שמורת טבע חי בר ביוטבתה – ספארי כחול לבן

 

שמורת טבע חי בר ביוטבתהחצי שעה נסיעה מהעיר אילת נמצא נווה המדבר בל יוטבתה, ובו פרוייקט פורץ דרך שנועד להשבתם של חיות בר אשר הלכו ונכחדו מנוף ארצנו, כמו הפראים והראמים ועוד. מדובר בשמורת טבע ייחודית המאפשרת שיטוט בין עצי השיטה הגדלים במקום תוך הזדמנות נדירה להציץ בבעלי החיים מהמקרא, ולעשות זאת באמצעות סיור "ספארי" משלנו.

הקמת החי בר ביוטבתה

חי בר יוטבתה הוקמה ב- 1968 על ידי אברהם יפה, מנהלה הראשון של רשות שמורות הטבע. הקמת השמורה סימנה את ראשיתו של תהליך השבתם לטבע של בעלי החיים אשר נעלמו מנופי ארץ ישראל. לצורך כך הוקמו שני גרעיני הרבייה. אחד עבור בעלי חיים שחיו בחורש הים תיכוני, והשני עבור בעלי חיים מדבריים. כאשר המטרה כאן היתה להקים סביבה טבעית מוגנת ומבוקרת, אשר תאפשר להגדיל את אוכלוסייתם של בעלי החיים שנכחדו להרבות אותם, ולהחזיקם עד להשבתם לטבע.

 

אגודה ציבורית שהוקמה בשנות ה- 60 בשם "חי בר ואשר זכתה לחסותה של רשות שמורות הטבע, ונוהלה על ידי אברהם יפה ואורי צאן, שמה לעצמה מטרה להשיב מיני חיות בר שנכחדו בארץ וביסוסם של מינים המצויים זה מכבר בסכנת הכחדה. וכך בתחילת שנות ה- 70 גודר במלחת יוטבתה שטח בהיקף של כ- 12,000 אליו הובאו אוכלי עשב גדולים כפראים, דישונים, ראמי סהרה, ראמים לבנים, ערודים ויענים. ואילו באמצע שנות ה- 80 גודרו שטחים נוספים בשטח של כ- 6,000 דונם ממערב לכביש 90, מתוך מטרה להגן על אוכלוסיית צבי השיטים שהיא האחרונה בעולם והנתונה כרגע בסכנת הכחדה.

 

בעלי חיים נדירים בסביבתם הטבעית

שמורת הטבע חי בר מחולקת לשלושה חלקים עיקריים: השטח הפתוח המשתרע על שטח של 12 קמ"ר ובו ניתן למצוא עדרים של אוכלי עשב מדבריים נדירים החיים בו בתנאים הדומים לתנאי חייהם בטבע. כאן ניתן בכל שעה עגולה להצטרף לסיור מודרך כאשר אתם מהווים חלק משיירה של כלי רכב המצויידים במכשירי קשר, לקבל הסבר על חיות השמורה. שימו לב כי אין לצאת מהרכב במהלך הסיור, על מנת לא להפר את שלוותם של בעלי החיים.

 

בשעה אחת עשרה מקבלות החיות בחי בר את מזונן, אך כבר בשעה עשר הן מסתדרות עדרים עדרים ליד נקודות ההאכלה שלאורך מסלול הסיור, ואז אפשר להביט בהן מקרוב. זוהי גם השעה המועדפת לביקור. כאן ניתן לסוע לאט, לפתוח חלונות ולהתבונן. אם תגיעו בעונת הסתיו תבחינו ביען המחזר במרץ אחר הנקבות שעה שהוא מתהדר בצוואר בצבע בורדו על מנת למצוא חן בעיניהן. גם הדישון בעל הקרניים המסולסלות, והראם הלבן שקרניו הישרות המשתקפות מן הצד כקרן אחת, והפרא שגופו כחמור וראשו דומה לראש סוס, יקדמו את פניכם.

 

לאחר הסיור ברכב תוכלו לבקר במרכז הטורפים הנמצא ליד הכניסה ליד החי בר. שם נמצאות המכלאות של טורפים ממינים שונים. רוב הטורפים פעילים בלילה ונחים ביום כך שסביר להניח כי תמצאו אותם רובצים במאורות, בשוחות ובנקיקים שהוסדרו עבורם בכלובים.

בחדר החושך אפשר לצפות בבעלי חיים ליליים המוצגים כשהם בפעילות. כמו העטלפים, הנברנים ועופות הלילה.

 

דרכי ההגעה לשמורה

השמורה ממוקמת על כביש מספר 90 בין הקיבוצים יטבתה וסמר, 35 ק"מ צפונית לאילת. הכניסה אליה מחוייבת בתשלום. המסלול בשמורה מיועד לכל כלי הרכב, וכאמור אין לרדת מהרכב במהלך הסיור. כמו כן מוקרן בכניסה סרטון על הקמת החי בר, בעלי החיים שקיבלו בו מקלט ופעולותיו.

 

רישום עסקים לאתר
אלפנט פיננסים
פרסום עסקים איכותי בגוגל ובאתר המלצה
תכשיטים נגד עין הרע
המלצות טיולים בחול