חשיבות שיעורי שחייה לילדים

שיעורי שחייה לילדיםמזג האוויר הישראלי מספק לנו אינספור הזדמנויות לקפוץ למים. בכל קייטנת קיץ זו פעילות יומית, וגם בחורף ניתן לראות בריכות מקורות שמלאות ברוחצים. ישנם אפילו בתי ספר שבהם שיעורי שחייה הם חלק בלתי נפרד מתוכנית הלימודים הסדירה. הקניית מיומנויות שחייה לילדים עשויה להיות מתנה לכל החיים עבורם, שתאפשר להם לקבל כלים להתמודדויות שונות גם מחוץ לבריכה.

 

מדוע כדאי שילדים יידעו לשחות

ליכולת לשחות באופן עצמאי יתרונות רבים, עבור ילדים ומבוגרים כאחד. ראשית כל בהיבט הבטיחותי: בריכות ומקווי מים טבעיים, הם לרוב אזורים שוקקי חיים המלאים בבני אדם שבאים ליהנות ולנפוש. במקומות צפופים כאלה, היכולת שלכם כמבוגרים המלווים את ילדיכם להשגיח עליהם בצורה המיטבית, היא מוגבלת למדי. מספיקה שנייה אחת של חוסר תשומת לב וילד עלול לטבוע, על אף הימצאותו של מציל במקום. ייתכן כי במידה ואותו ילד היה לומד לשחות, הוא אמנם היה נקלע למצוקה במים אך גם מסוגל להיחלץ ממנה, או לפחות לשחות למקום בטוח יותר – ואולי הדבר יכול היה להציל את חייו.

 

היתרון השני של השחייה אצל ילדים הוא בהנאה הגדולה הטמונה בה, והעובדה כי היא מאפשרת השתתפות בפעילויות ספורט וחברה במגוון סיטואציות המתרחשות בבריכה ובים. ההרגשה של הילד שהוא מהווה "חלק מהחבר'ה" ומסוגל להיות חלק מקבוצה המשחקת כדור-מים או מתחרה בשחייה, למשל, מגבירה את תחושת המסוגלות והביטחון העצמי.

 

נוסף על כל אלו, אין כמו שחייה על מנת לפתח ולחזק את הגוף בלי לחשוש למאמץ יתר של הגב, לשפר את המוטוריקה הגסה ואת יכולת ההתמצאות של הילד במרחב, בתחושת כבידה ייחודית שלא יוכל להגיע אליה על הקרקע.

 

איפה אפשר ללמוד שחייה?

במקומות שונים בארץ ניתן למצוא "בתי ספר לשחייה" שהם למעשה שיעורים קבוצתיים המתקיימים לרוב בבריכות העירוניות. מדובר בדרך כלל בקבוצות של מספר ילדים יחד, הלומדים עם מדריך שחייה את התנועות הנדרשות להתקדמות במים ולציפה, החל מראשית שחייה ועד לשיפור תוצאות אצל שחיינים מנוסים יותר. אין מדובר בקבוצות ענק והלמידה היא בדרך כלל תהליך של שלב אחר שלב, המאפשר לילד להתקדם בקצב שלו ולקבל "דחיפה" מסוימת, בזכות הימצאותו לצד ילדים כמותו הלומדים לשחות.

אפשרות נוספת היא לקיחת שיעורים פרטיים אצל מדריך שחייה אישי, שיעבוד אך ורק עם ילד אחד בכל פעם, כאשר תשומת הלב תינתן כל כולה אל התלמיד הספציפי ותתמקד בחיזוק היכולות האישיות שלו. העבודה עם הילד תתבצע הן מבחינה פיזית, כלומר למידה על השימוש בגופו בצורה הנכונה בכדי להצליח לשחות היטב, והן על חיזוק האמונה העצמית והיכולת המנטלית לעמוד בלחצים, במיוחד אם הילד מעוניין לעסוק בשחייה כספורט מקצועי יותר ולהתחרות בתחום.

ככלל, שיעורי שחייה פרטניים הם העדיפים מכולם אך גם היקרים ביותר, ועם זאת עשויים להביא את ילדיכם ליכולת שחייה ברמה גבוהה תוך זמן קצר יחסית.

 

מה לעשות כאשר הילד מפחד ממים?

הרבה ילדים ובמיוחד הצעירים שבהם, חוששים מהקרבה למקורות מים כמו ים או בריכות שחייה, ובמקרים חמורים ילדים עלולים לפתח חרדה אפילו כשהם נמצאים באמבטיה שבבית. האתגר ללמד ילדים כאלו לשחות, הוא באופן טבעי גדול יותר אך אפשרי בהחלט, והוא תלוי הרבה בגישה הרגועה והמחזקת של ההורים.

 

מומלץ לבצע חשיפה הדרגתית למים, החל מטבילת כפות הרגליים בגיגית, לדוגמה, ועד למצב שבו הילד מוכן להיכנס עם כל גופו אל האמבטיה. ניתן אפילו לתרגל בבית את לבישת בגד הים והמצופים ולהפוך את העניין למשחק ולחוויה מהנה עוד בטרם נכנסים לבריכה אמיתית, וכך ייתכן והחששות יפוגו אט אט, עד להיעלמותם כליל כאשר יגיע הזמן להתמודד עם השחייה עצמה.

 

המלצות טיולים בחול
רישום עסקים לאתר
פרסום עסקים איכותי בגוגל ובאתר המלצה
האחים תמם עבודות איטום
התקנת מצלמות אבטחה 2