שירותי הענן הנדרשים ביותר לעסק

שירותי ענן, הם בין האופציות הבולטות ביותר שעומדות בפני עסקים, לשם קבלת פתרונות מחשוב. רוב בתי העסק משתמשים בהם כיום, בהיקף כזה או אחר. שירותים אלה, מצמצמים את הטרחה וההוצאות, שכרוכים ברכישת וניהול מחשוב פנימי בעסק. את ההוצאות הגדולות של רכישה ראשונית, תחזוקה וניהול, הם מחליפים בהוצאות שוטפות קטנות, שהן ביחס ישר להיקפי השימוש בשירות. מהם השירותים הנדרשים ביותר?

 

שירותי הענן הנדרשים ביותר לעסק

 

תקשורת

בתחום התקשורת, שירותיה של מרכזיית ip בענן בולטים במיוחד. שירותים אלה, מאפשרים להחליף מרכזיות פנים ארגוניות ישנות ולקבל מייד את כל התכונות המתקדמות, של מרכזיית IP מודרנית. הן פועלות ללא צורך במרכזיה פיזית וכל התחזוקה והשדרוגים של המערכת, באחריות ספק השירות.  

 

תוכנות עסקיות מרכזיות

בין שירותי הענן הרבים, ניתן כמובן למצוא שירותים שמקבילים לסוגי התוכנות העסקיות העיקריות בהן עושים שימוש. לדוגמא - ניהול קשרי לקוחות (Customer relationship management - CRM). לעתים, לתוכנות עסקיות כאלה יש גם גרסת שירות ענן. באופן מיוחד, בעסקים רבים בארץ בולט השימוש במוצרי תוכנה של מיקרוסופט. ארגונים כאלה, יימצאו באינטרנט שירותים מקבילים במסגרת Office 365. זו היא חבילת שירותים, שכוללת את Office Professional Plus, שירות תקשורת מאוחדת (Lync Online) וכן גרסת שירות של שרפוינט SharePoint Online.

 

גיבוי ושרידות עסקית

גיבוי ושרידות עסקית, הם כמובן נושא קריטי. שירותי ענן מאפשרים לנטרל את התלות במיקומו הגיאוגרפי של העסק. אם הוא נפגע פיזית, עדיין ניתן להיעזר בגיבוי שבוצע למקום בטוח, דרך האינטרנט. במציאות הבטחונית שלנו, לצד הסיכונים שקיימים בכל מקום (רעידות אדמה, שטפון, שריפה), מדובר בסוג שירות חשוב ביותר. ישנם אף שירותים מסוג זה, שמאפשרים לבצע בזמן חירום התאוששות מהירה מאוד, שתסייע להבטיח המשכיות עסקית.

 

אחסון, שיתוף וסנכרון קבצים

קבצים הם רכיב מרכזי בפעילות העסקית הממוחשבת השוטפת. שירותי אחסון מאפשרים לשמור אותם במקום בטוח ומרוחק, לשתף אותם בין אנשים ולסנכרן אותם בין התקני מחשוב שונים. שתי דוגמאות בולטות בתחום זה, הם Google Drive ו-Dropbox.

 

דואר אלקטרוני

דואר אלקטרוני הוא עדיין כלי עסקי חשוב ביותר ויש לו גרסאות רבות כשירות ענן. Exchange Online - גרסת שירות הענן של כלי הדואר והיומן של מיקרוסופט, זמינה במסגרת Office 365. דוגמא בולטת נוספת, למרות שאיננה מיועדת לעסקים, הוא שירות ג'ימייל של גוגל.

 

תשתיות מחשוב

עוד נציין, כי ניתן לשכור גם תשתיות מחשוב כשירות ענן, במגוון אופנים. ברמה הבסיסית של אלמנטים כמו שרתים או נפח אחסון, מדובר על שירותי Infrastructure as a service (IaaS או תשתית כשירות). ברמה גבוהה יותר בהיררכיית מערכות המחשוב, ניתן להשכיר מערכות מחשוב שלמות כשירות ענן והדבר מכונה Platform as a Service (PaaS או פלטפורמה כשירות).

 

לסיכום

לכל בית עסק צרכים ואילוצים עסקיים מיוחדים משלו, כשאין ספק שיש צורך בפתרונות תקשורת מסוגים שונים. כמו כן, מבחר השירותים הרחב בענן, יענה לרוב על מרביתם.