5 סוגי יין לבן מומלצים

צבע הוא מאפיין מובהק של היין והוא נקבע לפי השאלה האם קילפו את הענב לפני הכנתו. כתוצאה מכך, ענבים עם קליפה הופכים ליין אדום בעוד ענפים מקולפים הופכים ליין לבן. יין לבן נחשב מתאים לדגים ומנות קלילות, הוא מתאפיין בדרך כלל בעפיצות בינונית וגוף בינוני ויש הטוענים שהוא גם בריא יותר.

עם זאת, מי שממש רוצה ליהנות מיין לבן צריך להכיר את הסוגים הבאים:

  1. אלברינו

אלברינו הוא יין שמגיע אלינו מספרד ולכן משלב בין חומציות גבוהה וטעמים של פירות הדר בהירים. הוא מומלץ עבור ישראלים בגלל שתנאי האקלים שבהם מגדלים אותו פחות או יותר דומים לארץ הקודש, אך לרוב הוא עובר מתחת לרדאר של המסעדות הגדולות.

זהו בכל אופן יין שמשתלב בצורה נפלאה עם ארוחת דגים או פירות ים וגם מומחי יין ותיקים מופתעים מהטעמים החזקים שלו.

  1. שרדונה

יין שרדונה הוא זן קלאסי ונפוץ יותר שמגיע מאזור בורגונדי בצרפת. יינות שרדונה נוטים להיות בעלי טעם קלוי עם נגיעות של וניל, הם אידיאליים לארוחות עם עוף צלוי ואפשר להגיש אותם גם עם דגים מעושנים כמו סלמון ופורל.

בניגוד לגרסאות הוותיקות, יינות שרדונה חדשים מגיעים היום גם מאזורי קליפורניה ומדינת וושינגטון שבארצות הברית.

  1. סובניון בלאן

עוד סוג קלאסי של יין לבן הוא סובניון בלאן ונדיר למצוא גבר או אישה מעל גיל 18 שלא ניסו אותו. זהו אחד מהיינות הלבנים היבשים המוכרים, החדים והמומלצים ביותר, לא רק בגלל שאזורי הגידול שלו משתרעים על פני כל העולם.

יין סובניון בלאן נוטה להיות נקי ורזה, הוא לעיתים קרובות עשבוני והחומציות המאוזנת שלו הופכת אותו למלווה מומלץ של גבינות פטה, גרוייר וריקוטה או תבליני עירית, שמיר וקריאולי.  

  1. מוסקט

מחפשים יין קליל ליום שמש בהיר? מוסקט ייתן לכם מענה מקיף לצרכים ולציפיות. עם גוף קל ומאוד יבש אין סיכוי שתתאכזבו, בעיקר לאור העובדה שאת זני המוסקט מגדלים בעמק הלואר בצרפת ותנאי האקלים הופכים אותם לחדים, חריפים וטעימים מאוד.

גם יין מוסקט יכול להתאים לארוחת גבינות או לחילופין למי שבוחר להגיש לשולחן תרנגולי בר, הודו או עגל. יש כאלה שמשתמשים בו כדי להכין רטבים עדינים והוא נפלא עם מנות ראשונות וקינוחים.

  1. ריזלינג

את רשימת היינות הלבנים המומלצים ראוי לסגור עם הריזלינג. זהו זן ענבים שמשגשג באקלים קריר ולכן הוא כמעט לא קיים בישראל, אבל זה לא אומר שאי אפשר ליהנות ממנו.

ריזלינג יכול להיות יבש או מתוק, הולך עם מנות מרעננות של קארי ירוק ומתאים גם כאפריטיף.