עוסק מורשה - כל מה שרציתם לדעת

פתיחת עוסק מורשה במשרדי המספתיחת עוסק מורשה ברשות המיסים מתאימה לאדם המעוניין להתאגד כיחיד (לא כחברה). במאמר נסקור את דרך ההתאגדות במס הכנסה כעוסק מורשה.

 

ראשית כל, נציין שהוא שמחזור עסקאותיו השנתי קטן מ-100 אלפי שקלים יכול לפעול כעוסק פטור וישמח לדעת שהוא המאוגד ככזה זכאי להקלות והטבות שונות להן עוסק מורשה אינו זכאי. ביום בו עוסק פטור חוצה את הערך שהוגדר כערך מרבי למחזור שנתי, עליו להתאגד לאלתר כעוסק מורשה; למעשה הוא יהפוך אוטומטית לעוסק מורשה לענייני מע"מ, מלבד במקרה בו יגיש בקשה מיוחדת עקב חריגה חד פעמית מהמחזור.

 

לא משנה איך נסובב את זה: עוסק מורשה נתפס תמיד כרציני יותר מחברו הפטור

הוא המאוגד כעוסק מורשה תמיד ייתפס רציני יותר בעיניהם של אלו עמם הוא עושה עסקים, ביחס לעוסק פטור. על כן, מי שעובד מול חברות, רצוי שיירשם כעוסק מורשה או אפילו כחברה בע"מ, על-מנת להגדיל את הסיכויים שחברות רציניות תסכמנה לעשות עסקים עמו; עם זאת, לעתים כדאי יותר לפעול במסגרת אחרת, לגביה תוכלו להיוועץ עם רואה חשבון מוסמך.

 

פתיחת עוסק מורשה במשרדי המס

על-מנת לפתוח עוסק מורשה ברשויות המס, יש להגיע למשרד מע"מ, למלא טפסים רלוונטיים ולהצהיר על קיומו של העסק שתנהלו, כמו גם על מחזור העסקאות הצפוי. בתום התהליך תקבלו תעודת עוסק מורשה. או-אז שימו פעמיכם למשרד לביטוח לאומי כדי לפתוח גם שם תיק של עצמאי. לבסוף תוכלו להגיע למשרד מס הכנסה ולפתוח בו תיק נישום, עבורו תדווח בשוטף ותגישו דו"ח שנתי על רווחי העסק.

 

רישום כעוסק מורשה ודיווח לרשויות

על עוסק מורשה לדווח בשוטף לרשויות הרשמיות השונות, כמו גם לשלם ולדווח מדי חודש על מע"מ. מדובר במס בשיעור של 17%, שעשוי להשתנות מעת לעת על-פי החלטות ממשלה בנושא, אותו כל עוסק מורשה חייב לשלם מהכנסותיו.

בנוסף, יש לדווח בשוטף למס הכנסה ולביטוח לאומי, כמו גם לשלם לגופים אלו מקדמות כנדרש, המוגדרות בהתאם למחזור השנתי העסקי וכאחוז מההכנסות. יתר על כן, עוסק מורשה המעסיק עובדים נדרש בדיווח ובתשלום משכורת חודשית, תוך הסדרת העניין מול הרשויות.

 

קיימות סיבות שונות בגינן בוחרים חלק מהעוסקים לבצע דיווחים עצמאית; בעוד שהדבר אפשרי, הרי שהוא דורש בקיאות אמיתית, הבנה כיצד המערכת עובדת והתעדכנות שוטפת בדבר חקיקה ותקנות שונות הרלבנטיות לענייני עוסק פטור. דיווח עצמאי מתאים לעוסק שברשותו זמן פנוי ללמידת החומר ועניין אמיתי בנושא. אם אינכם שייכים לסוג האנשים שנהנים מההתעסקות בענייני מיסוי והנהלת חשבונות, רצוי מאוד שתסתייעו במשרד רואי חשבון עם מומחיות להנהלת חשבונות ומס של עסקים קטנים לצרכי ניהול עוסק מורשה.

 

שינוי רישום מעוסק פטור למורשה – ולהפך

ישנה אפשרות אמיתית לשינוי רישום מעוסק פטור למורשה ולהיפך, בהתאם להחלטת פקיד השומה. במידה שנרשמתם כעוסק פטור, ועם הזמן מחזור העסקאות השנתי שלכם משתנה וחוצה את הסכום המוגדר בחוק, או, במידה שלחילופין סכום זה קטן ועומד כבר שתי שנים ברציפות על סכום הנמוך מזה הקבוע בחוק, הרי שפקיד השומה ישנה את סוג העוסק בהתאם, בין אם מיוזמתו ובין אם על-פי בקשת העוסק.

 

מידע נוסף

לא כל אחד נולד עם ידע בתחום זה של ענייני מע"מ, מס הכנסה, חשבונאות ומיסים. על-מנת להבטיח שאתם מבצעים החלטה עסקית נכונה, רצוי שתיוועצו עם אנשי המקצוע המתאימים, שבאמתחתם ניסיון בעולם הלא תמיד ברור הזה. אם אתם סמוכים ובטוחים שתוכלו ללמוד את הנושא בעצמכם ולהתמודד כראוי עם רשויות המס הרשמיות של ישראל – בהצלחה רבה!

המלצות טיולים בארץ
רישום המלצה חדשה
פרסום עסקים איכותי בגוגל ובאתר המלצה
אלפנט פיננסים
רישום עסקים לאתר