שמורת טבע חוף האלמוגים

שמורת טבע חוף האלמוגיםעל רקעם של הרי אדום והרי אילת המדהימים ביופים, ולחופו של הים האדום באילת תוכלו למצוא את שמורת האלמוגים הצפונית ביותר בעולם. השמורה כוללת שוניות אלמוגים הסמוכות לקו החוף והיא משתרעת לאורך 1.2 ק"מ. בשל היותה של שונית האלמוגים הצפונית ביותר בעולם, היא הופכת למעשה למחזה נדיר הכולל מגוון של מיני דגים וחסרי חוליות ימיים.

 

במימי השמורה תוכלו לראות מושבות של אלמוגים ודגים טרופיים צבעוניים, שושנות ים, צדפות ועוד לאורך כל השונית, אשר יש מי שנוהג לתאר אותה כשלל גנים צבעוניים מתחת למים. כאן ניתן לצפות בעולם מופלא וססגוני של אלמוגים, דגים ומגוון עצום של בעלי חיים ייחודיים.

שמורת טבע מוכרזת

מדובר בשמורת טבע מורכזת של רשות הטבע והגנים הכוללת את שונית האלמוגים של מים רדודים שהיא היחידה במינה בישראל. השמורה היא החלק הראשי והמשומר ביותר של השונית שבעבר השתרעה לכל אורכו של החוף המערבי של מפרץ אילת. שוניות אלו רגישות ביותר להשפעת אדם והן נפגעו לאורך השנים, הן מפעילות אינטנסיבית בקו החוף כתוצאה מבנייה, תאורת לילה – במיוחד כזו המופנית אל עבר הים. השלכת פסולת ועוד. וכן מפעילות בשטח הימי עצמו כמו רמיסה, ודריכה של השונית, במתכוון או בשוגג. כמו גם פעילות דייג וצלילה.

 

בעבר, בשל מיקומה המבודד של השונית במפרץ אילת, בו המליחות גבוהה יותר וקיימת פחות תנועת מים מברוב הימים, התאפשרה כאן התפתחותם של זנים אנדמיים רבים. אורכה של השמורה בעבר השתרע מעל 12 ק"מ, אך עקב פגיעת האדם בה הצמטצם מאוד שטח. מטרת השמורה היא אם כן לשקם ולהגדיל מחדש את שטח השונית. השמורה הוקמה בשנת 1964, מדרומה מצויה שמורת טבע הים הדרומי אילת שהוקמה ב- 2002, ושמורה נוספת בשם שמורת טבע ים האלמוגים הוקמה ב- 2009.

 

סכנה נוספת האורבת לשמורה היא העובדה כי בשנים האחרונות חל גידול באוכלוסיית הכוכבן הקוצני, שהוא כוכב ים שכמעט ואין לו טורפים טבעיים, והוא אחד המשמידים העיקריים של שונית אלמוגים ברחבי העולם. רשות הטבע והגנים, והמצפה התת ימי חברו למאמץ משותף על מנת להקטין את אוכלוסיית הכוכבן.

 

מה אפשר לראות בשמורה

השמורה עצמה בנויה מקטע חוף תחום המשתרע על 1.2 ק"מ כשהשונית העילית הצמודה לחוף מוקפת במצופים התוחמים אותה ומונעים למעשה את כניסתם של האנשים אליה. עומקה של שונית זו אינו עולה על 2.5 מטר.

בשמורה הוקמו שני גשרים המאפשרים גישה לצוללים ללא פגיעה בשונית האלמוגים. הגשרים עצמם מובילים לקצה השונית העילית אשר בחזיתה מצויים אלמוגים בעומק של 6 עד 12 מטר. הגשרים מאפשרים תפצית עילית על השונית וסביבה תוכלו למצוא בעל חיים המוצאים בהם מחסה. לאורך החוף ישנם אזורי שכשוך רדודים מעין בריכות רדודות הסמוכות לחוף והמאפשרות לילדים קטנים להשתכשך במים.

 

ביקור בשמורה

השמורה משתרעת מול חופי הרחצה הדרומיים של העיר אילת מאזור חוף אלמוג בצפון ועד מעבר הגבול טאבה בדרום, וכביש 90 חולף לכל אורכה. המבקרים בשמורה יכולים להנות מיופיים של היצורים הססגוניים החיים בה גם מבלי לצלול צלילה מקצועית, כל זאת זאת בעזרת מסכה ושנורקל. מומלץ להשתמש גם בסנפירים לילדים כדי להמנע מדריכה על קפודי הים שמפגש עם הקוצים שלהם עלול להסתיים באופן לא נעים. את כל הציוד הזה תוכלו לשכור בחוף וכך גם לגבי השכרת כיסאות ים ומיטות שיזוף. בחוף קיים מזנון וחנות מזכרות. הכניסה לחוף בתשלום סמלי בכניסה, וקיימת נגישות מלאה לנכים.

 

צפו ההמלצות גולשים - שמורת טבע חוף אלמוגים - לחצו כאן >>>

 

אלפנט פיננסים
רישום המלצה חדשה
המלצות טיולים בחול
תכשיטים נגד עין הרע
המלצות טיולים בארץ