צלילת היכרות באילת

צלילת היכרות באילתתחשבו על זה למצוא את עצמכם בתוך המים, הרחק מכל הרעש וההמולה היומיומית, להתעטף בתוך הקרירות והשקיפות של המים. להבט ולהתפעל מקרני השמש המפיצות אור שחודר לתוך המים ומאיר את עולם החי. מראה שיכול להתחרות בכל תמונה הכי מדהימה שרק צוירה. ללא ספק התנסות בצלילה היא הזדמנות לחוות משהו שונה באמת, המאפשר לנו לבקר בעולם אחר, כזה המנתק אותנו מהעולם שאנו רגילים אליו.

 

אז נכון רובנו סבורים כי צלילה היא להרפתקנים בלבד, וכי נדרשים כישורים מיוחדים כדי שנוכל לצלול. אך למרבה הפלא מתברר שלא! יתרה מכך, גם אם לא תאמצו את הספורט הזה לחייקכם ותתמידו בו, עדיין מאוד מומלץ להתנסות בחווית הצלילה. במיוחד כי כדי לחוות את העולם התת-מימי אין צורך בכישורים או הכשרה מיוחדים.

 

מי יכול לצלול?

כל מי שגילו הוא 8 ויותר, ונמצא בבריאות תקינה יכול להשתתף בצלילה. אולם ישנן מגבלות שצריכים לשקול ולבדוק ואשר לעיתים דורשות התייעצות או התייחסות מיוחדת.

 

כמו לדוגמה חרדת מים. שהרי כמעט טריויאלי לומר שמי שמפחד להיכנס לים צריך לחשוב פעמיים לפני שהוא נכנס לחליפת צלילה. כך גם לגבי מי שסובל מקלסטרופוביה, ולא אין מדובר בנטייה קלה להתבונן על כפתור האזעקה שבמעלית, אלא במצב שבו אתם בוחרים לעלות במדרגות, גם אם מדובר לא עלינו בקומה השביעית. במקרה כזה אולי כדאי שלא תמצאו את עצמכם 20 מטר מתחת לפני הים.

 

כך גם אם הגעתם לנסיון הצלילה מהסיבה הלא נכונה כמו לחץ חברתי, ולא בעקבות רצונכם האמיתי, זה הזמן לשקול בשנית אם אתם אכן  מעוניינים בהתנסות.

 

יש כמובן את ההיבט של בעיות הבריאות. כדאי לדעת כי לא כל בעיה בריאותית מונעת מכם לצלול, אבל אם אתם סובלים מבעיות בריאות מומלץ להיוועץ עם רופא צלילה בנוגע למידת הסיכון שהן מהוות. בעיות בריאות אשר עלולות להיות בעייתיות בצלילה הן בעיקר אסטמה ובעיות נשימה, בעיות אף-אוזן-גרון, מחלות לב, היריון ועוד.

 

מה לא יגביל אתכם מתחת למים. ורטיגו, לדוגמה, גם אם אתם מקבלים סחרחורת מהגובה הנמוך ביותר שעולה על דעתכם, אל דאגה, עומק אינו גובה והפחד שתוקף אתכם בקומה ה-30 לא ימצא תנאים טובים בעומק של 15 מטר. גם מחלת ים, כזו שהופכת אתכם לירוקים על רקע כחול המים העמוקים, אינה בעייתית כאן. דעו שהצלילה לא גורמת לבחילה. הדבר היחיד שעלול לגרום לכם בחילה הוא השיט למקום הצלילה, אם תצטרכו לשוט אליו.

 

לצלילה אין גיל מקסימאלי, אך אם אתם מעל גיל 40 מומלץ לבצע בדיקת מאמץ אצל רופא ספורט או רופא צלילה, קודם שתלבשו את חליפת הצלילה. באופן מפתיע היעדר כושר אינו מהווה קושי מתחת למים.

 

 

צלילה היכרות

אולם תיאום הציפיות הטוב ביותר נעשה על ידי צלילת היכרות. מדובר בצלילה קצרה בת חצי שעה בליווי מדריך הנמצא לצידו של הצולל בכל מהלך הצלילה. לאחר קבלת הסבר "על יבש" לגבי מהלך הצלילה ותדרוך שמטרתו ליידע לגבי כל מה שחשוב לדעת למקרה ש..., חוגרים את ציוד הצלילה ויורדים למים. לפני ההעמקה מבצעים על פני המים תרגול קצר להסתגלות, ההעמקה הינה הדרגתית ועומק הצלילה המירבי הוא 6 מטר.

 

איפה כדאי לצלול צלילת היכרות

אין ספק כי צלילת היכרות באתר המערות באילת היא הדרך הנעימה ביותר להתוודע לספורט הצלילה. כאן ניתן להתנסות בחוויה של העולם התת ימי הקסום, לצלול בין אלמוגים צבעוניים ומגוונים, דגים מעניינים ומגוון של בעלי חיים ימיים.