם לו הרופא.
  • מנסה להשיג את התרופה בכל מחיר – האדם משיג כסף ופונה לבתי מרקחת שונים על מנת להשיג את משכך הכאבים.
  • דיווח שקרי – המכור עלול לשקר ולטעון כי הוא איבד את המרשם לתרופה או שמישהו גנב אותו, וזאת כדי לקבל מרשם נוסף.
  • קשיי תפקוד יום יומי – האדם מתקשה לנהל חיי שגרה תקינים בעבודה, בלימודים או בחיים האישיים.
  • מצבי רוח משתנים – הפגנת עצבנות, חוסר מנוחה ואי שקט.

דרכי הטיפול

טיפול בהתמכרות נעשה בדרך כלל במרכז גמילה מקצועי. כאשר המכור מכיר בכך שיש לו בעיה, או שבני משפחתו לוחצים עליו לפנות לעזרה, הוא פונה למרכז ופוגש מכורים כמותו. יחד הם נלחמים על החיים ועוברים טיפולים תרופתיים ונפשיים כדי להתמודד עם ההתמכרות.

רוח בכפר הוא מרכז גמילה איכותי הנותן תקווה למכורים רבים. במרכז פועלים מדריכים מקצועיים אשר מעודדים את המכורים להשאיר מאחור את ההתמכרות המזיקה ולהתחיל בחיים חדשים ומרתקים. המרכז מטפל בהתמכרויות מגוונות כמו התמכרויות לאלכוהול, הימורים, סמים, משככי כאבים ועוד.

כתבה זו הופקה בשיתוף פעולה עם לוגונט – עיצוב לוגו ומיתוג עסקי.