קרנות השתלמות: כמה כסף המעסיק צריך להפקיד לכם לחיסכון?

קרנות השתלמותקרנות השתלמות הן מוצר חיסכון המאפשר לכם לחסוך כסף לטווח הבינוני. בעבר הן יועדו לשכירים בלבד ורק למטרות מימון השתלמויות כגון כנסים מקצועיים, קורסים או הרשמה ללימודי המשך. היום, גם שכירים יכולים לפתוח קרן השתלמות ולהשתמש בה לכל מטרה לאחר תקופה בת 6 שנים. לפני שמצטרפים לקרן השתלמות, יש כמה בדיקות שחשוב מאוד לבצע. חוץ מזה, חשוב לוודא כי המעסיק בעבודה מפקיד לכם כספים כנדרש. אז איך בודקים ועושים את כל זה? המשיכו לקרוא וגלו!

 

קרנות השתלמות הן אפיק חיסכון חשוב המאפשר לחסוך כסף לכל מטרה. כשכירים שנפתחה להם קרן השתלמות, עליכם להפקיד אליה כ - 2.5% משכרכם מדי חודש. לכך מתווספים 7.5% נוספים אשר אותם המעסיק שלכם נדרש להפקיד. לצד זאת, פתיחת קרנות השתלמות וביצוע הפקדות אליהן ע"י המעסיק הן אינן תקנות מחייבות על פי חוק. במקום זאת, ישנם הסכמים קיבוציים וצווי הרחבה סקטוריאליים ספציפיים אשר כן מחייבים מעסיקים לעשות זאת, אך דבר זה נכון למגזרים מעטים וספציפיים.

 

שתי דוגמאות רלוונטיות הן צו המחייב להפקיד השתלמות לעובדי ניקיון ותחזוקה והסכם מיוחד המחייב מעסיקים להפקיד השתלמות מוגדלת לעובדי ההוראה. את הכספים הנצברים בקרן ההשתלמות ניתן למשוך במלואם לאחר 6 שנים ובמקרה זה הם יהיו פטורים לחלוטין מתשלומי מס.

 

שכירים עם קרנות השתלמות פעילות שעברו למקום עבודה חדש ייהנו מהוותק של הקרן הקיימת והיא תיספר להם בעת פתיחת קרן השתלמות חדשה. למשל, שכיר שהייתה לו קרן השתלמות במשך 5 שנים, יוכל לבצע משיכת כספים משתי הקרנות יחד (גם מהקרן הקודמת וגם מהקרן החדשה) לאחר שנה מתחילת העסקתו במקום העבודה החדש.

 

איך בוחרים קרנות השתלמות?

  • בחינת מסלול השקעה: לקרנות השתלמות יש מגוון מסלולי השקעה הנעים על ציר של "התאמה לצרכים כלכליים ורמות סיכון". אז לפני שאתם בוחרים קרן השתלמות, ודאו כי מסלולי ההשקעה הקיימים שלה מתאימים לצורכיכם הפיננסיים.

  • השוואת "דמי ניהול": קרנות השתלמות מנוהלות בסוכנויות ביטוח או בבתי השקעות פרטיים. בעבור ניהול הקרן, ישנה עלות שנקראת "דמי ניהול". במקרים מסוימים כנראה שהעלות תהיה כדאית, אך תמיד מומלץ לבדוק ולהשוות כדי ליהנות מדמי הניהול המשתלמים ביותר.

  • היקף התשואה: בצעו השוואה בין מספר סוכנויות ביטוח ו/או בתי השקעות ובחנו אצל מי השיגו קרנות הנאמנות את התשואות הגבוהות ביותר, לצד הסיכון הנמוך. הרי לא תרצו לחסוך בסיכון גבוה מדי שעשוי לא להתאים לאופי שלכם.

  • רמת השירות: לפני שאתם מצטרפים לקרן השתלמות, התעקשו על בדיקת רמת שביעות הרצון של השירות בגוף האחראי על ניהולה. בשורה התחתונה, מדובר בכסף שלכם ובוודאי הייתם מעדיפים שהוא ינוהל בידיים מקצועיות בלבד. את מדדי רמת השירות אגב, ניתן לבחון באמצעות טבלת השוואה מיוחדת המתפרסמת מדי שנה באתר האינטרנט של רשות שוק ההון.

 

אז מה אתם אומרים, לא הגיע הזמן שגם לכם תהיה קרן השתלמות?