תינוקות וחיות מחמד

תינוקות וחיות מחמדאם אתם מצפים לתינוק וחשבתם שיהיה עליכם להיפטר מחיית המחמד שטיפחתם שנים רבות, תרשו לנו להרגיע אתכם. מחקרים שנערכו לאחרונה מראים שתינוקות הגרים בבית אחד עם חיות מחמד, דווקא במהלך השנה הראשונה לחייהם, נוטים להיות בריאים יותר בהשוואה לאלו שאינם חיים עם חיות מחמד.

עידוד המערכת החיסונית

מסתבר כי החשיפה לחיות בשלבי החיים המוקדמים מעודדת את המערכת החיסונית לעבודה טובה יותר. כך גם פוחת הסיכוי לחלות במחלות בדרכי הנשימה או בזיהומי אוזניים . הכלב, חברו הטוב של האדם, עדיין מתגלה במקרה זה כחיית המחמד המועדפת מבחינה בריאותית, אם כי, גם מקומם של החתולים לא נפקד.

 

לכל מי שנחרד מהרעיון שהכלב שלו המבלה מחוץ לבית, והמתגולל במדשאות, או השד יודע היכן, מגיע אחר כך אל הפעוט הקטן שלו, נגלה כי דווקא לדעת עורכי המחקר מהמרכז לבריאות סנט ג'ון, בסנטה מוניקה, קליפורניה, עובדת הימצאותו של הכלב מחוץ לבית בסביבה לא סטרילית ברוב שעות היום, מאפשרת לתינוק שלכם לסבול פחות מבעיות נשימה. יתרה מכך היא אף יכולה לחזק את המערכת החיסונית שלו בשעה שהיא נפגשת עם חיידקים ואבק שהכלב נושא על פרוותו. בקיצור, כמה שפחות סביבה סטרילית במקרה הזה עדיף.

פחות אלרגיות

במחקר אחר משנת 2011 התגלה כי הסיכוי של ילדים הגדלים לצידה של חיית מחמד מינקותם לסבול מאלרגיה נמוך מאוד. שוב גם כאן המערכת החיסונית מתחזקת מהקירבה אל חיות המחמד הנושאות לרוב אלרגנים וחיידקים על פרוותיהם.

 

אבל לגידולה של חיית מחמד לצידם של ילדים ותינוקות יש השפעה חיובית נוספת, מלבד זו הבריאותית. החשיפה למגע מפתחת למעשה אצל הילדים את ההתפתחות התחושתית שלהם. לעצם המגע יש חשיבות עצומה גם להתפתחותם הרגשית של הילדים. ממחקרים עולה כי מגע בגוף חי גורם לרוב לרגיעה. עצם ההתרפקות והרוך של בעל החיים על הילד מאפשרת לו לשחזר את החוויות של המגע הנעים, ולהמשיך לחוש בו בכל גיל. בנוסף, לילד קטן מאפשר בעל החיים להתנסות בסוגים שונים של מגע ומרקמים, והדבר הופך לחוויה בפני עצמה.

 

כמו-כן, מתברר כי עצם גידולה של חיית המחמד מסייע לפתח את מנגנון הויסות העצמי ויכולת ההרגעה של הפעוט. יש לזכור כי בעלי חיים מגיבים למצב הרגשי שלנו והם משקפים לנו את תחושותיהם ורגשותיהם. לכן לרוב המגע איתם מביא להשפעה מרגיעה וממתנת.

 

בעל חיים – תשובה לבעיות רבות

לילדים הסובלים מבעיות של קשב וריכוז, ומספרם של אלו נדמה רק גדל בשנים האחרונות, הרוגע בהמצאותו של בעל החיים משפר את רמת הריכוז שלהם. בנוסף, היותם של בעלי חיים יצורים תנועתיים מעודדת את הילדים לפעולה מוטורית כדי לאפשר מגע בינם לבין הילדים. בעולם של היום בו ילדים דבוקים למסכים מגיל צעיר מאוד ואחוזי ההשמנה רק עולים וצומחים, הימצאותו של בעל חיים המחייב את הילדים לצאת מאזור הנוחות שלהם, יכולה לסייע ולהביא אותם לפעילות שבמצבים אחרים לא היו טורחים לבצע.

יש להבין כי עצם ההכרה בצרכי בעל החיים מביא את הילדים לגלות אמפטיה ואחריות לטיפול בהם, בגיל מסויים. בנוסף, הקשר הבלתי מילולי עם בעל החיים מאפשר לילד להיות ער לצרכי האחר ולהתחקות אחריהם גם לא באמצעים מילוליים, אלא דרך קריאת שפת הגוף שלו.

 

בנוסף אובדן של חיית מחמד יכול להיות כואב מאוד, אולם עבור הילדים הצעירים עם כל הכאב הוא מהווה גם דרך להתפתח ולהתנסות במעגל החיים הכולל, ולהבדיל כך גם לגבי המלטה של גורים.

 

נושאים נוספים באתר "המלצה" שאולי יעניינו אתכם:

 

בלוג - כתבות מאמרים וטיפים בתחומים שונים

 

המלצות טיולים בארץ

 

פרסום עסקים חינם

 

טיפים לעסקים

 

פרסום עסקים

 

מתכונים מומלצים

 

מתכונים מאת השף הפשוט קובי פרידמן

פרסום עסקים איכותי בגוגל ובאתר המלצה
רישום עסקים לאתר
המלצות טיולים בחול
התקנת מצלמות אבטחה 2
רישום המלצה חדשה