פתיחת תיק השקעות: מדריך

 

פתיחת תיק השקעותלהשקיע לבד או בבית השקעות? כיצד בונים תמהיל השקעות מותאם למשקיע? ואיך קובעים את רמת הסיכון המתאימה?

שנת 2020 היה מורכבת מבחינה כלכלית, והביאה עמה אי-ודאות ודאגות. גם הבורסות ברחבי העולם הגיבו למשבר, ובשיא גל התחלואה הראשון, רשמו השווקים ירידות חדות של עד כ-30% בממוצע. עם זאת, בהמשך היינו עדים לתיקון משמעותי, כאשר הודעות חיוביות על הצלחות בניסוי חיסונים לקורונה החזירו את הצבע ללחיי המשקיעים.

 

מטרתה המרכזית של השקעה בבורסה היא להגדיל את סכום הכסף שברשותנו באמצעות ניירות ערך שונים. אך לצד משקיעים בעלי ניסיון של שנים רבות, ניתן למצוא כיום גם משקיעים חדשים, שמבקשים להתחיל את דרכם בבורסה. עבורם, כדאי לדעת מהן האפשרויות השונות לפתיחת תיק השקעות, כיצד בונים את תמהיל ההשקעות ואיך ניתן להתאים אותו לצרכים ולרצונות של כל משקיע ומשקיע.

פתיחת תיק: לבד או בניהול מקצועי

יש משקיעים שמנהלים את ההשקעות שלהם בשוק ההון באופן עצמאי. אלה נדרשים ללמוד היטב את שוק ההון לפני הכניסה אליו, להבין מונחים טכניים שונים הקשורים במסחר בבורסה, ולעקוב מקרוב אחרי שינויים במניות ובסקטורים שבהם הם מעוניינים להשקיע. הדבר דורש השקעה של לא מעט זמן ומאמץ, כדי להגיב במהירות לכל שינוי המתחולל בשוק.

אפשרות אחרת היא להפקיד את מלאכת ניהול תיק ההשקעות בידי אנשי מקצוע, כדוגמת בתי השקעות שבהם פועלים מנהלי תיקים מומחים בעלי רישיון מטעם הרשות לניירות ערך. יש לזכור כי ברוב המקרים, יש צורך בסכום מינימום על מנת לפתוח תיק בבית השקעות, כך שיש להביא זאת בחשבון.

 

בבתי ההשקעות מועסקים אנשי מקצוע שכבר צברו ותק בשוק ההון, בדגש על הבורסה, ומתמחים בניהול תיקים עבור לקוחות. הם מנצלים את הידע והניסיון שרכשו כדי להתאים לכל משקיע את התיק האופטימלי עבורו, ומנהלים אותו באופן שוטף, תוך מעקב קבוע אחר השווקים הרלוונטיים ונכונות לבצע שינויים מהירים בעת הצורך.

 

מאפיין נוסף של מנהלי תיקים מקצועיים הוא שבזכות הידע והניסיון המצטבר, הם רגילים לתפקד גם בתנאי לחץ ויכולים לקבל החלטות שקולות גם במצבים של חוסר ודאות. זאת, בעוד משקיעים המנהלים את התיק עבור עצמם, עלולים להגיב בפזיזות ולקבל החלטות השקעה שעשויות לפגוע בביצועי התיק לאורך זמן. הדבר נכון שבעתיים בתקופות של תנודתיות גבוהה, כמו במשבר הקורונה.

כיצד פותחים תיק השקעות?

פתיחת תיק השקעותעבור משקיעים שמנהלים את התיק בעצמם, הצעד הראשון הוא לקבוע את יעדי ההשקעה, את הצרכים ואת היכולות הפיננסיות הקיימות. מהו טווח ההשקעה שאנחנו שואפים אליו? לאיזו מטרה ישמש הכסף שנצבר? האם ניתן יהיה לעמוד בהפסד, ואם כן, מה גובה ההפסד המרבי שניתן יהיה לספוג? התשובות לשאלות אלו יסייעו להגדיר את מדיניות ההשקעות בתיק, את רמת הסיכון, את הסקטורים המועדפים להשקעה וכמובן ניירות הערך המתאימים.

לאחר קביעת מדיניות ההשקעה וכדי לפתוח בפועל את תיק ההשקעות, יש לפתוח חשבון ניירות ערך אצל אחד מחברי הבורסה: הבנקים ובתי ההשקעות. גם הסוחרים העצמאיים מבצעים את פעולות הקנייה והמכירה דרך חבר הבורסה, באמצעות מערכת ממוחשבת.

 

עבור משקיעים הפונים לניהול בבית השקעות, בשלב הראשון ניתן לערוך סקר שוק בין בתי ההשקעות השונים כדי לבחור את המתאים ביותר. בין הקריטריונים לבדיקה ניתן למנות את הוותק של חברת ההשקעות, האיכות והמומחיות של אנשי המקצוע המובילים בה, מעטפת השירותים שהיא מציעה ועוד. תהליך פתיחת בית בבית השקעות מתחיל בקיום מפגש אישי עם משווק השקעות מטעמו, כדי להכיר את המשקיע לעומק ולבנות עבורו תיק המתאים לצרכיו הייחודיים. פתיחת התיק תבוצע בידי מנהל ההשקעות, כמו גם הניהול השוטף של התיק בהתאם למדיניות ההשקעות שנקבעה. בנוסף, כל משקיע מקבל עדכון שוטף בנוגע לשינויים שנעשו בתיק ההשקעות שלו והתשואה שהוא הניב מדי רבעון, ויכול להתעדכן בסטטוס התיק בכל עת באתר של בית ההשקעות או מול איש הקשר שלו.

 

אילו מוצרים יכולים להיות בתיק ההשקעות?

המוצרים הפיננסיים שניתן למצוא ברוב תיקי ההשקעות ומהווים את רוב התיק, הם מניות ואגרות חוב (אג"ח), כמו גם קרנות נאמנות, קרנות סל ומכשירים פיננסיים נוספים.

 

איך מתאימים את התיק לרמות הסיכון השונות?

לכל משקיע רמת סיכון מועדפת, שנגזרת מכמה גורמים – העדפה אישית, יעדי ההשקעה, הנכסים האחרים שברשותו, תקופת ההשקעה וכן הלאה. לאחר קביעת רמת הסיכון, יש לבנות את תמהיל התיק בהתאם. השקעה במניות למשל, נחשבת תנודתית יותר לעומת השקעה באג"ח, אולם פוטנציאל התשואה בהן גבוה יותר.

 

מאפיינים אלה משפיעים על תמהיל התיק: משקיעים בעלי נטייה לשמרנות יעדיפו להקצות לאג"ח חלק גדול יותר מהתיק, בעוד משקיעים שמעוניינים להגדיל את פוטנציאל התשואה בתיק שלהם, או שמבקשים להשקיע לטווח הארוך, ישקלו להשקיע סכום גדול יותר במניות.

 

תיק השקעות

 

*אין באמור כדי להוות התחייבות להשאת תשואה ואין באמור משום תחליף לשיווק השקעות אישי המתחשב בצרכי הלקוח

 

קרדיט לתמונות: Shutterstock

קרקע באנר פנימי
רישום המלצה חדשה
המתוקים של ענבל - מארזים ממותגים ומתוקים
פרסום עסקים איכותי בגוגל ובאתר המלצה
רישום עסקים לאתר