האלשטאט, אוסטריה

האלשטאט, אוסטריההאלשטאט זהו כפר באזור דאכשטיין, אוסטריה עילית. הכפר ממוקם בין חופיו של אגם האלשטאט, שרוחבו אינו עולה על 2 קילומטרים, לבין המורדות התלולים למדי של רכס דאכשטיין. הכפר מונה כ-1000 תושבים. 

היופי המפורסם של האלשטאט

מלבד יופיו, מפורסם הכפר משתי סיבות: התרבות הקדומה של הקלטים – תרבות האלשטאט; ומכרה המלח הראשון בעולם הממוקם בהר מלח (זלצברג, בגרמנית), מה שהוביל את ארגון אונסק"ו של האו"ם להכריז על האלשטאט כאתר מורשת עולמית ב-2001.

 

עושרו של המקום במלח הביא את האזור להתיישבות כפרי לפני אלפים של שנים, על-ידי כורים, אורזים וסוחרים של מלח. ישנם ממצאים מוקדמים ביותר, על-פיהם היתה התיישבות במקום כבר בשנת 5000 לפנה"ס לערך.

 

העושר והסחר הפעיל שבמקום הביאו להתפתחות תרבות מוקדמת – "תרבות האלשטאט" – שהשתרעה על-פני כל מרכז אירופה – תרבות שקוימה על-ידי הקלטים או אבותיהם; פריחתה היתה באלף הראשון לפני הספירה. תרבות האלשטאט התחלפה בשלב מסוים בתרבות לה טן, שהתקיימה עד ימי הכיבוש הרומי – תקופה שממנה והלאה לא נתגלו בכפר ממצאים מיוחדים או מעניינים. עם זאת, ידוע כי נשמרה בכפר החשיבות המסחרית וכי כריית המלח נמשכה בו גם בימי הביניים. החל מסוף המאה ה-16 הועבר המלח שנכרה בכפר בצורת מי מלח, דרך צינור שנבנה מאלפי גזעים של עצים חלולים, אשר הוביל את מי המלח לאורף 40 קילומטרים, עד לאבנזה.

 

עד לא מזמן (סוף המאה ה-19) אפשרי היה להגיע לכפר האלשטאט רק דרך שיט באגם, או דרך שבילים צרים. האדמה המעטה שבין גדות האגם וההרים שימשה לבנייה. גם התנועה בין בתי הכפר נעשתה לעתים בסירות או על-ידי שביל שעבר במורדות התלולים. מצוקת השטח בכפר הובילה למצב בו עצמות המתים נשלפו מקברותיהם אחת לכמה שנים והועברו לאחסון. בכפר ישנו "מוזיאון עצמות" (Beinhaus) שהוקם במאה ה-12, בו מוחזק אוסף הכולל למעלה מ-1,200גולגלות.

 

הדרך הראשונה לכפר האלשטאט נסללה לאורך החוף המערבי של האגם – דרך שפולסה בחלקים ממנו באמצעות פיצוץ המסלע לאורך החוף. רק באמצע המאה ה-20 נסלל כביש מודרני העובר דרך מנהרות שנחפרו מערבית לכפר. כריית המלח מתקיימת גם בימינו, אולם הכפר נשען כלכלית בעיקר על ענף התיירות. מתעניינים בהיסטוריה הארוכה של המקום? תוכלו לבקר במוזיאון המורשת המקומי (Heimatmuseum) ולהתרשם מהממצאים והעדויות להיסטוריה המרתקת.

עוד על הכפר האלשטאט

במרחק של 88 קילומטרים מהעיר זלצבורג שבאוסטריה, כ-75 דקות של נסיעה ברכב, תגלו את אחת הנקודות היפות של ארץ אוסטריה. עיירה קטנה זו ממוקמת בסביבה המרשימה ביותר לה ניתן לצפות. הכפר נמצא על גדותיו של האגם הפסטורלי "האלשטאט סי" ואילו מכל עבר תמצאו הרים מוריקים. מסלול הליכה בן שעה יאפשר לכם לחרוש את העיר לאורך ולרוחב – אך בפועל הסיור עשוי להימשך זמן רב יותר, שכן בוודאי שלא תרצו למהר במהלך הטיול הקסום, אלא לעצור מדי פעם, להתרשם מהנוף המפעים, לצלם ולנשום את האוויר הצח.

 

האלשטאט היא ללא ספק עיירה מרשימה בכל עונות השנה, כאשר כל עונה מתאפיינים ביופי וגוונים הייחודיים לה. בחודשי הקיץ תרצו אולי לרחוץ במימי האגם; באביב תרצו בוודאי לחזות בפריחה הנמצאת בכל עבר; בחורף תוכלו להשתתף בפעילויות סקי באתר הסקי שבעיירה הסמוכה, אוברטראון. בעיירה עצמה יש מספר פנינים שכדאי לכלול בתכנית הטיול שלכם בכפר: מוזיאון העצמאות של הכפר, בו למעלה מ-1,200 גולגולות; הילדים ללא ספק ייהנו מהמגלשות הקרוניות; ישנם מתחמי ספורט מגוונים ומהנים.

 

אל תפספסו ביקור במכרות המלח – בקרו לפחות באחד מהם – באזור זלצבורג בכלל והכפר האלשטאט בפרט.

פרסום עסקים איכותי בגוגל ובאתר המלצה
המלצות טיולים בארץ
המתוקים של ענבל - מארזים ממותגים ומתוקים
המלצות טיולים בארץ
תכשיטים נגד עין הרע