באילו שפצורים לנשק באמת כדאי לחיילים להשתמש?

לא צריך להיות חיילים וותיקים ובעלי פז"ם בכדי להכיר את האיכות של כלי הנשק השונים הנהוגים בצה"ל. הם ידועים בכך שהינם תקניים וברמה גבוהה. יחד עם זאת, נמצא כי הכנסת שפצורים יכולים להפוך את האפקטיביות למשופרת וגם להקנות אפילו סטייל ואופי לנשיאת הנשק בזמן שגרה. שיפורים מסוימים, כדוגמת הרצועה, לכאורה יכולים להעניק לנשיאת הנשק בעיקר חזות יותר מרשימה או ייצוגית. יחד עם זאת, ישנן תוספות ושיפורים שהם הרבה יותר מהותיים. נסביר להלן למה באמת כדאי לחיילים להשתמש בשיפורים ומהי התועלת של הדברים. 

שפצורים לנשק לטובת הסתערות

בפעילות מבצעית, אחד הדברים המאתגרים יותר הינו ביצוע הסתערות יעילה לעבר האויב. במצבים כאלה, שיפצורים לנשק יכולים להפוך את המצב להרבה יותר נכון, מבחינת מהירות פעולה ודיוק. שפצור שנקרא ידית הסתערות מותקן על החלק הקדמי יותר של הנשק, על המתפסים. בצורה כזאת משפרים את האחיזה וגם מחזקים את הדיוק בזמן הפעלת הנשק במצב נייח או בתנועה.

דגמים מיוחדים של ידיות הסתערות יכולים לכלול שיפורים שמקנים יציבות גבוהה במיוחד, למשל עבור ירי במצב שכיבה. לצורך כך, מתקינים ידית אשר בחלקה התחתון כוללת התקן שמתפצל לשניים, כלומר מעין דורגלים נפתחים. בנוסף, דגמים נבחרים של ידיות הסתערות גם מאפשרות קיפול חלקי או הזזה. כך ניתן לשאת את הנשק בצורה נוחה, מחוץ לפעילות מבצעית. הידיות האיכותיות בנויות בצורה שמונעת תזוזה או החלקה של הנשק, גם בתנאי חום ולחות, אבק או הזעה בכפות הידיים.

השפצורים שמחליפים ומשפרים אל הקתות

הפעלה של נשק אישי בעל קנה ארוך לא נעשה בדרך כלל בצורה אימפולסיבית. לצורך הפעלה מדויקת יש להכניס היטב את הקת לשקע הכתף, לכוון ורק לאחר מכן, לירות. שיפור התפעול מתבצע לעיתים קרובות באמצעות שפצור הקת או החלפת הקת הבסיסית, הרגילה. על ידי תוספת, החלפה או שיפור של הקת, משיגים עוד יותר יציבות ונוחות בזמן ירי במטווח או בעת פעילות מבצעית. קתות משופרות ניתן להשיג בצבעים שונים (כגון כהה או צבעי הסוואה). דגמים מסוימים כוללים מבנה נייד לתמיכה בלחי. השיפורים הללו נפוצים מאוד ביחידות המיוחדות אך הופכים לנפוצים יותר ויותר, גם ביחידות השדה השונות.  

מסילות שמאפשרות הכנסת שפצורים תקניים

לפני חיבור שפצור שבאמת כדאי להשתמש בו, יש לבדוק שהוא אכן תקני, איכותי, עמיד ויעיל. לצורך כך ראשית יש צורך לרכוש את השפצור מספק מורשה, שעובד עם משרד הביטחון. כמו כן, יש לתת את הדעת על כך שהשפצור יכול להתחבר למסילות תקניות. מסילות פיקטיני (רעיון שפותח בארה"ב) נחשבות כיום לתקן מקובל בהכנסת שיפורי נשקים תקניים. את המסילות הללו ניתן לקנות ולחבר לחלקי הנשק שאותם רוצים לשפר. למסילות הללו ניתן לחבר בין היתר דורגלים לייצוב, קתות משופרות, שלל ידיות אחידה, שיפורים לכוונות באופן מתברג ועוד.

פנסים, כוונות ואפילו רצועות משופרות

בשלבים מתקדמים יחסית, כאשר החייל כבר הינו בעל פז"מ צבאי עשיר למדי, נהוג לעשות שימוש בשיפצורים נוספים, על פי הצורך. למשל, בפעילויות מסוימות, אם יש צורך בשיפור תאורה, ניתן להתקין פנס טקטי המתחבר לכלי הנשק. עבור חיילים שצריכים ורוצים עוד יותר דיוק, ניתן להחליף את הכוונות הבסיסיות בכוונות משופרות, עם סמני לייזר, סיבים אופטיים או אמצעים טלסקופיים. ומי שממש לא מרגיש בנוח להסתובב עם רצועת נשק צבאית רגילה, ניתן אפילו להשיג מענה משופר. רצועות עמידות ובאיכות משופרת, שניתן להתאים למבנה הגוף וכמובן, בהתאם לסוגי הנשק האישי שבו משתמשים.