כתיבת ספרי תורה – שאלות ותשובות

מי כותב ספרי תורה, מהי צורתם ומה הדינים העוסקים בכתיבת ספרים אלו? כל התשובות ממש כאן

 

ספרי תורה עם עולם ומלואו של בינה ודעת, וגם כתיבתם היא כזו. ספרים אלו מקודשים לעם היהודי עוד משחר ההיסטוריה. ספרי התורה ליוו וחיזקו את עם ישראל ברגעים שהיו קשים מנשוא, רגעים בהם האדמה פערה את פיה ואויבים איימו להשמיד אותנו. ברגעים אלו ספרי הקודש היוו את מקור הכוח והתקווה. מאז ועד היום, כאשר מדינת ישראל ריבונית וחזקה ספרי הקודש מהווים חיבור עמוק לשורשים.

 

יחד עם זה, בטקסי סיום בתי ספר, בטקסי השבעה צבאיים וגם באופן שוטף ספרי הקודש נכתבים ובאמצעותם המסורת היהודית מועברת מדור לדור. בניגוד לספרים רגילים, כתיבת ספרי תורת ישראל היא מלאכת מחשבת שטובלת בקדושה גדולה. לא כל אחד יכול לכתוב ספרי תורה וגם מי שכותב אותם נדרש לעמוד בדינים ובהלכות מרובות. הנה כמה דברים שאולי לא ידעתם על כתיבת ספרי הקודש:

  • מי כותב ספרי תורה? ספרי קודש נכתבים על ידי סופר סת"ם (ראשי תיבות של ספרי תורה, תפילין מזוזות ומגילות). סופר סת"ם הוא איש ירא שמים, אשר עבר הכשרה והוסמך לעסוק בכתיבת ספרי הקודש. כתיבת ספרים אלו מתבצעת על גבי עורות של בעלי חיים טהורים, והם נכתבים באמתעות נוצה או קנה, אותם טובלים בדיו סת"ם. כתיבת האותיות נעשית בצורה ייחודית, מרובעת, ואת האותיות מקשטים סלסולים ותגים שונים, בהתאם לטעמי הקריאה. טעמים אלו וגם כתיבתם משתנה בהתאם לנוסח התפילה – אשכנזי או ספרדי.

  • דינים הקשורים בכתיבת ספרי תורה – דיני כתיבת ספרי התורה הם החמורים והמוקפדים ביותר מבין כל תשמישי הקדושה. ספר עלול להיפסל בעקבות מגוון רחב של ליקויים, ביניהם בעיות בכתיבה, לדוגמה אות שחסרה או אות מיותרת. בנוסף, ספרי קודש יכולים להיפסל בשל שימוש בדיו לא כשרה בה נעשה שימוש בעת הכתיבה. דיו כשרה היא זו שעשויה מפיח להבת נר, שרף אילן או גומא.

  • מה עושים עם ספרי תורה שהתיישנו – לאורך השנים או בעקבות שימוש רב בספרי הקודש, הם עלולים להתבלות ואי אפשר יהיה לעשות בהם עוד שימוש. ספרי קודש בלויים או ספרים שאותיות בהם נמחקו או דהו נפסלים לשימוש. ספרי קודש פסולים יש לשלוח לגניזה ובשום אופן אין לזרוק אותם לפח.

  • צורתם של ספרי תורה – בין קהילות אשכנז וספרד מפרידים הבדלים רבים, אחד מהם הוא בכיסוי ספרי התורה. בעוד שבקרב יהודים ממוצא ספרדי ספרי הקודש מוכנים לתוך מעין תיקשעשוי מעץ איכותי ויכוסה בבדים ובמתכות יקרות ערך דוגמת כסף וזהב. בקרב קהילות אשכנז ספרי התורה יהיו גלולים על מוטות עץ הקרויים "עצי חיים" ומולבשים בבד קטיפה מעוטר בכסף ובזהב עליו רקומים פסוקים מהתנ"ך.

 

 איתמר גולדשטיין טיפול רגשי
המלצות טיולים בחול
המלצות טיולים בארץ
האחים תמם עבודות איטום
רישום המלצה חדשה