הרגישי טוב עם עצמך - בוטוקס היא לא קללה

דר רון קורמן רפואה אסתטיתעל פי חוכמת הפנים הסינית כל קו בפנינו מהווה קריאה או ניבוי של מצבים שהתרחשו או אשר עתידים להתרחש בחיינו. כן... כן לפי החוכמה הזו כל קו, קמט או סימן בפנינו מקבל משמעות, ולכן לפי הסינים הקדמונים מאוד לא מומלץ לשנות לנו את הקוים בפנינו. אלא שהמציאות היום מכתיבה אחרת, וכן הזרקת בוטוקס, מעבר לפופולאריות העצומה שצברה כמי שמשנה את פני המזריקים והמזריקות, גם יכולה, כפי שמעידים רבים מהם, להוות שינוי רגשי בעבורם.

מהו בוטוקס

הבוטוקס הוא רעלן המיוצר על ידי חיידק בשם בוטלינום. את החיידק הזה גילתה רופאה בלגית בסוף המאה התשע עשרה. הבוטלינום מבטל את הגירוי העצבי כאשר מזריקים אותו לאיזור מסויים הרי שהגירוי העצבי באותו איזור מתבטל והשריר הופך למשותק ורפוי מה שמביא להרפיית הפנים ולטשטוש הקמטים. מאחר ומדובר בכמויות קטנות מאוד של הרעלן הזה המוזרקות לעור, ואשר חודרות רק לעומק של מספר מילימטרים בלבד, אין הוא מצליח להגיע אל מערכת הלימפה או הדם. הבוטוקס נשאר באזור בו הוזרק ולא מתפזר הלאה כדי להרעיל את הגוף.

 

השפעת הבוטוקס על המצב הנפשי

במחקר חדשני שהתפרסם לאחרונה נבדקה השפעתו של הבוטוקס על מצב רוחם של המטופלים. המחקר התבסס על הקשר שבין הבעת הפנים לתחושה הפנימית של המטופל באופן שבו המוח מפרש תחושה זו, ובנוסף את תגובות הסביבה לאחר הטיפול.

 

ממחקרים מוקדמים יותר עולה כי הבעת הפנים משפיעה על הרגשות וגם על המוח אשר ניזון מהבעה זו. לפיכך הזרקת בוטוקס הדואגת להרפות את שרירי פנים, מאפשרת הבעה רגועה ונינוחה יותר, אשר גם אם אין היא מכוונת עדיין יש לה השפעה על המוח המפרש אותה כפעולה של נינוחות ורגיעה ומעביר לנו בעצם תחושה כזו.

הסרתם של קמטי הזעף מהפנים מאפשרת תחושה מתמשכת של נינוחות. ואם מצרפים אליה את התגובות האוהדות שמקבל מי שעבר טיפול כזה מהסובבים אותו, תגובות המעלות ללא כל ספק את ביטחונו העצמי, הרי שאין ספק כי בוטוקס גורם להשפעה חיובית על מצב רוחו של המטופל.בוטוקס במקום פרוזק

 ואילו מחקר בריטי חדש אשר בחן את השפעתו של הבוטוקס על אנשים שסבלו מדיכאון כרוני קבע שמטופלים אלו חשו לאחר הטיפול שמצב רוחם מרומם יותר. בעבור רובם החליף הבוטוקס את הפרוזק.  ואילו מחר אחר שנערך באותו נושא באוניברסיטת באזל השויצרית בניהול של פסיכיאטרים גילה כי המשוב העצבי שהמוח מקבל משרירי הפנים מאפשר את שימורם והיווצרותם של רגשות שונים. לפי המחקר הנ"ל ירדו תסמיני הדיכאון של מי שעברו טיפול בבוטוקס ב 47%.

ואכן אם בתחילת הדרך סברו כי הזרקות הבוטוקס יעילות לכשלושה חודשים לערך, הרי שממחקרים שנערכו מאוחר יותר עולה כי אם במשך עשרים חודשים מתמידים בהזרקת בוטוקס בכל שלושה עד ארבעה חודשים, יורדת תדירות ההזרקה לאחת לחצי שנה ואף יותר מכך. מסתבר כי העור והשרירים לומדים את ההשפעה של הבוטוקס ומתמידים בה גם לאחר שהרעלן פוחת בגוף וגם לאחר שחולף זמן רב יותר בין הזרקה להזרקה.

להתחיל בגיל צעיר

מחקרים נוספים מראים כי כאשר אנו מתחילים להזריק בוטוקס בגילאים שבין 30 ל-50  במצב שבו הקמטים עדיין מופיעים על פנינו כאשר אנו מביעים תחושה כזו או אחרת, ניתן להעלים אותם ולמנוע הופעתם של קמטים חדשים. הזרקה של בוטוקס בגיל צעיר יחסית תמנע את הקימוט והכיווץ של העור מראש ותרגיע את השריר שמתחתיו.

 

ד"ר רון קורמן רפואה אסתטית​

עפולה | ראש פינה

טלפון: 052-6417577

פייסבוק : https://www.facebook.com/drronkorman