טיפים לשמירה על השטיחים שלכם בבית

טיפים לניקוי השטיחיםניקוי שטיחים סדיר ומקצועי מבטיח את מראה השטיח למשך זמן ומשמר את הברק ואת הרכות במטרה שנוכל ליהנות מהשטיח משך שנים רבות. שטיחים מאפשרים יצירת אווירה חמימה ונעימה בבית, הם מועילים וגם משמשים לנוי. איזה יופי. למדו וקראו כיצד לשמר את מראה השטיחים בבית, במשרד, בסטודיו ובעצם – בכל מקום.

 

ניקוי שטיחים – על מה ולמה

שטיחים חדשים בעלי סיבים קצוצים רצוי להבריש במטאטא קש או במברשת יד. אפשרי לשאוב את השטיח עם שואב חשמלי, אולם עדיף להימנע משאיבת קצות השטיח, שהרי היא תולשת את הפרנזים ועשויה להביא לקיצור חיי השטיח. שטיחים שנעשו בעבודת מכונה ניתן לתפור מחדש (באמצעות מכונת פרנזים) ואילו שטיחים ארוגים – בעזרת נול (עבודת יד). יש לדאוג לפרנזים חדשים מיד כאשר מבחינים בהתפרקותם של אלו הישנים.

 

רצוי אחת לחצי שנה להפוך את השטיח על-מנת לנער ממנו את החול שהצטבר בו, מה שיסייע לשימור גב השטיח. שטיח עם גב בריא הוא שטיח עם חיי ארוכים יותר. בנוסף, רצוי להחליף את כיוון מיקומו של השטיח פעם בשנה (סיבוב של 180 מעלות); באופן זה תימנע שחיקה במקומות קבועים ותישמר שחיקה אחידה.

 

שימוש בחובט שטיחים אינו מומלץ – וגם לא כדאי לקפלו. גם חשיפת השטיח לשמש לזמן ממושך יגרום לדהיית הצבעים. אין להכניס את השטיח למכונת כביסה. בשטיחים מעבודת יד בעלי ערך או ישנים, רצוי לבדוק מפעם לפעם את גב השטיח. ככל שמגלים חורים כאשר שהם קטנים, גדלים הסיכויים להציל את השטיח ולהימנע מהוצאות גדולות.

 

תיקון שטיח

בשטחי מכונה אפשר לחדש את הקנטים והפרנזים בסיוע מכונה, לתקן חורים על-ידי השתלת קטע דומה בשטח החור ועוד. בשטיחי עבודת יד אפשר לארוג קנטים ופרנזים חדשים בעבודת יד. בפגמים חשוב לטפל מוקדם ככל האפשר במטרה למנוע ירידת ערכו של השטיח, כמו גם מהוצאות תיקון גבוהות. אין לתקן פגמים בשטיחי עבודת יד באופן עצמאי, אלא להפקיד את העבודה בידיו של מתמחה בתיקוני שטיחים אמנותיים.

 

כתמים בשטיחים

את רוב כתמי הלכלוך בשטיחים ניתן להסיר. כתמי נוזלים יש להסיר מיידית. רצוי להשתמש בניירות סופגים. עם לחץ קל על הכתם וסביבתו – נסו להספיג את רוב הנוזלים. תוכלו להשתמש אף במגבת בד בהירה ונקייה או בסמרטוט נקי ויבש; עם זאת, חשוב שלא לשפשף את השטיח כדי למנוע "גלישת" צבעים על השטיח.

 

שטיחים בעבודת יד צבועים צבעים אורגניים שאינם בעלי עמידות כמו של צבעים כימיים. ניתן להסיר כתמים בשיטה ביתית על-ידי הקצפת כמות קטנה של שמפו טקסטיל במים. הכתם ינוקה בסיוע הקצף בלבד. אין לשטוף במים אלא לנגב קלות בעזרת נייר סופג. כאשר מדובר בכתמי שמן בעלי חיים, יש לטפל בכך מיידית. במקרה זה יש להספיג הכתם בנייר סופג ואחרי כן לדללו במים להפחתת החומציות ולספיג שוב בנייר סופג.

 

במידה שיש בבית חיית מחמד הנוהגת ליצור כתמי שטיח באופן עקבי, עשויים להיווצר על השטיח כתמים צהובים, עם הזמן. אלו כתמים מהסוג שאינו ניתן להסרה, עקב "שריפת" הצמר על-ידי החומרים האורגאניים שבהפרשות החיה; זהו מצב שאינו הפיך, אלא באמצעות צביעה אמנותית. אפשר להסיר אף ריחות שתן קלים בעזרת ניקוי וחיטוי מקצועיים. ריחות חזקים, לעומת זאת, דורשים מספר ניקויים (ומובן שגם על בעלי החיים לחדול מ"סימון" קבוע על השטיח).

 

אחזקת שטיח

אחת לשנתיים כדאי לבצע ניקוי מקצועי של השטיח, בשילוב עם ניעור אבק מקצועי עם חידוש צבעים – הליך שיסייע בסימור השטיח לשנים רבות.

המלצות טיולים בארץ
פרסום עסקים איכותי בגוגל ובאתר המלצה
תכשיטים נגד עין הרע
התקנת מצלמות אבטחה 2
רישום עסקים לאתר