שרות IT

צמד האותיות IT הפך בשנים האחרונות למונח רווח מאוד. למרות זאת ישנם עדיין עסקים שלא נהנים מכל היתרונות של שירותי IT, בעיקר עקב חוסר מודעות. השם IT הוא ראשי תיבות של הביטוי Information Technology, כלומר טכנולוגיות מידע, ואם לוקחים בחשבון את העובדה ש-Data הוא אחד המשאבים החשובים ביותר עבור כל עסק וכל ארגון כמעט, אפשר להבין גם למה שירות IT הוא כל כך חיוני.

 

תוכנה

הבסיס של שירותי ה-IT המגוונים שמספקות חברות שונות בתחום הוא תוכנות רלוונטיות. מדובר במגוון רחב מאוד של פתרונות רלוונטיים לניהול בסיסי נתונים (למשל באמצעות Microsoft SQL Server או Azure), לתפעול שירותי דואר, לניהול קשרי הלקוחות (על בסיס תוכנות CRM) ועוד ועוד.

 

בחירת התוכנות מחייבת תשומת לב לנושא אבטחת המידע – כאמור הדאטה הוא משאב יקר ערך, ובהתאם המתחרים, או אויבים שונים, ישמחו לצפות במאגר המידע או אפילו לפגוע בו. דגש חשוב אחר הוא ידידותיות למשתמשים. כדאי לזכור שבכל ארגון ישנם עובדים רבים, עם רמות שונות של מיומנויות מחשב, ורצוי לוודא שכולם יכולים להפיק את מלוא התועלת הרלוונטית מכל אחד מהכלים שמרכיבים את אותו שרות IT.

 

חומרה

בנוסף לכלי התוכנה, שרות IT איכותי כולל גם חומרה מתאימה. מרכיב זה בשירות כולל תשתיות רבות, שרתים, פתרונות תקשורת מתקדמים ועוד.

 

לגבי השרתים, ישנה בחירה – והיא חשובה מאוד – בין שרתים וירטואליים לבין שרתים פיזיים. לכל אחת מהאופציות גם יתרונות וגם חסרונות ולכן רצוי להקדיש תשומת לב רבה לבחירת החברה שמספקת את שירות ה-IT, ובפרט לוודא שהיא מתנהלת מתוך יושרה מלאה, כך שההמלצות שלה הן לטובתכם המרבית.

 

עוד דגש מרכזי הוא אינטגרציה מוצלחת עם הציוד הקיים בעסק או בארגון. ישנם כמובן גם מצבים שבהם הפתרון היעיל והמשתלם ביותר הוא להחליף את כל התשתיות בחדשות, מה גם שהטכנולוגיות העכשוויות מציעות אפשרויות שלא היו קיימות בעבר, אבל מצד אני תמיד רצוי לקחת בחשבון גם את האופציה של שדרוג והתאמת התוספות לציוד הקיים.

 

איך לבחור שרות IT?

כאמור בחירת החברה שמספקת שירותי IT מחייבת התעמקות ובדיקות יסודיות לגבי איכות הפתרונות והשירות של כמה וכמה חברות.

בנוסף לטיב התוכנות ופתרונות החומרה, פרמטר משמעותי נוסף הוא הזמינות. הפקת מלוא התועלת מכל מערכות המחשוב של העסק מחייבת, לפחות בשלבים הראשונים, תמיכה מצד ספקית השירות ולכן נדרשת זמינות גבוהה. עוד מרכיב שיש לבחון בקפידה הוא העמידות והאמינות של המערכות השונות. בהקשר זה אי אפשר להתעלם מהעובדה שאנחנו חיים בעידן של אי ודאות משמעותית, ולכן תשתיות המחשוב חשופות לסכנות רבות, ממתקפת טילים, דרך רעידת אדמה או הצפה וכלה בנזקים מצד עובדים בארגון (בזדון או בטעות). שרות IT שכולל גם תוכניות אפקטיביות להבטחת פעילות רציפה בכל מצב מהווה יתרון משמעותי.